Günlük – Bir harfim var, kölelik pahasına

Öncelikle düşündüğüm şey şu oldu: tükenmenin nesi çekicidir? Mum gibi erir öğretmen..tükenir..Fakat seçmiştir... çaresi mi yoktur başka? Kimisi için öyledir, kimisi için değildir. Ne için bu yola girerse girsin öğretmen, tükendiğine şüphe yok.

Fakat öte yandan; yıllar sonra işini aşını bulmuş bir öğrencisini gördüğünde, her nasıl oluyorsa o öğrencinin tüm başarısını kendi elde etmiş gibi de bir kazanım hissiyle doluyor insan. Kazanmak? Neyi kazanmak? Neyi kazanabiliriz biz zaten; ne olursak olalım? Bir başka insanın kazanmışlığını kazanmak... soyut bir şeymiş gibi gelse de, tam bir cevap olmasa da, tama yakın bir hissiyat içinde oluş.

Azıcık bir aydınlık varsa; o aydınlığın kaynak ateşiyle, mumda olduğu gibi, o ateşle başka bir mumu yakmak. Öğretmek kelimesini tıfıl bir hale büründüren zayıf da olsa bir mumun ışığı. Kimseye bir şey öğretemeyiz aslında; olmayanı öğretemeyiz; ışıtabiliriz sadece. Minnettarlığı varsa kişinin, o minnettarlık azıcık bir ışıkla yol gösterdiğimizdendir.

Eskilerde kaymakama, valiye eş tutulurmuş öğretmenler. Dinlerdim yaşı benden büyüklerden eskileri hep. Ne oldu da bu günlere böyle geldik.

Enstitü geleneğinden gelen öğretmenlere hep hayranlıkla baktım... Onların arasında büyümekten dolayı kendimi hep şanslı hissettim. Onlar başka insanlardı. Ne kadar eleştirirseniniz eleştirin, bu ülkeyi onlar kurdular. Kurmak. Onlar, kuranlardı. Bize ise sadece mumun cılız ışığını yüzünü göremediğimiz insanlara tutmak kaldı.

Harf öğretenin, kelime öğretenin... bu söze çoğunlukla sadık kaldım.

Yeni nesiller, ağırlıklı ortalamalar açısından, öğrenmemek için direniyorlar. Köleliğe karşı çıkıyorlar. Onları haklı buluyorum; çünkü artık onlara her şeyi Google öğretiyor. Bizim itibarımızı düşüren de zaten Google, Internet...

Face'de  paylaştım, burada da paylaşayım:

O kadar da kelime öğrettik... Nerede kölelerim?.. Hepimiz en az bir öğretmenden geçtiğimize göre hepimiz köleyiz. Kahrolsun kölelik düzeni!


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KİMSE YOK MUUUUU!? Anı 27.08.2019
Yaşlı Amca Ve Kur'an Öğrenme Anı 14.07.2019
hayırlısı:) Anı 05.07.2019
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.