Tırlatmaya Beş Kala ..

   Dünyanın hali Fatih Erkoç'un 92 yapımlı ‘oynatmaya az kaldı doktorum nerde' şarkısını andırıyor. Televizyon kanalların tümünü izlemeye, gazetelerin tamamına göz atmaya gerek yok daha manşetlerden nasıl bir haleti ruhiye içinde olduğumuz gün gibi aşikar. En küçük aykırılıklar toplumda infiale sebep oluyor. İnsanların akılları gidince baştan ne ruh kalıyor ne de sağlığı." Şimdi sakin ol ve yavaşça silahını yere bırak!" bir meczubun ruh halini en güzel anlatan cümlelerden birisi ve bu cümleyi son zamanlarda hayat sıkça üfürüyor kulağımıza.. Birileri  çok bilircesine bir şeyler anlatıyor birilerine, delirmeye meyilli bir toplumuz vesselam..
                                                                                                                                                                                                                         Çevresince sürekli aşağılanıp dışlanan bir memurun burjuva kızına aşık olmasını ve yine o memurun kendisini İspanya kralı sanması sonucunda deliler hastanesine yatırılmasını konu alır Gogol'un ‘'Bir Delinin Hatıra Defteri" oyunu. Tanıdık geldi değil mi ? Evet evet bizde de meşhurdur uçuk hayaller peşinde koşmak kendimizi en tepede, zirvede görmek sonuç mu ? 1842 yılındaki piyeste geçen memurun akıbeti neyse biz de o yoldayız deliriyoruz! ..

  Vaziyeti gündelik hayata indirgersek ikili sohbetlerde dahi birbirimizin hatasını bulup yüzüne vurma hevesi durumun vahametini anlatmaya yeterli. Sağlıklı insanların yapacağı işler değil bunlar. Sürekli bir şey olma isteği ama kimsenin olamadığı şey, hiçbir zaman olamayacağı .. Fazlasıyla anlam yüklememeli her şeye, ederi neyse o kadar değer vermeli. Hayata da öyle. Çemberin dışına taşırdık mı boyayı açacak yeni, temiz bir sayfa daha bulamayabiliriz. ‘'Ruhuma bir kefen bezi yeter de ; Yetmez aç nefsime sırma ve ipek" der üstat Necip Fazıl.. Bir sınır koymalı insan kendine. Sınırları çizmeye, dünyanın haşmetine ve uçsuz bucaksız güzelliğine takılmayarak başlayabiliriz. Aksi takdirde gazetelerin üçüncü sayfa haberleri yine dolup taşar..

   Karamsar bir toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz. Sabah akşam melankoli alıyoruz damardan. Sahip çıkarsak inançlarımıza, elimizde bulunan değerlere, sevdiklerimize belki kırabiliriz bu zinciri. Daha fazlası, ondan da fazlası yerine birazda mukadderata uygun yaşamak çok daha mutlu edebilir bizi. Mamafih  elimizdekileri de kaybedip ayrı bir ironiye imza atmayalım. Her ne kadar karamsar olsak da güneş halen doğuyor ve yaşanmamış günlerin, sararıp düşmemiş yaprakların hatırı var üzerimizde. Şafaktan önce her yer karanlıktır deyip tırlatmaya beş kala saatleri tekrardan ayarlayalım ..


Başlık Kategori Yayın Tarihi
İyi miyiz ? Sosyal 22.06.2019
Ahde vefa.. Edebiyat 08.05.2014
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Türkiye CENNET Vatan da Biz Layık Sakinler Değiliz Yaşam 02.07.2020
Hayat Hiç Adil Değil Yaşam 24.06.2020
SAYIN VALİM Yaşam 17.06.2020
Neredesiniz Bana Kin Nefret Duygusu Uyandırmışlar? Yaşam 29.05.2020
KORONALI GÜNLER Yaşam 25.05.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.