Günlük – Elbet bir gün tozutacaksın

Bizi bu hallere düşüren hatır işleri. Kişisel hatır, kamu hatırı... Hamili kadin yakinimdir. Kişisel hatır gücünün kamu hatırına üstün gelişiyle birlikte kendini bir güçlü hissediş. Bir an sorsa birisi: saraylı mı baban senin, saraylı mı deden? senin , diye. Değil, elbet; ki bu bir sorun da değil. Fakat, saraylı gibi davranmak isteği ele geçirir insanı. Hüküm veriyordur. Padişah da kalmamıştır fakat kalmadığı zaten iyidir; rahat rahat onun gibi veya onun gölgesinde biri gibi, örneğin tırnakmakasçıbaşı gibi veya kıçınınkenarcıbaşı gibi davranmak bile, çapı belli aciz gönlümüze bir şişinme sebebi olsun yeter. Şu aşağılık duygusu hiç terk etmedi bizi.

Fakat, adam gelmiş, oğlunu affetmemiz için yalvarıyordu. Şekilden şekile giriyordu, desek yeridir. İşte bu yüzden geri adım atmadık. Dedik ki: biz, herkes adına karar veriyoruz. Bu karar, bizim değil, herkesin hükmü kararıdır. Bizler ancak sesleyen olabiliriz. Seslendiririz hükmü.

***

Sana bizim tozutuk ihtiyarın hikayesini anlatmadım değil mi? dedi. Hayır, dedim. Ben onu kastederek ona söylemiştim; bakarız, konuşuruz, diye,fakat gel gör ki, ihtiyar tamam, oldu bu iş diye bakıp meseleye randevuyu ayarlamasın mı! Günü, saati bile ayarlamış. Ertesi gün,yok, istemiyorum, deyince ben, sinirlenmez mi! İyice kaptırmış kendini. İşin esası: eğlence arıyor, ihtiyar. Eski kafalı çünkü. Eski kafalı bir ihtiyara laf anlatmanın zorluğunu tekrar hatırlattı bana... dedi. Ee, sonra ne oldu? dedim. Öğüt verme ihtiyacı da bitmiyordu, anlatıyor: Amerikalı yengeden falan; punduna getirip kapadım, telefonu, dedi. Bir daha aramadı mı? dedim. Şimdilik aramadı...fakat kafası gelip gidiyor, yarın da sahilde, soğuk suda yüzmeye çağırır, belli mi olur? dedi. Sen böyle dedin de aklıma geldi: eski mahallemizde bir ihtiyar vardı... Hemen hemen senin bu ihtiyar yaşlarındaydı. Gece olunca çırılçıplak soyunur, bahçesindeki su dolu yalağa girerdi. Bir akşam, yakın bir sokakta bir kına gecesi vardı. Üç-dört arkadaşım beni kolumdan tutup o sakin sokağa götürmüşlerdi, gel bak sana ne göstereceğiz! diye. Sindiydik karşısındaki duvarın dibinde. İhtiyar cumbudu cumbudu dalıp dalıp çıkıyordu yalakta. Alamancıydı çoluğu çocuğu. Tek kalıyordu, birkaç ay hariç. En son dalışında kaçtıydık ordan, dedim. Ha ha ha! Cumbudu cumbudu ha! dedi. Bir daha hiç geçmedim o sokaktan o günden sonra, dedim. Ben de geçmeyim..diyeceğim ama nerede karşıma çıkacağını bilemiyorum ki! dedi. Ee, artık dikkatli olacaksın, dedim. Öyle!.. dedi.

***


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KİMSE YOK MUUUUU!? Anı 27.08.2019
Yaşlı Amca Ve Kur'an Öğrenme Anı 14.07.2019
hayırlısı:) Anı 05.07.2019
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.