Bir B'aşk'a Şehir

  Şiir, çay ve İstanbul! Ne kusursuz bir bütün. Ahenkliliği o denli yakalamış ki, susturuveriyor anında seni.

Büyükşehir birçok insanın ruhuna dar gelir ama muazzam boğazın karşısında lâl olmamak elde midir? Sanırım İstanbul'un en güzel özelliği de uçsuz bucaksız denizi. Zaten orada olanlar başka neyden ötürü orada durur ki?(Mecazi görüştür.)

Bir yerde kalıcı olmak istiyorsan, unutulmayacak bir şeyler bırakmalısın. İşte, birçok kez tarihe konu olmuş hatta tarihin adı olan İstanbul, içine çeken ihtişamı ve gururlandıran tarihi anılarıyla büyülü bir kapı aralıyor adeta! Şimdi, nice gönüller kayboluyor denizinde ey Şehr-i İstanbul! Gerçeklerinin farkına varıyor insanoğlu uçsuz ufukta. Huzurun da, aşkın da, hüznün de, tarihin de, mutluluğun da en farklısı o denizde hayat bulur. Başka bir elektriklenme verir ruha ve bedene. Şişe de durduğu gibi durmaz deriz ya alkole. İşte İstanbul'da öyle göründüğü gibi değildir. O büyüsünün içinde senin nefsini ölçer adeta. Önce bütün güzelliğiyle kendine çeker, sonra en dayanıksız yerinden vurarak sert cilvesini yaşatır.

Karış karış yaşamalısın İstanbul'u! Semt semt içine çekmelisin hüzünlü, acılı, öfkeli, mayhoş kokusunu. Bir yerde bütün duyguları yaşamak 'orada' mümkün!

 Dört mevsimi de güzeldir.

   - KIŞı, cefanın ardından gelecek sefayı gösterir. "Emeksiz yemek olmaz" der!

   - İLKBAHARı, umutların daima yeşereceğine ve hayallerin gerçekleşeceğini mertçe kanıtlar. "Hayallerine söz ver. Gerçekleştireceğim diye!"

   - YAZı, yapılacak planlar için armağan edilmiş geniş bir süredir. Hayatını, geleceğini ve geçmişini sorgulamana, yön vermene yardımcı olur. "Geçmişi hatırlamayanlar, onu bir kere daha yaşamak zorunda kalırlar."

   - SONBAHARı, bir b'aşk'adır! Buram buram kalem, kağıt ve aşk kokar. "Yaz" diye haykırır kalbinin derinlerinde 'son' baharımız! Yazdığın her satır; aşka, hayata, çevrene olan inancını tazeler ve yeşertir içindeki gömülmüş umut tohumlarını. Çünkü umut her zaman dışarı çıkmaya meyillidir. "Dünü silemezsin.. Ama yarını yazabilirsin."

Umutsuz insan tükenmiştir, unutmuştur, taşlaşmıştır, ruhunu yaşlandırmış ve zihnini köreltmiştir. Çünkü umut beraberinde hayallerini de getirir. Ve sen hayal ettikçe aklını, mantığını, kalbini yumuşatır, tüm duyguları içine yerleştirirsin.

Umut öyle bir an da kalbinde yeşersin ki, sen geride kalan keşkelerini kenara bırakarak yoluna devam etmek için kendinde güç bul!

- Umut, Geçmişinde yapmadığın/yaptığın için duyduğun pişmanlıkların hâlâ bir yerler de kırıntılarının olmasıdır.

 - Umut, içinde uğurlayamadığın gidenine olan direnişindir! 

   

  Misal, otuzlu yaşlardaysan Noel Baba yoktur. Beş yaşındaysan vardır. Ama umut "her yaşta" seninledir.

twitter.com/demirr_meltem

meltemdemirm.blogspot.com.tr/

https://www.youtube.com/watch?v=30_MFXc6yVE


 
 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BEN GELDİM Yaşam 14.04.2020
Tarihin İlk Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı, ilk Transeksüel E. W. Tarih 27.08.2017
Zarafetin Ve Mutluluğun Kadını Genel 18.08.2017
Şeref Yoksunu Darbeci Politika 17.07.2016
Adına Yazdıklarım Anı 04.04.2016
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Hüzün Yaşam 09.08.2020
Bana Karalama Kampanyası Var (Bahaneli Karalama Kampanyası) Yaşam 09.08.2020
Açık kibir-GIzli kibir Yaşam 08.08.2020
Durak Şaşırtan Kelimeler Yaşam 06.08.2020
Türkiye CENNET Vatan da Biz Layık Sakinler Değiliz Yaşam 02.07.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.