ÖN YARGI !!!!!!!!!!!!!

Ön yargı ?
???
İnsanlar kendi menfaatleri söz konusu olduğunda, neden herşeye at gözlüğü takıp bakmak zorunluluğunda hissediyor ki kendini?
***
Bugün öyle güzel bir yağmur yağıyordu ki ; sanki dünya yıkanıyordu. Herşey olabildiğince güzeldi. Ben kahvaltımı yapıp evden çık maya hazırlanıyordum. Son defa çay dolu fincanımdan bir yudum daha alarak , kendimi atıverdim , yaşlı sokaklara...
Yağmur gökten boşanırcasına yağıyordu, şemsiye almamıştım. Olsun yağmurda yürümek benim için pahabiçilemez bir sevdaydı. Tamam sokağın başına gelmiştim ki , kendini bilmez bir araba sürücüsü, çukurda birikine tüm suyu üzerime sıçrattı.
İçimden hay aksi dedim.Sonra vardır bundada bir keramet diye güzergahımda ilerlemeye devam ettim. Cadde yağmurdan dolayımı desem , iş günü olduğundan mı desem bir hayli kalabalıktı. Etraf tamamen bir konuşma yumağıyla donatılmıştı.. Kulağım istemedende olsa bir çok konu hakkında dinleyen konumunda bulunuyordu.
Acaba bu da kapı dinlemek gibi ayıpıydı. İstemeden de olsa duyuyordum. Bir süre hızlı adımlara "İETT" durağına yetişiverdim . Az uzaktan durağa baktığımda ; yalnız bir adam gördüm , telefonu elinde , beden dilinden anladığım kadarıyla hararetli bir konuşma yapıordu. İlk önce tereddüt ettim durakta otobüsü beklemek için ,
Sonra kendi kendime dedim ki ; neden önyargılı davranıyım ki, belkide önemli bir mesele konuşuyordu kimbilir belkide bir kara haber alıvermişti.
Neyse ben yavaş adımlarla yalız olan adamın yanına geliverdim . Hemen arkasında boş olan bir oturağa oturuverdim. Elimde Erasmus'un Deliliğe Övgü kitabını okumaya başladım. Dedim ya yağmur o kadar güzel yağıyordu ki , yağmurun huzur veren sesinde kitap okumak harika bir tat alıyordu. Zaman durmadan ilerliyordu. Sanki yağmurla ritim içindeydi.
Yavaş yavaş durak insan seli ile doluvermişti.
Tamda o sırada dünyalar tatlısı "ananem"in bir sözü geliverdi aklıma.
"Oğlum , unutma yağmur felaket değil , berekettir." İşte ozaman içim ayrı bir mayhoş oluvermişti. Kitap sayfalarını soluksuzca okumaya devam ediyordum ki ordan bir çıt ses yükseldi. Tam kitaba konstreyken ansızın çıtlayan bu sesle dikkatim oraya kesiliverdi.
O sırada da iett otobüsü durağın bir kaç metre ötesinde durmuştu. Benim gözüm birden şöfürün ellerine kesilmişti. Birşeyler çıkardı hemen yanındaki deposundan. İlk başta ne olduğunu tam kestirememiştim. Sonra farkına vardım ki o bir seccadeydi. Neyse içimden "Rabbim Kılacağın Namazı kabul eylesin dayı " diye geçirdim. Hiç birşey olmamış gibi durakta otobüsü beklemeye devam ettim .
Yaağmur o sırada dahada şiddetlenerek yağmaya başladı. İlk başta anlam yükleyemedim lakin sonra bende nedeni şekillenmeye başladı.
Bir iki dakika geçti. Kimse bilmiyorduki dayının namaz kıldığını. Baktım ordan bir yaşlı bey amca bağırıverdi.Konuşmasında kasvetli bir önyargı yayılıyordu insan seli içerisine...
-Yav şöför neden orda duruyon gelsene durağa insanlar soğukta beklemesin diye.
Ardından bir abla , ağzında sakızını geveleyip duruken , ya ne utanmaz bir insan diyiverdi. Ardından utanmadan biz burda ıslanıyoruz o arabayı temiziyor demez mi ...
İşte o an insanlardan biraz daha utanmaya başladım ve dayanamadım.
- Abla dedim. Sen ağzında sakızını geveleyip burda atıp tutarken , utanmaz dediğin adam boynuna borç bildiği namazanı kılıyordu. Sen burda haysiyetsiz diye bağırdığın adam dünyevi işlerinin içinde ibadetlerinede zaman buluyor. Yazıktır dedim. Nasıl bir insanlık sizin yaptıgınız. Neden hep önyargılı davranıyorsunuz diye söylendim.
Belki çok üzerlerine gitmiştim fakat birazda olsa haksızmıydım. Onlarmı haysiyet yoksunuydu yoksa ibadetini yapan beyfendi amcamı....
Neden insanlar menfaatleri gerçekleşmeyince karşısında ki insana kin besleyip düşman olur ki ? Neden...
İşte ben o zaman dedim ki; İnsanlık bir hiç uğruna can çekişiyor. Yaşaması için canından can verenlerde boşa kürek sallıyor.Uyan insan oğlu uyan.....
Hikmet Toprak


Başlık Kategori Yayın Tarihi
zaman nedir? Ben bilemedim Edebiyat 01.06.2019
Parçalarım Eksikti Edebiyat 10.04.2019
zamanı bilemedim Felsefe 05.04.2019
Yaradılış Amacı Şiir 04.04.2019
YARADILIŞ AMACI Şiir 25.09.2015
Başlık Kategori Yayın Tarihi
EY SEVGİLİ Edebiyat 22.08.2019
Kendi Kendime Konuşuyorum.... Edebiyat 06.08.2019
DÜŞ SATICISI Edebiyat 25.06.2019
........... ? ! Edebiyat 21.05.2019
Bir Garip Günlük gibi "Ömürlük" Edebiyat 15.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.