Kısa Hayatın Mimarı

Ölümün kıyısında olan birine şahit olmak ne kötü bir şey! Hayat çok acımasız olduğunu kanıtlıyor sanki.

   Bir kadın vardı küçükken saçımı okşayıp, hâlâ dilimde dolanan ninninin sahibi.

   Bir kadın vardı şefkat dolu bakışlarıyla içime huzur verirdi.

   Bir kadın vardı anneme, teyzelerime annelik yapan.

   Bir kadın vardı bana mütevazi, kibar olmayı öğreten.

   Bir kadın vardı ikinci anneannem dediğim.

   Bir kadın vardı gitmesini hiç istemediğim.

   Bir kadın vardı güzel, başarılı günlerimi görmek isteyen...

     Bir kadın vardı, ardında çok güzel anılar bırakan. Şimdi çok uzaklara gidiyor. Boğazım düğümleniyor, konuşamıyorum bari yazayım da kelimeler soğutsun içimi diyorum, olmuyor, hiçbir şey serinletmiyor 'ölüm korkusunun' yakıcı sıcağını. Ve buna göz göre göre şahit olmak, karşında sürekli eriyen, hep sağlam karakterli olduğuna inandığın birini görmek çok çok başka bir şey. Şems-i Tebrizi ne güzel demiş; "ne diye böbürlenip duruyorsun, doğumun bir damla su, ölümün bir avuç toprak değil mi?"

     Hayat kısa. O kadar kısa ki, nereye geldiğine şaşıyorsun bazen. Zaman hızlı, hayat acımasız, insanlar hatalı Allah kerim.

Öyle anlar gelir ki konuşamazsınız. Tam da o anlardan birindeyim. Küçüklüğümü kucağında geçirdiğim, karakterini örnek aldığım, yasına rağmen hep modern olan kadına yakışır mı gitmek? Çok ani olmayacak mı? Söz vermiştin, gitmeyecektin. Neden gidiyorsun? Çok acele ediyorsun. Dedemin ardından hep o yolu gözledin sen. Sanki yaşama amacın gittikten sonra kaygılanacağın bir şey yokmuş gibi.. Halbuki var! Ben varım ailen var, gidemezsin.

    Hayat işte.. Topraktan geldik toprağa gidiyoruz. Hayat bir anda ellerimizden kayıp gidiyor. Aslında çok iyi bir şey öğrendim bu şahit olduğum kötü durumdan;  yarın ne olacağımız belli değil. Her güne ölecekmiş gibi uyanıp şükrederek yastığa baş koymak gerekir. Ardından güzel şeyler bırakmalı insan. Sevdikleri onu andıkça defalarca tekrarlamalı ne büyük bir insan olduğunu. Sen gitsen de ardında parlayan bir yıldızın olmalı mutlaka. Işıltısını yitirmemesi için de iyi şeyler bırakmalısın ardından.

 Her şeyden bir şeyler öğrenmeli, çıkarmalı insan. Bugün normal bir gün geçirdim böyle bir şeyi yaşayacağımı nerden bilirdim, öğrenınce nasıl da yerle bir oldum. İşte anlatmak istediğim şey bu! Her gününüzü boşa geçirmeyin, ne olacağınız belli değil. Çabalayın, tecrübe edinin, kusurlu olun, hata yapın ama ikinciyi tekrar etmeyin, ilk hata tecrübe olur fakat ikincisi aptallıktır, unutmayın! İnsanlarla iyi geçinin onlar sizin kardeşinizdir. Günahsız kul yok ama nefse hakim olup, ibadete durup, O'na eğilirse başlar ahiretin cennet kapıları yarılanır. Amacım öğüt vermek değil yanlış anlamayın fakat çaresi olmayan, Rabb'imin emri olan ve hepimizin tadacağı korkuyu ilk kez kaleme alıyorum, duygularımı belirtiyorum. Sadece gördüklerimden ötürü yazıyorum, kendime ders çıkarıyorum. Kader değişmez ama gidişatı değiştirecek olan bizleriz. Yolumuzu çizen mimarlar biziz. İnsanoğlu ne harika bir mimardır aslında hiç düşündünüz mü? Öyle hayatlar yaşatıyoruz ki kendimize ve yakınlarımıza, mimarı biziz, kendimiz çiziyoruz ve çoğu zaman karalıyoruz bir yerden sonra.

   Özetle diyeceğim şu ki; hayat kısa, ne olduğunuza bakın, gidişatın değişmesi gerekiyorsa çalışın. Öyle bir ânâ denk gelirsiniz ki, ruhani hiçbir kazanç sağlamadan göçersiniz. Unutmayın, sadece bedenin iyi olması gerekmez, O tarafta ruha yüklenir her şey. Dış görünüşüne önem verdiğin kadar içine de vakit ayırsan ne çok kazancın olur.

    Arada kalbe şarkı söyletin, arınsın temizlensin ki ruh dinlenmiş olsun. O bizim için çok değerli, ruh çökerse bedenin olması bir şeye yaramaz o zaten hiçtir..
    Her Kalp Kendi Şarkısını Söyler, korkmadan haykırsın yüreğin. Haykırsın ki, nerde olduğunu bilip nereye gideceğini hesap edesin.

    Ey insanoğlu; öyle harika bir varlıksın ki, kendinin farkında olsan kendini yitirmemek için çok şey yapardın..

 Kendinizin daima farkında/farklı olması dileğiyle...

 

http://meltemdemirm.blogspot.com.tr/

https://twitter.com/demirr_meltem

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BEN GELDİM Yaşam 14.04.2020
Tarihin İlk Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı, ilk Transeksüel E. W. Tarih 27.08.2017
Zarafetin Ve Mutluluğun Kadını Genel 18.08.2017
Şeref Yoksunu Darbeci Politika 17.07.2016
Adına Yazdıklarım Anı 04.04.2016
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Hüzün Yaşam 09.08.2020
Bana Karalama Kampanyası Var (Bahaneli Karalama Kampanyası) Yaşam 09.08.2020
Açık kibir-GIzli kibir Yaşam 08.08.2020
Durak Şaşırtan Kelimeler Yaşam 06.08.2020
Türkiye CENNET Vatan da Biz Layık Sakinler Değiliz Yaşam 02.07.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.