Günlük - Seviyorum seni salyangozlar gibi

Bir eşeği anırırken gördüğümüzde... kim bilir neler demek ister eşek. Kulağımıza kaba saba gelen seslerinde, kim bilir, ne veryansınlar ne ilanı aşklar ne dertlenmeler vardır... Veya, karnı mı ağrıyordur, kulağına kene mi kaçmıştır da kendince inliyordur... Kim bilir.

***

Kendilerine yöneltilen açık veya yarı açık sövgüleri onore olmuşçasına övgü gibi algılayan insan tipleri de var. Öğrencilerde görüyorum böyle şeyleri; gururlanıyor gibiler de. İnsanların istedikleri şeyler ne kadar da farklı; kimisi herhangi bir şey de olsak olur, diyor; kimisi bir şey de olsak olur ,diyor; kimisi de o şey olsak iyi olur, da diyor... Tabii, bu olmak çeşitlerinin arasında niye bir şey oluyoruz ki, diyenler de oluyor. Eleştiri değil bunlar. Zaten, hangisine ne ara uğruyoruz, bizim bile haberimiz var mı! diyebiliyoruz.

***

Yağmuru duyan salyangozlar düşüyorlar yola. Bazen, okula giderken, yolumun sağında solunda tarla türü araziler oluyor, dalıyorum oralara. Yağmurlardan sonra birçok salyangoz da görüyorum. Üzerlerine basmamak için dikkatli yürüyorum.

Geçen günlerin birinde iki salyangozu konuşurmuş gibi dururlarken gördüm. Bir sürü salyangoz aynı yöne giderken bu bahsettiğim iki salyangoz karşılıklı durmuşlar, sohbet ediyorlardı. Dokunaçları karşılıklı olarak hareket ediyordu. Ağır bir dilleri var; anlamak zor.

Bir gün, bir salyangozun peşine takılıp yürümek gerek. Ağır ağır. Bu hayvanların anlama-algılamaları da hareketleri kadar yavaşsa aslında zaman normal bir şekilde geçiyordur onlar için.

Ağır hayvanlar fakat salgılarının yaraları hızlı bir şekilde iyileştirme özelliği var. Diğer hayvanlar ve bitkilerden bildiklerimi düşündüğümde, iyi bir özelliklerinin, tersi imaj veren bir özellikleri altında saklandığını görüyorum. Tersi imaj veren: Yavaş bir hayvan, hızlı bir şekilde bir şey yapan başka bir özelliğe sahip.

***

Geçen günlerin birinde bir arkadaş Birinci sigarası getirdi. Evinde bir raslantı sonucu bulmuş paketi. Paket bir otuz yıllık var. Duygulandım. Bu sigaranın diğer adı: çiğersöken. Devrimci sigarası. Sol'un kuvvetli olduğu zamanlarda Birinci içmeyeni dövüyorlarmış. Eski devrimciler kalmadı artık. Fakat Birinci hep birinci. İç birinci, ol devrimci.

Çam deviren. Eski çamlar bardak oldu. Çamlardan bardak yaparlarmış eskiden. Şimdi de yapıyorlardır belki, bilemiyorum. Evet.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KİMSE YOK MUUUUU!? Anı 27.08.2019
Yaşlı Amca Ve Kur'an Öğrenme Anı 14.07.2019
hayırlısı:) Anı 05.07.2019
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.