Moskova Günlükleri – Buz diyarı

Türk olmak insanı yoruyor. Herkes bir şeyler söylüyor. Farkında olmadan insanın zihni yoruluyor. Geçici süreliğine de olsa hiçbir şey olmasak olur mu?

Birkaç tarihçi böyle diyordu: tarihten Türk adını silin; geriye hiçbir şey kalmaz tariha namına.
Türk kelimesi Türklerin kendilerine dedikleri bir isim veya sıfat değil. Araplar, Çinliler vb bölgesel unsurlar yani dış unsurlar çok dağınık-yaygın olan bu kavimlere Turuk Turk vb isimler yakıştırmışlar.

Öyle de olsa böyle de olsa zor bir iş Türk olmak. Çünkü yeni bir kültür aşamasına geçeyim filan deseniz de geçmiş bir türlü yakanızı bırakmaz. Kişisel olarak da yakanızı bırakmaz.
Sanki sürekli birileri kovalıyor beni.

Yurttaş olmak en iyisi.

***

Bu sıcaklar bize yaramıyor mu ne. Şu rüzgarlar da olmasa sanırım durmam, duramak buralarda. Moskova'ya gitmeye karar verdim.

Aslında bir ara Dublin'e gitmeye karar vermiştim. O da çok ilginç bir şey yüzünden. Dublinliler diye bir roman var. O kitaptaki yazınsal sahneler için bir araya gelmiş kişiler Dublin'de geziyorlardı. Hım. Şu şu karakter şu sokaktan dönüyordu. Haydi biz de dönelim.

Değişik bir turizm-tur anlayışı.

Unutuyor insan her şeyi. Üç beş kitap-roman filan oralarla ilgili. San Petersburg'la ilgili ne okumuştum ben. Sefiller nerde geçiyordu? Benim üniversitelerim neredeydi. Ana kimdi?

Çok boşladım şu işleri. Toplamda 3500 sayfa. Cumhuriyet dönemi Öykü. Antoloji. 10. sayfada kaldım Karabibik. Nabizade Ahmet'ti galiba.

***

Konuş konuş, yaz yaz, ne oldu? Dikkat ettim; şu duvarlara baktığımda bile onlar bana çok şey söyledi. Konuş, konuş, yaz yaz; duvarlar daha çok konuştu.

Konuş konuş konuş, yaz yaz yaz bir insan tek kelime etmesin!

Duvarın ötesinde ne olsun. Hiç konuşmayan insanın bir duvarı daha sempatik gösterebilmesi becerisinin veya beceriksizliğinin resmidir duvar. Duvarın ardında ne olsun. Duvar sandıklarımızı ören biziz galiba. Kısacası; duvar, herkestir.

Daha bir insan şu duvar. Düşünsene! Konuşuyor duvar. Neden ben deli oluyor muşum sen konuşmazken?


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teşekkürler Yoldan-daş Genel 12.03.2019
Didim, Pompei olur mu? Sosyal 02.03.2019
O ayaklar iyi ayaklar değil- Mikrop-iyolojik incelemeler Anı 25.02.2019
İnsan 4.0 Genel 13.02.2019
Çete çeteye girmiş- Koko-Bonzo-Fetö Genel 09.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019
Doğu Türkistan'da Yaşam. Benim Hayatım, Yaşananlar ve yasaklarlar Anı 18.01.2019
32 Yaşımdan 32 Öğüt Anı 10.12.2018
geçiyor mu Anı 07.12.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.