4/C Lİ PERSONEL

Türkiye Kamu-Sen olarak yıllardır ezilen, hor görülen, en temel insan hakkından dahi mahrum bırakılan, ailelerinden koparılan, güvencesiz bir geleceğe mahkûm edilen sözleşmeli personelin sesini yetkililere duyurmaya çalışmaktayız. Yaptığımız eylemlerle, gerçekleştirdiğimiz mitinglerle, başlattığımız kampanyalar ve yürüttüğümüz hukuk mücadelesiyle, güvencesiz, güvensiz, örgütsüz, emek düşmanı, esnek ve sözleşmeli personel çalıştırılması uygulaması olan 4/C istihdamına karşı tek başımıza mücadele vermekteyiz. Ancak hükümet, bütün uyarılarımıza rağmen, insan onuruna yakışmayan, sosyal devlet ilkesine uymayan,  “kamu hizmeti” anlayışını zedeleyen, 4/C uygulamasını ısrarla sürdürmektedir. Özelleştirilerek faiz lobisine peşkeş çekilen kurumlarımızın kara bahtlı çalışanları, önce işlerinden olmuşlar, Sonra işsizlikle tehdit edilip, 4/C'li çalışmaya, açlığa, yoksulluğa, sefalete mahkûm edilmişlerdir. 
 

2013 yılında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde 4/C'lilerin kadro taleplerini yeterince gündeme getirmeyen malum konfederasyonun, Başbakan ve Bakan ziyaretleriyle günah çıkarma çabaları da bir aldatmacadan ibarettir. Adaletsizliği ilke, haksızlığı gelenek haline getirenler; sorunları çözmemek için direnmekte, bunların yandaşları da göstermelik girişimlerle günü kurtarmaya çalışmaktadırlar.
Toplu sözleşme sürecinde ve sonrasındaki Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında 4/C'li çalışanların kadroya geçirilmesine ve statülerinin iyileştirilmesine yönelik çalışmaların yapılacağı hüküm altına alınmıştır. Daha önce gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerimizde ve toplantılarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, defalarca 4/C'li çalışanların statüleriyle ilgili bir düzenleme yapılacağını ifade etmiştir. Hatta bu yönde alternatifli bir çalışma yapıldığını belirtmiştir. 2012 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilen Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu kitapçıklarda 4/C'lilerin kadroya geçirilmesi, kanun tasarısı hazırlanan konular arasında sayılmış, 28 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilen en son kurul toplantısı sonrasında da bu konu, Kurul kararlarında yer almıştır.

 

Ancak CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, 4/C'li çalışanların kadroya geçirilmesini popülizm olarak değerlendirmiş, gündemlerinde 4/C'lilerin kadroya geçirilmesi gibi konunun bulunmadığını söylemiştir. Ne yazık ki, yıllardır hayal satıp, gerçeklerle bizleri perişan edenler; bu karar ile de en iyi bildikleri şeyi, ayrımcılığı, adaletsizliği ve mağdur etmeyi başarmışlardır. Dünyanın en büyük 17 ekonomisi arasında yer almasıyla övünülen Türkiye'nin, 23 bin 4/C'linin kadroya geçirilmesinin popülizm olduğunu ifade etmek, en büyük tutarsızlıktır.  23 bin 4/C'linin kadroya geçirilmesiyle bütçeye gelecek ek yük, yandaşların bir ayakkabı kutusunu bile dolduracak düzeyde değildir.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BAKAN TANER YILDIZA FIRÇA Politika 01.11.2014
KAMU MİLYARLARCA DOLAR ZARARA UĞRATILMIŞ Politika 31.10.2014
MİLLİYETÇİLİK MUKADDES OLMUŞ Politika 29.10.2014
G20 MODASI GEÇMİŞ Politika 20.09.2014
CUMHURBAŞKANI KATAR KRİTİKLERİ Politika 19.09.2014
Başlık Kategori Yayın Tarihi
HER SABAH AYNI GÜNEŞ TEMBELLER İÇİN DOĞAR Ekonomi 11.04.2020
Keşke Vicdan Nakli Yapılsa! Ekonomi 31.12.2019
YERELİN SONU (MU)? Ekonomi 11.12.2019
MERKEZ BANKASI BAŞKANI ÇETİNKAYA'NIN GÖREVDEN ALINMASI Ekonomi 09.12.2019
AKDENİZ DE NELER OLUYOR Ekonomi 08.12.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.