Temmuz

Bir kızım olsa ona Temmuz derdim.

Tamu'z. Çok sıcak, cehennem kadar sıcak demekmiş eski Türkçe'de.

***

“Atasını tanımayan, it peşinde gezer” sözü aklıma geldikçe gülüyorum.

Gülmek kelimesi gül'den geliyor sanırım. Normal bir suratın gül taç yaprakları gibi açılmasına istinaden söylenmiş olabilir. Gülüyorsam güllüyorumdur.

“İt peşinde gezmek...” sözüne döneyim. Gülüyorum. Son zamanlarda köpeklerin peşinde geziyorum ya, oradan aklıma geliyor. Ben şimdi atamı tanımıyor muyum? O yüzden mi it peşinde geziyorum?

Eski insanlar, haliyle, hayvanlarla daha içli dışlı olmuşlar, onları benimsemişler, hatta  birbirlerine çok yakın şekilde uyumuş kalkmışlardır. Eski zamanlar... At kültürü oluşturacak kadar atlarla içli dışlı olmuşlar, davarlarını, bağlarını bahçelerini korumak için köpeklerle yakın olmuşlar, kuşların gelişleri vegöç edişleriyle veya türlü türlü davranışlarıyla doğayı, kendilerine faydası olacak şeyleri okumuşlar... Karıncaların bile, kimbilir, yuva yaptıkları yerlerle ilgili ne çok söylemek istedikleri olmuştur da haberimiz olmamıştır.

Kişinin, atasını  tanıması demek, biraz da hayvanları tanıması demektir. Biraz, değil de.. çokça belki. Ata dediğin, hayvana daha yakınmış. Belki de bu yüzden it peşinde gezerek atalarımızı daha iyi tanıyabiliriz, demek istiyorum.

Gereği kadar, gerektirdiği ölçüde atayı tanıdıktan sonra it peşinde gezmenin sakıncası yok.

İlginç sözler, deyimler de var itlerle ilgili. Gereksiz insanların derdine düşenler için “it dertlisi misin!” derler mesela.

Uyuz itin yarası eksik olur mu! da derler. Çocukken çar çamurda oynamayı severdim. Hoplamayı zıplamayı severdim her çocuk gibi. Üstüm başım çok kirlenirdi. Oradan buradan çok düşerdim. Dizimi kafamı elimi kolumu çok yaralardım. Annem de kızar, bana öyle derdi: uyuz itin yarası eksik olur mu!

*** 

O kadar çok söyleyecek şeyim var ki! Konuşmayı bilmediğimi, tek bir kelime bile bilmediğimi sandıracak kadar bazen. Bu kadar çokun içinde geçip giden bir kelime olduğumu ansızın fark etmek.... İsimsiz olmak. Kelimelerin isimleri yok zaten. Elma kelimesinin ismi nedir? Yok işte. Konuşulan bir şeyimmiş gibi de oluyor bazen. İsmimi bir söyleyen olsa, ona da anlatacak ne çok şeyim olduğunu anlatmaya niyet ettiğimde,daha anlatmaya başlamadan bile bir hiç olduğunu hissetiğinde bu hiçliklerimizden bir şey olur mu? Fakat yine de anlatsam iyi olur. Söylesem o kadar çok şeyi... iyi olur.

Evet.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KİMSE YOK MUUUUU!? Anı 27.08.2019
Yaşlı Amca Ve Kur'an Öğrenme Anı 14.07.2019
hayırlısı:) Anı 05.07.2019
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.