Günlük - Okullarda Kuduz Veli Alarmı

Sorunlu velilerin ortak bir noktası var: hepsi de çocuklarını dört dörtlük sanıyorlar. Bugün de yine bir sorunlu veli gelmiş, ortalığı birbirine katmış. Tehditler savurmuş. Bir kadın bu. Gerçi kaba davranışlar konusunda kadın erkek ayrımı pek kalmadı artık. Sonra gitmiş tabii sorunlu kadın.

Cahillik kavramını konuştuk bu gün. Arkadaşlarla oturuyorduk. Cahillik başka bir şey, sonucuna vardık. Cahillik: bilgi ile, “eğitim” ile ilgili bir şey değil. Bilge olmak ise: insanın kendinin farkında olmasıdır. Cahillik ise insanın kendinin farkında olmamasıdır. Bu anlamlarıyla baktığımız zaman, bakmaya cesaret ettiğimiz zaman, pek çok şey ters dönebilir aklımızda, psikolojimizde.

Yani böyle, arada bir, seviyeleri düşük velilerden bahsediyorum. Bahsederken sanılmasın ki ben ilkokul mezunu veye terk kişilerden bahsediyorum. Kişisel ve zihinsel gelişimini tamamlayamamış insanlardan bahsediyorum. Gösterdikleri kabalıklar ise onların iletişim biçimleri. Yani insan, bir şekilde, insanlarla iletişim kurmalıdır, incelikli veya kaba şekilde.

Devlet kurumları, sosyal yapılar vb şeyler arasında sorunlar var. Okullar, devlet kurumları içinde en savunmasız kurumlardır. Vatandaş, devletin kendini terkettiği sonucuna vardığı zaman veya toplum içinde yalnızlaştığını derinlemesine hissetiği zaman.. boşalım yaşayabileceği birtakım araçlar, yerler arıyor. Örneğin, demin bahsettiğim veli tipi, kendi çocuğuna bir haksızlık yapılmamasına rağmen, bir bahaneyle gelip okula boşalıyor. Neden? demiştik. Çünkü kurumlar içinde yine de en güleryüzlü yerlerdir okullar. Okulu, öğretmeni, en kolay boşalım kanalı olarak görür, sorunlu veliler. Gelirler ve rahatça kabadayılık yaparlar. Halbuki gelip normal bir şekilde konuşmak isteseler, örneğin şu okulda çok güzel ağırlanırlar.

Veli, aslında çocuğunu yetiştiremediğini, eğitemediğini biliyor.  Eğitim işinin bölüşülmesi gerekli kısımları var. Veli, kendi üzerine düşen görevi yerine getiremediğini bildiği için, suçluluk duygusuyla da gelip okulu ve öğretmeni suçluyor. Bir kere bağırıp çağırdı mı, bu bağırış çağırış en az bir sene kendisine ilaç gibi geliyor.

Burada üçüncü senem. İlginç veli tipleri var ve gerçekten bir uyumlulaştırma terapilerine ihtiyaçları var. Bu uyumlulaştırma bazen biz öğretmenleri aşıyor ki zaten bizim tampon olmak gibi bir görevimiz de yok. Acilen sosyal projelere ihtiyaç var.

Sosyal projelerin yanı sıra bir de buranın “ENDÜSTRİ” meslek lisesine ihtiyacı var. Elektrik, metalurji, makine, mobilya, inşaat vb diğer bölümleri içeren bir meslek lisesi. Bu yıllardır konuşuluyor burada. Birtakım niyetler var fakat gecikiyor.

Okulumuza, okul bölümlerini sevmeyen binlerce genç geliyor. Yukarıda bahsettiğim bölümler yok okulda. Eli metale yatkın öğrenciye muhasebe okutmaya çalışırsanız öğrenci okulu sevmez, sorun çıkartır. Bu sorun okul dışında da devam eder. Her yıl ne mesleğini ne amacını bilen binlerce mezun genç burada sosyal sorunlara yol açar. Ki zaten aile yapıları sorunlu. Haliyle sorunlar katlanıp katlanıp karşımıza gelir, ve geliyor.

***

Öğretmenin durumu içler acısı. Kafanızda canlandırın...Bir öğretmen, elinde bıçak olan biriyle dalaşıyor.. veya, öğretmen; elinde kitabı derse gidiyor, karşısına esrarkeş bir veli çıkıyor, öğretmeni tehdit ediyor...diyor ki, Sen benim kızıma nasıl bla bla dersin! Veli bilmiyor ki kızı da onun bunun kucağında gezen bir yollu. Bu olacak iş değil!

Şikayet hattı denen bir hat var; emin olun ki, oraya şikayette bulunan öğrenci, veli herkes problemli. Bu hattın da kaldırılmasına ihtiyaç var. Problemleri büyüten bir “çözüm”.

***

Bugün de, böyle oldu.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KİMSE YOK MUUUUU!? Anı 27.08.2019
Yaşlı Amca Ve Kur'an Öğrenme Anı 14.07.2019
hayırlısı:) Anı 05.07.2019
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.