Geçmişi hatırlamayanlar, onu bir kere daha yaşamak zorunda kalırlar

Bir yazar hislerini, hissettiklerini tam olarak yansıttığı zaman 'yazar'dır!

Birkaç aydır karamsar yazılarımdan ötürü çok yorum, uyarı ve eleştiri aldım. Okuyucularımı sıktığım için özrü borç bilirim! Ama ruh halimi yansıtmasam yapmacık olacağımı düşünüyorum. Yazılarımı okuyanların da empati yoluyla beni anladığını ve anlayışlı olduğunu fark ediyor ve umut ediyorum.

Her insanın hayatında inişler çıkışlar olmuştur; fakat ben birkaç aydır uzun ve yorucu sıçrayışlar yaptığımdan dolayı duygularımı kelimelerime ve dolayısıyla sizlere aksettiriyorum. Hayatımda birkaç zamandır bir şey fark ettim; ne kadar çok karamsar duygular barındırıyorum içimde. Ümitsiz ve bıkkın! Şuanda da böyleyim. Ama yazdıkça rahatlıyorum biliyor musunuz? Ferahladıkça daha iyi cümleler kurmak için güç buluyorum kendimde.

     "Geçmişi hatırlamayanlar, onu bir kere daha yaşamak zorunda kalırlar" Bugün bu sözden yola çıkarak birkaç şey söylemek istiyorum. Bu cümleyi okuyunca Tarih Hocam aklıma geldi. Kendisi 'Geçmişi unutma çünkü o senin gelecekteki en büyük yardımcın olacak. Her insan hata yapar ama çok azı tekrar deneme cesaretini gösterir.' demişti. Belki de ben geçmişe çok kez ziyarette bulunduğum için pişmanlıklarımı eteklerimden sürekli döküyorum. Aynı hataları tekrarlama cesaretim oldu fakat bunun bana bir getirisi olmadı.

"Geçmiş" çok yönlü bir kelime aslında. Yani öyle kolaya alınacak bir kelime değil! Neler barındırır, neler taşır o altı harfin içinde!? Yaşadığımız pişmanlıklar, çıkardığımız dersler, karşımıza çıkan engeller bizi yüceltmek için var. Sorunların altından ne şekilde çıkacağımız bizim elimizde. Ya yücelir ardımızda kalıcı şeyler bırakırız; ya da alçalır gözlerde ki, en kötüsü de kendimizde olan değerimizi kaybederiz. Söz uçar yazı kalır ama sizden sonra arkada kalan cümleler birilerinin yaşam anahtarı olur belki de. Ben biliyorum ki, bir gün arkamda çok yaşam anahtarı bırakacağım.

Her şeyden önce kendine güveni olacak insanoğlunun! Güvenecek ki, bıraktığı her cümle ' farklı duygular ile nesnelleşsin.' Tabi bu nesnelleşme bakış açısını sınırlandırmasın! Bir cümlenin her insanda ki yeri farklıdır. Ve bu farklılık her insanın hayatında nesnelleşmiştir. Aksine, duygular herkes tarafından nesnelleşen bir hal alırsa, dünya yaşanılmaz bir hale gelir. Duygular da yapmacık olursa, insanın varlığı sadece bir fazlalıktan ibaret olur. 

Ve sen! Kendine seçtiğin anahtarınla her kapı açışında bol tecrübe, çokça umut, engellerden ötürü birçok ders ve en güzeli de hayatın kendisiyle başbaşa kalacak ve dibine kadar onu yaşayacaksın. Bu dünya da hepimiz yalnızız aslında. Hayatı yaşamak için yalnız olmak gerek. Kalbin, mantığın ve bedeninle hayatı karşına alıp durduğunda düşün! Geçmişini hatırla! Didikleme! Bugüne kadar çıkardığın dersleri tekrarle vu bugününü, şu'anı'nı yaşa! O zaman anlayacaksın yorgun bir yazarın kalbinde ki birikmişlikleri.

Her kalp kendi şarkısını söyler, geçmişinin kalbinde yarattıklarını unutma. Unutma ki, adım attığında o sana çok kez kılavuzluk edecek. Arkanı dönersen ve geçmişinle başbaşa kalmazsan zor olan hayat daha da zorlaşır. ve en kötüsü de sen bunun hiiiiç farkında olmazsın! Hadi, farklı ezgili kalplerde görüşmek üzere..  :)

Ve ayrıca bir teşekkür etmek isterim. Bugün doğum günüm, iyi dileklerinden ötürü tüm okuyucularıma teşekkürlerimi iletmek isterim, iyi ki varsınız :) 

 

https://twitter.com/demirr_meltem

http://meltemdemirm.blogspot.com.tr/


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BEN GELDİM Yaşam 14.04.2020
Tarihin İlk Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı, ilk Transeksüel E. W. Tarih 27.08.2017
Zarafetin Ve Mutluluğun Kadını Genel 18.08.2017
Şeref Yoksunu Darbeci Politika 17.07.2016
Adına Yazdıklarım Anı 04.04.2016
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Türkiye CENNET Vatan da Biz Layık Sakinler Değiliz Yaşam 02.07.2020
Hayat Hiç Adil Değil Yaşam 24.06.2020
SAYIN VALİM Yaşam 17.06.2020
Neredesiniz Bana Kin Nefret Duygusu Uyandırmışlar? Yaşam 29.05.2020
KORONALI GÜNLER Yaşam 25.05.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

Buse 13.03.2018

Ben daha kısa cevap beklerdim açıkcası beğenmedim

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.