Günlük – Elbet bir gün tozutacaksın

Bizi bu hallere düşüren hatır işleri. Kişisel hatır, kamu hatırı... Hamili kadin yakinimdir. Kişisel hatır gücünün kamu hatırına üstün gelişiyle birlikte kendini bir güçlü hissediş. Bir an sorsa birisi: saraylı mı baban senin, saraylı mı deden? senin , diye. Değil, elbet; ki bu bir sorun da değil. Fakat, saraylı gibi davranmak isteği ele geçirir insanı. Hüküm veriyordur. Padişah da kalmamıştır fakat kalmadığı zaten iyidir; rahat rahat onun gibi veya onun gölgesinde biri gibi, örneğin tırnakmakasçıbaşı gibi veya kıçınınkenarcıbaşı gibi davranmak bile, çapı belli aciz gönlümüze bir şişinme sebebi olsun yeter. Şu aşağılık duygusu hiç terk etmedi bizi.

Fakat, adam gelmiş, oğlunu affetmemiz için yalvarıyordu. Şekilden şekile giriyordu, desek yeridir. İşte bu yüzden geri adım atmadık. Dedik ki: biz, herkes adına karar veriyoruz. Bu karar, bizim değil, herkesin hükmü kararıdır. Bizler ancak sesleyen olabiliriz. Seslendiririz hükmü.

***

Sana bizim tozutuk ihtiyarın hikayesini anlatmadım değil mi? dedi. Hayır, dedim. Ben onu kastederek ona söylemiştim; bakarız, konuşuruz, diye,fakat gel gör ki, ihtiyar tamam, oldu bu iş diye bakıp meseleye randevuyu ayarlamasın mı! Günü, saati bile ayarlamış. Ertesi gün,yok, istemiyorum, deyince ben, sinirlenmez mi! İyice kaptırmış kendini. İşin esası: eğlence arıyor, ihtiyar. Eski kafalı çünkü. Eski kafalı bir ihtiyara laf anlatmanın zorluğunu tekrar hatırlattı bana... dedi. Ee, sonra ne oldu? dedim. Öğüt verme ihtiyacı da bitmiyordu, anlatıyor: Amerikalı yengeden falan; punduna getirip kapadım, telefonu, dedi. Bir daha aramadı mı? dedim. Şimdilik aramadı...fakat kafası gelip gidiyor, yarın da sahilde, soğuk suda yüzmeye çağırır, belli mi olur? dedi. Sen böyle dedin de aklıma geldi: eski mahallemizde bir ihtiyar vardı... Hemen hemen senin bu ihtiyar yaşlarındaydı. Gece olunca çırılçıplak soyunur, bahçesindeki su dolu yalağa girerdi. Bir akşam, yakın bir sokakta bir kına gecesi vardı. Üç-dört arkadaşım beni kolumdan tutup o sakin sokağa götürmüşlerdi, gel bak sana ne göstereceğiz! diye. Sindiydik karşısındaki duvarın dibinde. İhtiyar cumbudu cumbudu dalıp dalıp çıkıyordu yalakta. Alamancıydı çoluğu çocuğu. Tek kalıyordu, birkaç ay hariç. En son dalışında kaçtıydık ordan, dedim. Ha ha ha! Cumbudu cumbudu ha! dedi. Bir daha hiç geçmedim o sokaktan o günden sonra, dedim. Ben de geçmeyim..diyeceğim ama nerede karşıma çıkacağını bilemiyorum ki! dedi. Ee, artık dikkatli olacaksın, dedim. Öyle!.. dedi.

***


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teşekkürler Yoldan-daş Genel 12.03.2019
Didim, Pompei olur mu? Sosyal 02.03.2019
O ayaklar iyi ayaklar değil- Mikrop-iyolojik incelemeler Anı 25.02.2019
İnsan 4.0 Genel 13.02.2019
Çete çeteye girmiş- Koko-Bonzo-Fetö Genel 09.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019
Doğu Türkistan'da Yaşam. Benim Hayatım, Yaşananlar ve yasaklarlar Anı 18.01.2019
32 Yaşımdan 32 Öğüt Anı 10.12.2018
geçiyor mu Anı 07.12.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.