Kısa Kısa – Kulaç atsam tutar mısın?

Ramazan dolayısıyla Didim'e gelen turist sayısında bir azalış var. Geçen yıl bu zamanlar daha kalabalıktı. Hafta sonu Yakın illerden günübirlik gelenlerin sayısında bir değişim var mı? Saymadım, bilemiyorum.

“Turist profili araştırmaları”  diye bir çalışma var mı acaba? Vardır olasılıkla... Buranın turist kalitesi biraz düşük gibi. Sadece maddi olanakları düşük olanlar şeklinde bir değerlendirme yapmak doğru olmaz.

Altınkum'a bakıyorum... Bizim şu klasik salon düğün solanları gibi; çoluk çocuk tıklım tıkış; oradan oraya koşan, kusan, ifrazkar... Çocuk parkı da denebilir. Çok fazla. Tabii çoluk çocuğun da hakkıdır hakka tapan milletimin tatil.

Sanırım benim hafızam beni yanıltıyor. Buralara gelmeden önce medyada şurada burada tatil yöreleri ile ilgili resimlerde filan farklı bir manzara çizmiş olabilirim.

Bir kısım insan buraya, Didim'e, gemi yanaşma iskelesi yapılması konusunda tartışıyor. Şimdilik pek mantıklı gelmiyor bana bu. Yani kocaa bir yolcu gemisi buraya yanaşsa, 10 bin kişi birden inse iskeleden, Didim bu akını kaldırabilir mi? Uğrayış ve gidiş sadece gün içine bile denk gelse nerede ne yapacak 10 bin kişi?..

Burası mesela Çeşme gibi bir yer olsa, yani daha yerleşik, kültür-insan alt yapısı oturmuş, tarihi de biraz köklü vb şeyler olsa düşünülebilir. Didim'in sahillerinin temiz olması, havasının sağlıklı olması büyük gemilerin buraya yanaşması ve on binlerce insanı buraya indirmesi için yeterli değil.

Bence şimdilik küçük gemilerin-turların bir uğrak yeri olmasını düşünmek daha mantıklı.

Başka bir yöne daha var... Bodrum'dakine, tam benzer olmasa da, benzer esnaf ve fahiş fiyat sorunları var. Buranın esnafı da yerleşik bir esnaf değil.Büyük bir çoğunluğu işten anlamayan, kazıkçı esnaflar-iş yerleri. Hazır 10 bin kişi de inmişken nasıl çarparım diye onları karşılayan bir esnaf-iş yeri hazır bekler. Öte yandan, hırsızlık olayları çok olur.

Sonuçta, var olan yapı, esnaf, kültür, insan tipi, tarihsel temelsizlik vb şeyler, otel vb yerleşme olanakları talebi karşılayabilir olsa bile,  o kadar insanı kaldıramaz.

***

Doğu Türkistan sorunu denilen sorunun arada  Meksika Dalgası gibi dillendirilmesi ilginç geliyor bana. Doğru Türkistan'da bir sorun olması ayrı bir konu, bu sorunun arada bir dalgalanması ayrı bir konu.

AKP'nin sürekli değişen ağzı ile ilgili de bir durum bu dalgalanma. Oy kaybı yaşadılar. Bu kayıplara çözüm süreci denen şey sebebiyle oldu. Koalisyon senaryolarının tutmaması ihtimaline karşı, yedek planlardan biriyle alakalı bir şey bu Doğu Türkistan ağlamaları. Milliyetçi hislerini kaybetmemiş tabana oynamak. Bakın! İşte! Doğu Türkistan'daki Uygur Türkleri! Biz Anadolu Türkleri! Beraberiz!.. Böyle bir oyun yani.

Suriye olayı da tabii ki hikaye. Aynı hikaye. Biz Türkiye'yiz. İzin vermeyiz orada Kürt veya IŞID öbeklerine!

Konya Ovası'ndaki katilleri ben devşiriyorum sanki.

Dersin birinde IŞID'le ilgili bir şey söylediğimde bana kinle bakan öğrenci gözlerini hatırlarım. Burnumun dibindeler.

***

Hayırlısıyla yarın ciddi denemelerime başlayacağım. Belki de boğulurum. Bilemiyorum. Deniz atına binmek. Renkli taşlardan örülmüş bir gökyüzü.

***

Sen ne zaman en güzeldin, biliyor musun?.. Korumak da gerekiyordu o anı. Nedense, öyle düşündüm. Çok anlar var insanın hayatında. Kıymetli olduğuna şüphe yok o anların; fakat elmas paralar gibi de olsa o anlar, harcanıp gidiyor.

Sen niye en güzeldin , biliyor musun? Seni saklayabildiğim için güzeldin. Harcanan şeyin kıymeti olur mu? Boynunu büktün baktın; gündüzün-gecenin ortasına. Gün ve gecesi kayboldu; ne sen ne ben, ola ki harcarız diye, bırakmadık o an'ı; başını eğdi baktı o saat de; mermer oydu kendini meleğe. Melek senin bakışındır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KİMSE YOK MUUUUU!? Anı 27.08.2019
Yaşlı Amca Ve Kur'an Öğrenme Anı 14.07.2019
hayırlısı:) Anı 05.07.2019
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.