Günlük – Alcatraz'dan Kaçış

Frank (Clint Eastwood) ve arkadaşları nihayetinde kaçmayı başarırlar. Frank Alcatraz'a yeni düşünce Al Capone ile de tanışır. Al Capone İtalyan asıllı bir göçmedir Amerika'da. Pis işlere bulaşmıştır.

Al Capone'un kara para aklamak için çamaşırhaneler kurması da ilginçti. Bizim şu hükümetin adı kara para işlerine karışınca bir daha bakmıştım Al Capone'un hayatına. Kara para aklamak deyimi zaten o çamaşırhanleri kurmasından geliyormuş. Yasal olmayan yollardan para kazanıyorsunuz ve yasalar(nerden buldun? yasası) tepenize binmesin diye kara parayı değişik işlere yatırıyorsunuz.

Enektar pespasın altında galık.” Bu mizah dergileri bir alem!

Buraya geldiğimden beridir birkaç tane kara para aklama işine denk geldim. Tuhaf durumlardı benim için. Bir bakıyorsunuz, bir kara para şebekesinin içindesiniz. Görüyorsunuz. Kimbilir nereden vurgun yaptılar?.. diyorsunuz. Fakat sonuçta bir şey yapamıyorsunuz.

Şu yaşıma kadar pek çok pis iş gördüm. Bazılarına farkında olmadan katılmak üzereyken son anlarda ilahi bir el alıp durdu beni bu işlerden.

Tam ortasına düştüğüm pis işlerden en pisinde piyasada milyarlarca dolar dönüyordu. O olay ilginçti benim için: mafya denen şeyle ilk defa muhatap olmam o olayla olmuştu. O sıralarda kaldığım evde, bir akşam otururken bir telefon geldiydi. Telefona kimse bakamadıydı. Telefondaki adam (Ramazan) etrafımdaki kişileri tehdit edip, bunu da onlara iletmemi söylediydi. Anladığınız üzere, etrafımdaki insanlar pis işler yapıyorlardı. Farkettiğimde çok geçti. Fakat bir süre sonra evden ayrılmıştım. PKK'nın en küçük işlerinden biriydi. Sonradan öğrendimdi.

Şu bizim mizah dergilerinin birinde “ne işim var lan benim burda!” adamı diye bir karakter vardır. Hep de öyle olurdu benim durumlar. Belayı, manyakları, psikopatları, ruhu orospuları  vb şeyleri çeken bir auram var. Sonra sonra bunları birer nimet olarak yorumlamam gerektiği kanaatine vardım. 

Alcatraz filmini seyrederken bunlar aklıma geldi. Yani sonuçta hepimiz günahkarız falan da, gördüğümüz şeyleri düşününce kendime bazen meleklik ünvanı veresim geliyor. Göreceli melek.

Düşmez kalkmaz bir Allah. Bugün de böyle oldu.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teşekkürler Yoldan-daş Genel 12.03.2019
Didim, Pompei olur mu? Sosyal 02.03.2019
O ayaklar iyi ayaklar değil- Mikrop-iyolojik incelemeler Anı 25.02.2019
İnsan 4.0 Genel 13.02.2019
Çete çeteye girmiş- Koko-Bonzo-Fetö Genel 09.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019
Doğu Türkistan'da Yaşam. Benim Hayatım, Yaşananlar ve yasaklarlar Anı 18.01.2019
32 Yaşımdan 32 Öğüt Anı 10.12.2018
geçiyor mu Anı 07.12.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.