Gençlik ve Yeterlilik


Biz kullara Allah saat 24:00  olunca eşit  şekilde zaman verir. Herkesin cebine deyin, eline deyin yirmi dört saati verir.

Verilen yirmi dört saate altın olarak kabul eder korursunuz. Zahmetsiz elde edilen varlık olarak görebilirsiniz.

Günlük verilmiş olan yirmi dört saati ister savurursunuz. İsterseniz iktisatlı kullanırsınız. Gece olunca yirmi dört saatiniz tükenmiş olacaktır. Yatırım yaparsanız zengin olursunuz.

Heva ve nefs için harcarsanız iflas edersiniz. Verilen zamanı kullanmak kişinin sorumluluğundadır. Bütün insanlara günlük olarak yirmi dört saat eşit miktarda hesaplarına tahsis edilir.

Zamanın değerini takdir etme görevi kişiye aittir. Özellikle eğitim ve öğretim çağında olan çocuklar ve gençler zamanı değerlendirme hususunda çok dikkatli olmalıdırlar. Zamanlarının katili olmamalıdırlar. Zamanlarını diri tutmalıdırlar.

Zamanın sahibi olmak elimizdedir. Zamanı yönetmek için illaki birilerinden ders almaya gerekte yoktur. Akıl sahibi olan her kişi bilir ki, zamanı kullanamaz isek bizim elimizden çıkmıştır. Sonu mutlak pişmanlıktır.

Zamanın efendisi olmak kendi elimizdedir. Günlük yapılacak işlerimizi aksatmadan görevlerimizi yapmalıyız. Kulluk borcumuz olan ibadetlerimiz de ihmal etmeden, zaman emanetini verimli kullanmak zorundayız.

Öğrenciler derslerini zamanında çalışmalıdır. Ödevlerini aksatmamalıdır. Okul çağında ki, kişilerin derslerin dışındaki uğraşıları boştur. Meslek liselerinde okuyan gençler kendilerini yetiştirmelidirler. Maalesef geçmişteki meslek lisesi ruhu yok gençlerimizde.

1970-1980 yıllarında imam hatip liselerinden mezun olanlar meslek sahibi oluyorlardı. İmam hatip veya müezzin olarak atanıyorlardı. Mesleklerini ircaa ediyorlardı. Şimdi ki gençler atansalar acaba mesleklerini icraa edebilirler mi?

Zannetmiyorum.

Evet, o dönemlerde ihtiyaç vardı. Yalnız unutulmaması gereken husus var. O dönemlerde okuldan mezun olanların mesleki bilgisi ve becerisi ileri idi.

Geçmiş nesille, şimdi ki nesilleri karşılaştırınca çalışkanlık, derse odaklanma o zamanın öğrencilerinde daha yoğun olduğunu görürsünüz. Şimdi ki, gençlere hiç faydası olmayan meşgalelerle zamanlarını boşa harcıyorlar.

Bunlardan birisi ene önemli zaman düşmanı cep telefonlarıdır. Genç evinde ders kitaplarını unuttuğunu söyleyebiliyor. Defterinin yerini bilmiyor. Tutması gereken notları tutmuyor. Yazması gereken ödevini unuttuğunu söylüyor.

Her ne hikmetse cep telefonunu unutmuyor. Aslında okulda cep telefonuyla öğrencilerin ne işi olur? Okul saatlerinde öğrenci cep telefonuyla hangi sorununu çözecektir? Öğrencinin işi ders çalışmak olmalıdır. Kitap okumak olmalıdır.

Öğrenciliğinde kazanımlar elde etmeyen gençlerimiz sonra binlerce kez pişman olacaklardır. Ödev yapın, ders çalışın diyen öğretmenlerini mumla arayacaklar. Okul çağlarında disiplinden taviz vermeyen, derslerde ciddi olan öğretmenlere okul çağlarında kızdıkları öğretmenlerine mezuniyet sonrasında işini ciddiyetle yapan öğretmenlerine dua edeceklerdir.

Zamanın kıymetini bilen kişiler başarılı olmuşlardır. Özellikle inançlı kişiler zamanı değerlendirme hususunda çok hassas olmalıdır. Günlük ibadetleri zamana bağlıdır. Yıllık tutulan oruçlarımızda zamana bağlıdır.

Oruç tutma zamanı bellidir. Oruç tutma zamanını kaçıranlar o ibadetten mahrum kalırlar. Orucun açılma zamanı bellidir. Onun için mutlak surette zamanın kıymeti bilinmelidir.

Meşguliyet gelmeden önce bizim için tahsis edilen zamanımızın değerini bilmeli, ona göre hareket etmeliyiz. Gençliğin devam edeceği gafletine düşülmemelidir.

Dersleri zamanında çalışmalıdır okuyanlar.  Kesinlikle hem eğlenirim hem de gözde okulları kazanırım diyenler hep yanıldılar. Bundan sonrada yanılacaklardır. Denemeye hiç gerek yoktur.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Cep Telefonu Yaşam 01.03.2019
Cep Telefonun Adapları Yaşam 19.02.2019
Ah Çocukluk Yaşam 06.01.2019
Unutamadım, Unutmayacağım Işık ( Feridun ONGUN) Yaşam 21.12.2018
Cep Telefonunu Kullanabilmeyi  Öğrenmeliyiz Yaşam 01.10.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Kadın İsterse Yaşam 12.08.2019
Bayanlar İffetli Olur (Amaç Asimilasyon) Yaşam 28.07.2019
Mehmet Ali Timur (MAT) Yaşam 19.07.2019
Babalar günü Yaşam 14.07.2019
Hayat Yaşam 14.07.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.