BELÇİKA'DA BİR YAZ DAHA BİTTİ!

Belçika'da yaklaşık 220,000 bin Türk için Eylül ayından itibaren tamamen yaz bitmiş olacak. Tatile gidebilen Türk ailelerin arkasından bakan, içinde vatan hasreti dolmuş dar gelirliler umutlarını artık seneye ertelemiş durumda. Bir sene boyunca biriktirdiği paralarla, anavatanında doyasıya gezen Türk gurbetçiler, otellerde boy boy paylaştığı resimlerle albüm yaparak bir sene boyunca onları izleyecek ve bir sonraki tatilinin hayalini kurarak yaşayacak.

Gurbetlik zor demiştim aslında daha önceki yazılarımda. Evet, gerçekten zor, her aile maalesef yaz döneminde Türkiye'ye bir iki haftada olsa gidemiyor. Yaz aylarının gelmesiyle uçaktan daha havalarda uçan bilet fiyatlarından dolayı tatillerini bir sonraki seneye erteleyen ailelerde tatili hak ediyordu. Dünyanın kanunu budur aslında. Belki ‘de gurbetçiler para kaynağıdır. Türk Hava Yolları, Pegasus gibi büyük uçak şirketleri bu gurbetçiler sayesinde filosunu büyütüp dünyaya açıldığını düşünmemek için hiçbir neden yok.

Gurbetçi çalışır, sabahın 3'ünde kalkar gider inşaatlarda çalışır, faturalardan arttırdığı parayla Türkiye'ye gider ve orada da bir güzel söğüşlenir geri gelir Belçika'ya çalış bakalım bir sene daha, çek o kadar sıkıntıyı içine. Ağırt bakalım saçlarını, sonrasında git anavatanına, söğüşlesinler senin Euro'larını.

****************
Tabi bu işin dıştan görüntüsü. Birde içeriden bakarsak, Afyon Emirdağ ilçesi gibi veya Kırşehir gibi Alamancı durağı yerlerde fiyatlar %200 artış gösterir yaz aylarında. Bunun nedeni ise, bir yıl boyunca karanlık bir ülke ‘de her gün yağışlı havada gidip çalışıp, dişinden tırnağından arttırdığı parayla anavatanına gidip bir ayda olsa kafa dinlerim düşüncesiyle doğup büyüdüğü yere gidenleri söğüşlemek istemeleriyle alakalıdır.

Uzaktan davulun sesini hoş görenler, Avrupa'daki insanların çektiklerini görmenizi isterdim.
Suat BEZENG
29.08.2014 - BrükselBu yazıya ilk yorumu siz yazın.