Günlük – Düdüklerin Efendisi

Sauron'dan bahsediyordu. Birtakım üst güçler. Ent meclisi'ne giden ormanın çobanı iki hobite hala inanmıyordu. Ormanın çobanı Orklardan şikayetçiydi. Baltalarıyla orman kesiyorlar sürekli diyordu. Ağaç kesmekten orman kesmeye kadar gelmişlerdi. Çoraktı beyinleri. Uçsuz bucaksız bir çoraklık. Maksat neydi? İnşaatlar dikmek ve de ağaçlar odun olunca ateş yakmak, ki orkların kılıçları dökülsün. Siyah kanlı orklar. Elflerden geliyorlardı aslında. Mutasyona uğramışlardı. Rohan halkının Miğfer dibine sığınacaklarını öğrenen gavur Saruman yine ork üretim yataklarında ürettiği öküzle kurt karışımı kurtları ve üzerilerinde kurt binicilerini göndermişti. Sonuçta maksat neydi? Orman kalmasın. Ork olsun her yan. Orklar kitap okumazdı.

***
Zaman değişti veya zaman değişiyor ifadelerini söylerken tam olarak ne kastettiğimizi anladığımızı zannetmiyorum. Zaman gerçekten değişiyor. Dünya gerçekten değişiyor. Kötücül güçler iyicil güçler savaşı değil aslında bu. Dünya gerçekten de dijital bir dünyaya dönüyor.

***

Madde, fikri ele geçirir. Fikir, maddeyi üretir. Sonra tekrar; madde, fikri üretir. Madde kelimesi yerine nesne kelimesini kullansak düşünmek daha kolay olur.Geriye özlemler, eski öğelere özlemler insanlara sadece haz verir; haz alanların çokluğu bizi yanıltmamalıdır. Gerçek; daima ilerler. Maddeler, sürekli, fikirlere dönüşür. Fikirler maddelere.

***
Yıllar öncesinde bir Murtaza abi tanımıştım. Eşi trafik kazasında ölmüştü. Kırkı çıktıktan sonra biraz daha beklemiş eve ocağa bir tütüş olsun diye başka bir kadınla evlenmişti kırsaldan. Nerden bileceksin ki Murtaza abi demiştim. Doğru ya, nerden bilirdim! Dediydi. Masum diye,saf diye avrat ettik, ki maksat iki üç çocuğa analık etsin, akıl veren çok oldu, iftira düzdüler, varım yoğum sanki Karununki kadar da kırk akıl bir oldu, çullandılar üzerime..dediydi, dertlenerek kederlenerek, sarma sigarasını bir içyangınını söndürmek istercesine körükleyerek ciğerine çekerek. Demek ki saf akıl da kapkara kötülükle bir olabiliyor ellaham, avradın az safı değil, az akıllısı değil, orta akıllısı.. bir de az değil, yok değil orta karar ekmek yemişi makbuldür, dediydi. Saf olanla boş olan bir değil, dediydi.
Boşveeer Murtaza abi, dediydim. Nafakayı da dert ediyordu aynı zamanda. Delikli boncuk yerde kalmaz; dolu olan bir daha dolmaz, da dediydim. Nerden aklıma geldiyse. Bu sefer de aynı anda körüklemiştik sigaraları.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KİMSE YOK MUUUUU!? Anı 27.08.2019
Yaşlı Amca Ve Kur'an Öğrenme Anı 14.07.2019
hayırlısı:) Anı 05.07.2019
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.