Günlük – Kolay mı kolay mı kolay mı kolay mı

Yeni nesillerin karakteristik özellikleri içinde kolaycılık da var. Şüphesiz ki, her insan mutlaka kolay yollar arar, her işinde, her ediminde. Fakat bu kolaycılık denen şeyin ağırlığı biraz daha artmaya başladı.. veya arttı.

Zaman zaman değişik türde hırsızlıklardan bahsediyorum. Zaman çalmak, emek çalmak, duygu çalmak, para çalmak... gibi pek çok hırsızlık türleri var. İşte, yukarıda bahsettiğim kolaycılık akımı bu tür hırsızlıkların artmasına baş sebeptir. İşimizi kolaylaştırcak ne varsa; ne vasıta varsa, ne araç varsa sorgusuz alma, aracı etme eğilimlerimiz buna sebep. İşimiz kolay olsun; öyleyse zaman çalalım. İşimiz kolay olsun; emek çalalım. İşimiz kolay olsun; hak çalalım. İşimiz kolay olsun; yazı çalalım. İşimiz kolay olsun; para çalalım. İşimiz kolay olsun; duygu çalalım. İşimiz kolay olsun; tahtadaki yazıları İphone ile çekelim... Kolay oğlu kolay olsun; öyleyse daha kolay olsun...

Peki ya, insan neden kendini zora sürüklesin, her şeyin kolayı varken? Değil mi? İnsan kendine bunu da soruyor.

Şu dünyadan sadece yiyip içerek, insanlara gerek düşünsel gerek faydalı-maddesel bir şeyler bırakmadan gitmek de mümkün. Sorun bu noktada başlıyor: kendini sadece yiyici olarak şartlandırmış kişi, günü geliyor seni de yemeye kalkıyor; bu noktada, işte! diyorsun, ben neyim? Diye. Yiyicilik'in, kolaycılık'ın salgın hastalık gibi insanları yemesi-çürütmesi bu noktada başlıyor ve yayılması da dönüp dolaşıp kendini de buluyor.

Zaman zaman özgürlük kavramlarından da bahsederim. Özgürlük kelimesini slogan şekilde dillerinden düşürmeyenlerin, esasında özgürlük denen şeyden korktukları sonucuna vardım. Söylemlerinin hiçbirinde bir ileriye gidiş öğesi göremiyorum. Sadece bir duygu coşumu ile haz yaratma mekanizması kurulmuş ve hazlar dünyasında yaşanmaya devam ediliyor. Bu anlattığım şeyin de demin bahsettiğim kolaycılık'la doğrudan ilgisi var; hazza hizmet eden her şey kolaycılık'a yakıt olur.

Dönüp dolanıp şu özgürlük denen şeyin aslında çalışmak olduğunu, hem de tüm beyin hücrelerini yakarcasına çalışmak olduğunu sonucuna varıyorum. Bu anlamda bakıldığında, özgürlük: çalışmaktır, üretmektir; bunlara bağımlı olmaktır, diyorum. Bağımlı olmak.

***

El işleri daha çoktu eskiden. Her iş el ile görülürdü. El, kolun bir parçasıdır. “Kolay” kelimesinde -kol kökü var. İş, kol gücü ile yapılır. İşin kolaylığı da bu yüzden -kol kökünden türemiş.

“Zor” kelimesi; eşek, at, boğa veya deveye yüklenen-çekilen yükün ağırlığı karşısında havyanın “zor” kelimesine benzer sesler çıkarmasından gelmiş olabilir. Zor işi hayvana yüklemek her zaman vardı sanırım. Bu yüzden kolay kelimesi insandan,  zor kelimesi hayvandan geliyor, diyebiliriz.

Zorluk anlamları-öğeleri içeren pek çok kelimede “Z” harfi vardır. Zam. Zemin(sağlamlık-direngeçlik). Zeytin(-çekirdeği). Zabit(Kanun'un net-sert sınırı). Zakkum (Kansere zorluk gösterir). Ziya(Karanlık ayıracı: karanlığa zorluk). Zengin(Fakirliğe zorluk). Zühre(Zor görülen; her zaman görünmeyen). Zerre(Çokluk-sonsuzluk karşısında anlaşılması daha zor parça).  Ziyan(Kayıp;zor kabullenilen). Zeus(Nemrut da olan). Zar(Sonsuz ihtimale zorluk çıkaran). Zevzek(Normal insan bilincine zorluk çıkaran). Zalim(İyiye zorluk çıkaran).

Kolaycılıktan şikayetçi bir gurup edebiyat aşığı bir örgüt kurar. Tüm kelimelerin baş harflerini Z ile değiştirmektir ideolojileri. Sadece Z harfi ile başlayan kelimelere zorluk çıkarmayacaklar ve olduğu gibi bırakacaklardır;çünkü sadece o kelimeler yüz yıllardır tüm zorlukları yaşamışlardır. Zirgün zolda ziderken zir zaktımki ze zöreyim. Zaskerlik zarkadaşım Zahmet. Zey zidi zey, zaçına zaklar züşmüş, zanki zende zarklı zısın zi. Zoturduk zir zafede,zay zçtik, zonuştuk zki zaat. Zonra zugurladım, zişim zardı. Zelefonunu zaldım, zemen zengelledim. Zolmuş zani zeski zarkadaşımsa zedim zeve zoğru ziderken. Zu zelişik zallerim zar za zedim. Zeve zardım zattım zuyudum zanasını zatayım. Züyamda zeşekler zördüm. Züç zaat zonra zuyandım. Ze zolacak zenim zu zallerim,zedim. Zof Zedim.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KİMSE YOK MUUUUU!? Anı 27.08.2019
Yaşlı Amca Ve Kur'an Öğrenme Anı 14.07.2019
hayırlısı:) Anı 05.07.2019
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.