Eşittir=Değildir

Şu eşitlik kelimesi huylandırıyor beni. =. Öncelikle, söylemek gerekir ki: iki şeyin eşit olabilmesi için ilkin ayrı olmaları gerekir; ondan sonra eşit(!) olurlar...
Programcılıkta "=" sembolü/operatörü atama yapmak için kullanılır. int a=49; örneğindeki gibi, a adlı hafıza birimine 49 değeri atanır/yüklenir.
Eşitlik operatörü ise "=="dir. Daha bi'eşittir gibi görünen şey aslında eşitlik anlamına da gelmez. Bu operatör, eşit(!) oldurmaz-eşitlemez, "eşitlik varsa" anlamında kullanılır.
Elmayla armutu seviyor olmam onları şu zorlanımlı "=" işareti ile yan yana getirecek olmam anlamına gelmez. armut=elma.  Neden eşitleyeyim ki. Ki zaten kendi halinde takılan, kendi işine bakan, kendi meyve olma işlevine bakan iki şeyi aslında zart diye ayırmış oldum,armut=elma diyerek.
Elma artık armutla sürekli bir kıyasa girecek; bazen övünecek, belki bazen yerinecek belki bazen hissiz duracak...
Kadın=Erkek ifadesi de, haliyle, huylandırıyor beni. Araya bent kurmuş gibi de olmadık mı?
Bu eşitlik işaretiyle problemlerim bir mahkeme sırasında ortaya çıktı. İki taraf da gerçekte birbirinin ne olduğunu biliyor olmasına rağmen, değerlendirme kürsüsü (Türk Milleti adına) karşısında, bir bakış eşitliğini gören karşı tarafla aynı olmadığını göstermeye çalışıyordu. Kendimi paklayacak değilim. "Eşit" bakışa üstün gelmeye çalışıyorduk. Sonuçta bir taraf bir tarafa üstün geldi.
Problemlerim, diyorum... Zaten "=" işareti, dildeki haliyle eşitlik, problemin net(?) ifadelendirilmesinde kullanılır. Dedemin yaşının, benim ve babamın yaşından üç beş eksik üç beş fazla olması gibi ipuçları verilmişken bize, bir denklem kurmamız gerekiyordu. Kafadan yapmak da mümkün de, öyle olsa bile  şu eşittiri kullanıyoruz yine. Eşit olunmuyor; eşit, kuruluyor.
Kurmak istediğimizi kuran, netlik vermeyen, varsayıdır "eşittir".  Eşit olmamız gerekmiyor; daha doğrusu: eşit oldurulmamız gerekmiyor. O mahkemedeki kürsü gibi, bizzat kürsü gibi, o bakışa bakıyor gibi, paralel bakış, halinde olmak daha mantıklı duruyor. Bakın! Eşit'tiri kullanmadım. Hiçbir şeyi ayırmadım.
Bence bir devrim, ='e isyan etmekle başlayacak. Denklemler kurulmayacak.
Matematiğe yalan söyletme hikayesi zaten "=" ile başlar.
Yahu zaten semboldür bunlar. Sizin bildiğiniz rakamlar da sembol. Uydurma yani.
Eşittirsiz bir gün deneyelim her şeyi. Arınma Gecesi filmi gibi mi olur?.. O film basit kalır. İlla birşeyleri birşeylerle çarpmamız, toplamamız gerekiyorsa eşittirsiz yapalım. 5x7, 35'e dönsün. 35 hiçbir şeye eşit olmasın. Birincisi: zaten bu rakamlar uydurma. İkincisi: 35'e ööööyle bir baktığımızda bize ne zararı var? Kendi başına takılsın.
Eş it.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teşekkürler Yoldan-daş Genel 12.03.2019
Didim, Pompei olur mu? Sosyal 02.03.2019
O ayaklar iyi ayaklar değil- Mikrop-iyolojik incelemeler Anı 25.02.2019
İnsan 4.0 Genel 13.02.2019
Çete çeteye girmiş- Koko-Bonzo-Fetö Genel 09.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019
Doğu Türkistan'da Yaşam. Benim Hayatım, Yaşananlar ve yasaklarlar Anı 18.01.2019
32 Yaşımdan 32 Öğüt Anı 10.12.2018
geçiyor mu Anı 07.12.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.