Beraat Kandili (01.06.2015 pazartesi)


Rabbimizin değer verdiği zaman dilimleri vardır. Özel günlerdir. Allah celle celeluhu bizlerin daha dikkatli olmamız gerektiğini de hatırlatmak ister.

Mübarek gün ve gecelerimize “kandil geceleri” de denir. Beraat gecesinin özelliğinin en önemli tarafı tövbelerin kabul edilmesidir. Allah bizlerin hata ve kusurlarını silmek için fırsat yaratmıştır.

Hep denir, geçen yıl aramızda olan birçok kişi şu an mezardalar. Onların konuşma şansları olsa mutlaka şunları söylerlerdi. Ne olursunuz rabbinizin verdiği fırsatlardan faydalanınız. Rabbimiz bizleri kendimizden daha çok seviyor.

Bizlere acıyor. Bizlerin isyanına bakmadan rahmetini indiriyor. Kışın kar yağdırıyor. Şu günlerde ülkemizin çoğu yerinde rahmet yağıyor.

Peygamber efendimizin hadisi şerifine baktığımızda “ beni kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri adedince müslümanın günahları af olacaktır.”

Allah bizden dönmemek üzere tövbe etmemizi istiyor. Samimi olarak dua etmeliyiz. Yaptığımız hatalardan pişmanlığımızı sadece Allaha yalvararak af dilemeliyiz.

Tövbe ve dini yaşantıyı ertelemek doğru değildir. Allah bizlere sayısız nimet verdi. İşçi tutuyoruz da çalışırsa ücretini veriyoruz. Kaytarırsa, işin başında olmaz ise ücretini vermeyiz. Herkes ibadet etmek için yaratıldığını bilmektedir.

Hayatın sonu var. Mutlaka ölüm var. Yaptığımız yanlışlardan dönmeliyiz. Kendi kendimize Allahın emirlerini yapacağımıza dair söz vermeliyiz. En önemlisi de budur. Tövbe yarabbi bu güne kadar görevimi yapmadım. İhmal ettim. Kapına geldim, ibadet etmeye söz verdim demeli insanlar.

Camiinin yolunu tutmalı insanlar. Namazlarını kılmalıdırlar.  Kabirde cennet bahçelerinde dolaşmanın yolu Allahın emirlerini tutmak ve Allah'ı zikretmektir. Sakın ola ki, yaşım genç, daha erken gibi laflar etmeyelim.

Doğmadan ölenler var. Doğup bir iki nefes alıp ölenler var. On yaşında, kırk yaşında ve en fazla olsa olsa yüz yirmi sene yaşa sonunda kabir var. Hesap var. Tüm yaptıklarımızın kayıtları eksiksiz kayıt altındadır.

Beraat gecesini hayatımızın bundan sonraki dönemini Allah nasıl istiyorsa öyle yaşamak için karar vermeli insanlar. Hesap zordur, çetindir.

Hazreti Ömer (r.a) oğlu rüyasında görür. Boncuk boncuk terlemiştir. Babacığım nedir halin, sıkıntılısın, terlemişsin der?
Adaletiyle hayatını yıldızlaştıran halifemiz devlet malının miadı dolmadan hazine kayıtlarından sildirdiğim için çetin hesapla karşı karşıyayım der.

Cehennemde insanlara sorulacak niçin cehennemdesiniz?
Çünkü namaz kılmazdık,
Çünkü zekat vermezdik,
Çünkü peygamber (s.a.v) getirdiklerine inanmaz, saygı duymazdık.

Hazreti Ömer peygamberimizin sünnetlerini her şekilde uygulardı. Bir seferde sanki yolda ağaç dalı varmış gibi eğilerek geçer.

İnsanlar merak eder ve sorarlar.  Yolun üzerinde engel yok olduğu halde niçin eğildiniz?

Ömer (r.a) burada ağaç vardı ve peygamberimiz (s.a.v) buradan eğilerek geçti. Onun sünnetine aykırı davranmaktan Allaha sığınırım der.

Beraat kandili tüm Müslümanlara hayırlar getirsin ve bizlere Allah yardım etsin dualarımla, Müslüman kardeşlerimin beraat kandillerini kutlarım. 
 


 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Cep Telefonu Yaşam 01.03.2019
Cep Telefonun Adapları Yaşam 19.02.2019
Ah Çocukluk Yaşam 06.01.2019
Unutamadım, Unutmayacağım Işık ( Feridun ONGUN) Yaşam 21.12.2018
Cep Telefonunu Kullanabilmeyi  Öğrenmeliyiz Yaşam 01.10.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Eğitim Ve Öğretim Eğitim 05.09.2019
İHA kurs bilgilendirme (İHA Course of in the formal) Eğitim 21.08.2019
İHA kurs bilgilendirme (İHA Course of in the formal) Eğitim 20.08.2019
İHA kurs bilgilendirme (İHA Course of in the formal) Eğitim 19.08.2019
Budalalık mı? Ahmaklık mı? Eğitim 26.07.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.