Eğrilceler, Büğrülceler

Kabahatin şu senin: düz konuşamıyorsun hiç. Hiç değilse, birkaç kere de olsa düz konuşabilsen. Herhangi bir konuda.  Düz konuşamamak.. sakız çiğnemek..alışırsın sakıza... ve sonra sakızı çiğnediğini unutursun ya; ağzının nasıl eğrilip büğrüldüğünü de fark etmezsin artık. Sırasıyla: ağzın, yüzün, kelimelerin, ifadelerin, karşında oluşturduğun eğri büğrü etki, karşıda oluşan eğri büğrü etkilerin sana geri yansıması, düşüncelerin eğrilmesi büğrülmesi. Karşılıklı etkili, karışık bir etkileşim dalgalanması, fakat kesinlikle herhangi bir tarafın duru bir akılla isteyebileceği, bir iletişim değil. Kendinden hoş değilse insan, eğirir büğürür; ip eğirir gibi. İpleri  nerede kullanacağın da şüpheli.

Kabahatin şu senin: Açık edemiyorsun hiç. Düz, demin bahsettim, olmamaktan kaynaklı bir şey. Açık edemiyorsun. Açık açık anlatamıyorsun. Kendini ezemiyorsun. Ezik olamıyorsun. Sen ezik olamıyorsun; bu yüzden herkesi ezmek istiyorsun. Ya da... hiç mi bir şeyin yok da kendinde ezecek bir şey de bulamıyorsun.

Kabahatin şu senin: Güçlü olmak, zayıf olmak önemsizdir. Bir yerde olmak daha önemli. Hatta tek önemli şey. Israr ediyorsun, hak iddia ediyorsun, ezmek istiyorsun, eğirdiğin büğürdüğün tonlarca ağızla, iplerle, dolamak istiyorsun. Zayıf olmayı, güçlü olmayı ben önemsemezken kabadayılık bu kadar kolay; güçlü olduğunu iddia ediyorsun. Zayıf olduğunu da iddia ediyorsun kimi zaman fakat bu ise birkaç zaman sonra tekrar bir güçlülüğe geçmen için kullandığın haz yakıtı, itenek.

En büyük kabahat ise benim. Bu kadar çok düz ve kolay yolda yürütmeyecektim seni. Ben kolay yolu seçmedim: yolumu kolayladım. Zorumu kolayladım. Hem, zor ne içindir ki? Kolaylamak için. Esasında, zora süren sensin kendini.

Düze eğrilmen kolay. Yolum kolay, bakışım zor. Esasında, bütün işkenceyi gözlerim çekiyor yani. Düz olmanın bir şey olmaktan çok bir yerde olmakla daha çok ilgisi var.  Geçip gidiyor her şey. O yüzden bir şey olamayız, bir yerde durup düzlük olalım iyisi mi.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KİMSE YOK MUUUUU!? Anı 27.08.2019
Yaşlı Amca Ve Kur'an Öğrenme Anı 14.07.2019
hayırlısı:) Anı 05.07.2019
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.