Günlük- Aynı aynılar

Teknik resim dersinde, öğrenciler çizimlerine devam ederken başka şeyleri düşünme fırsatım oldu. Onlarla da ilgiliydi düşündüğüm şeyler. Duvar kenarı, orta, pencere kenarı sıralar... Üç gurup sıra. Son 3-4 yılı aklıma getirdim. O anda, sıralarda  geçen yıllarda çizim yapan öğrencileri canlandırdım kafamda. 3-4 yıl içinde aynı sıralarda oturan öğrencilerin çoğunun çizimlerinin de, çizim denen şeye yaklaşımlarının da aynı olduğunu fark ettim. Kişiliklerinin aynı-benzer olmasından biraz daha farklıydı bu durum; şekillerin çizgileri, çizgi kalınlıkları, cetvel kullanma alışkanlıkları, planlama yaklaşımları...

Listeye göre oturmaları için zorlamıyorum öğrencileri.

Örneğin, sarışın öğrenciler(daha çok, kız öğrenciler) orta sıralarda oturuyor. Orta arka sıralarda, fakat en arkada değil.Çizim denen şeye yaklaşımları her sene aynı. Pencere kenarı en belirgin çizim yaklaşımlı öğrenci önceki yıllardaki  öğrencilerle aynı. Bunu gibi birçok şey daha var.

Çizgi çizebilmek, teknik resim.. sanıldığı gibi sadece yetenekle ilgili değil. Disiplin, sabırla ve çalışmayla çizgi düzgünleşiyor ve peşinen şekil de düzgünleşiyor.

***

Aynılık'lardan söz açılmışken devam edeyim... İki kişi. Biri tanınmış bir kadın yazar. Diğeri etrafta şair olduğunu ispatlamaya çalışan, kadın yazar kadar tanınmamış araklamacı bir erkek. Bu ikisi arasında farkında olmadan bağlantılar, paralellikler kurmuşum. İkisi de aynı türde kitap çıkarınca bağlantılar, paralellikler açığa çıktı. Geriye doğru bir bakış yaptım. İkisinin de gözlerinin bakış şekilleri bile aynı. Bedenleri sabit kalmak şartıyla ruhlarını değiştirseniz kimse fark etmez.

***

Burada tanıdığım hırsızlardan biri. Bilgisayara nasıl baktığını biliyorum. Yine bakışlar. Diğeri tanınmış bir siyasetçi. İki yıldır arada bir kendi kendime sorup duruyorum; ben bunu/hırsızı kime benzetiyorum? diye. (ki bu benzetiler sırasında onun hırsız olduğunu hala fark etmemişim..) Ortalığı birbirine katıp, onu bunu tokatladıktan sonra aynılığı fark ettim. Bakışlar aynı.

***

Apo. Youtube'da videolarını izliyorum. İnsanlara seslenirken, mimiklerine dikkatli bakıyorum. El hareketleri. Lan, diyorum, ben bunu kime benzetiyorum?..Birine çok benziyor...fakat kim? Kısa bir zaman sonra  Karayılan'ın videolarını izlerken Apo ile tıpa tıp aynı kasmalı-yapay mimikler, el hareketleri, ses vurguları... Aynı tornadan çıkmışlar, aynı ajanlık eğitimini almışlar...

***

Başka başka birçok sabit,  hareketli; iyi, kötü aynılıkları da düşünüyorum bazen... Aynılıklar.

Aynı. Ayna. Bu iki kelime de aynı aslında. Aynı: denk-eşit. Ayna: denk-eşit'i gösteren.

“Yani” kelimesi. Bir anlatımın, benzer-açık diğer anlatımla aynı olduğunu ifade etmek-bağlamak için kullanılan kelime. Ayna kelimesindeki sessiz harfler, “Yani” kelimesinde de var.

Ayin kelimesi. Yukarıdaki kelimelerle açık bağlantı kurulması ilkin zor gibi gözüküyor. Fakat öyle değil: Ayin: tören vb anlamında. Fakat Ayin, ritüelleri aynı törenlerdir. Her yıl veya belli dönemlerde yapılan ayinler. Aynı şekilde yapılmak zorundadır. Aynı'lık vardır bir ayinin her dönem yapılan aynı ritüellerinde. Aynı. Ayin.

***
Kelimelerden daha üst boyutta aynı, veya aynılaşma özlemi içinde ruhlar da var mıdır? Başka bir açıdan bakarsak, yukarıdaki kötü örneklerdeki gibi, her aynılaşmak kötü müdür? İyi olan aynılaşmalar da olabilir mi? Karışık konular bunlar..Evet.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KİMSE YOK MUUUUU!? Anı 27.08.2019
Yaşlı Amca Ve Kur'an Öğrenme Anı 14.07.2019
hayırlısı:) Anı 05.07.2019
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.