Malatya'ya Tiyatroyu Sevdiren Adam; Ömer Konakçı

Malatya'ya ve Malatyalılara “Tiyatroyu Sevdiren Adam” Ömer Konakçı isimli genç kardeşimiz öyle güzel etkinliklerin altına imza atıyor ki gıpta etmemek olanaksız.
Malatya'da bir grup arkadaşlarıyla birlikte başlattıkları amatör tiyatro grubunu büyük bir özveri ve olağanüstü çabayla bugünlere getiren Konakçı, yaptığı işlerin hakkını vererek gerçekten alkışı hak ediyor. Ömer Konakçı'ın tiyatro serüvenine başlama hikâyesini ayrı bir yazıda ele alacağım, müsaadeniz olursa ben sizlere bu seneki gösterilerinden edindiğim izlenimleri kısaca aktarayım.
Önceleri kendilerinin oluşturduğu Malatya Temaşa Tiyatro topluluğu olarak Sabancı Kültür Merkezi ve bazı okulların sahnelerini kullanan Konakçı ve grubu daha sonra Malatya Halk Eğitim Müdürü Veysel Güler'in desteği ile Halk Eğitime ait sahnelerin kendilerine açılması, arkasından Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde drama eğitmeni olarak görev verilmesiyle gerçek potansiyelini ortaya çıkarmayı başardı...
Halk Eğitim Müdürlüğü Tiyatro Topluluğu olarak çeşitli skeçler ve kısa gösterilerle biranda dikkatleri üzerine çeken grup “Deli Deli Küpeli” ve “Zır Zır Deli” adlı oyunlarını ilimiz dışında da sergileyerek kendilerini kanıtladılar.
Elazığ'da tiyatronun duayenlerinden Nejat Uygur anısına oluşturulan Tiyatro festivalinde ilimizi temsil ederken kendilerini de camiaya kabul ettirdiler.
Her ilde olduğu gibi Malatya'da Ramazan geceleri şölen havasında geçiyor. Bunlardan biri olan Malatya Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Aspuzu'da Ramazan Geceleri” diğeri de Ömer Konakçı ve ekibinin Bi Dünya Gösteri Merkezindeki gösterileri.
Malatya Sümer Park'da (Abdullah Gül Parkı) mütevazı ve mini sahnede gösterilerini sunan Yeşilyurt Belediyesi Halk Eğitim Müdürlüğünün tiyatro, müzik ve gösteri topluluğu “Bi Dünya Gösteri Merkezinde” biri birinden güzel çalışmalara imza attılar.
Bu mütevazı mini sahnede “Hacivat Karagöz”, “Nasrettin Hoca”, “Tussuz Deli Bekir” çok bilinen Türk tiyatrosunun klasik oyunlarından kendilerine uyarladıkları skeçler yanında şiir dinletileri, Müzik, ilahiler ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle izleyenlere keyifli bir gece geçirmelerini sağlayarak alkışlanmayı hak eden işlere imza attılar.
Ömer Konakçı ve ekibi neler yapıyor derseniz kısaca özetleyeyim;
Topu topu birkaç programlarını izleme şansım oldu. Biraz tembelliğimden biraz yoğunluktan gidebildiğim kadarıyla gitmeye gayret ettim ve gördüklerim beni şaşırttı.
Nasrettin Hoca ve Hanımın maceralarına katıla, katıla gülmekten kendimizi almadık. Kabadayılar kralı Tussuz Deli Bekir'de mahallemizin kabadayılarına selam çaktık. Oynan her skeç ve orta oyunundan örnekleri kısıtlı imkan (Sahne, ışık, kostüm, ses vb) ve sınırlı bir zamanda sahneye taşıyan bu ekibe sahip çıkmamız ve “ücretli” oyunlarına da mutlaka gitmemiz gerekir diye düşünmekteyim.
Buradan oyuncu dostlarım kusuruma bakmasınlar ama hepsinin isimlerini vermeyi çok istememe rağmen bilemedim veya hatırlamadım onun yerine övgülerimi sevgileri Ömer Konakçı şahsında sizlerin hepinize iletiyorum lütfen kabul buyurunuz...
Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezinin oluşturduğu koroda kimler yok ki. Yerel Basından Hidayet Özpolat ve İsmail Karataş, Hatice Serap Karlıdağ gibi tanıdık isimlerin yanında emekliler, ev hanımları çeşitli meslek gruplarından daha onlarca değerli isim bir arada. Sanki yıllardır bu işin içinde ve yıllardır profesyonel olarak müzik yapıyorlarmış gibi muhteşem bir uyumla konserlerini icra ettiler. Müzik Öğretmenleri hoca hanımın çalıştırdığı ve Koro şefliğini yaptığı HEM Korosunun sazlarındaki isimlerin hepsi hem müzik öğretmeni ve hem de kullandıkları enstrümanın hakkını veren olağanüstü müzisyenler.
Koro olarak söyledikleri “Memleket Türküleri” arasında solo olarak ta kendilerini gösteren bu değişik grup ve orta yaşlılar korosu kendilerinden beklenilenin çok üzerinde bir performansla icra ettikleri eserlerin hakkını vermelerini takdire şayandır.
Profesyonel bir sanatçı edasıyla, sahne duruşuyla, beden dillerini iyi kullanan ve söyledikleri oldukça zor parçalarda en ufak bir falso vermeden, detone olmadan Türkü-Şarkının hakkını vermeleri gerçek çok önemliydi.
Orta Saha Spor Gazetesi genel yayın yönetmeni ve TV Spor yazarı ve sunucusu İsmail Karataş'ın söylediği ilahiler halen kulağımda tazeliğini koruyor. Başka bir program vesilesiyle dinlediğim ve “gırtlağına” hayran olduğum sevgili dostum ve Malatya'mızın medarı iftiharı Hidayet Özpolat'ın sesinden doyumsuz Harput Müzikleri dinlemenin keyfini bize yaşatan yine Ömer Konakçı ve onun gönüllü ekibidir.
Yeşilyurt Halk eğitim Müdürü Sayın Veysel Güler, tevazu sahibi bir idareci. Yaptıklarını medyaya servis etmeyi pek sevmeyen, basının önünde fazla durmayan ve aynı zamanda yaptıklarıyla övünmeyen değerli bir idareci ve değerli bir insan. Ömer Konakçı'ya HEM'in imkânlarını sonuna kadar açan isim...
Yeşilyurt Halk eğitim Merkezinin çalışmalarını özetlemeye kalkarsak bu yazı duygularımızı ifade etmeye yetmez. Ben yine sahnede gördüklerimi sizlerle paylaşmaya devam edeyim.
Dedim ya ev hanımından emekliye, meslek sahibinden öğrenciye her yaştan ve her meslekten bir güzel insan Yeşilyurt HEM korusunda bulmuşlar ve keyifli işler yaptıkları gibi gelecek vadeden işlerinde habercisi olmuşlar. Tebrikler isimsiz kahramanlar, tebrikler pek kıymetli öğretmenlerim ve tebrikler kursiyerlerimiz...
Sahnede sunuculuk yapan genç kardeşim (Sanırım onunda adı Ömer'di) çok hoş şiir okuyordu, Kadife gibi bir ses abartısız bir duruşla oldukça mütevazı ve bir o kadar da profesyonel iş yaptı bana göre, tebrikler güzel kardeşim.
Bu akşam fırsatınız olursa gelin birlikte Ramazan Gecelerinin son açık hava tiyatrosunu hep birlikte izleyelim. Bu gençleri yalnız bırakmayalım. Onlara moral destek olsun, bizde sizinleyiz dinleyelim var mısınız? Bu akşam kısa bir tiyatro gösterisi var, ayrıntı vermek istemiyorum sürprizi kaçmasın.
Başka bir gün başka bir yazımda daha ayrıntılı bir şeyler yazacağım, son sözlerim şunlar olsun,
Sanata ve sanatçıya destek veren tüm yerel kurum ve kuruluşlara ve elbette Başta Büyükşehir Belediyemiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır'a,
İl Kültür Müdürlüğümüze,
Yeşilyurt Belediyemiz ve Sayın Başkanımız Hacı Uğur Polat'a,
Yeşilyurt Halk Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına ve özellikle Sayın Müdürümüz Veysel Güler'e,
Bu güzel işlerin asıl mimarı ve bu güzel ekibi toparlayan ve yapılan tüm güzel işlerin altında imzasının olduğunu bildiğim genç tiyatrocu kardeşim Ömer Konakçı'ya bir kes daha huzurlarınızda sayısız sonsuz teşekkür ederim...

BURADAYIM, SİZLERİDE BEKLERİM...


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Büstünüzü de dikin tam olsun! Genel 04.08.2019
DÜNYA BİZİ KISKANIYOR Genel 21.07.2019
Müslüman Türkiye’nin İçler Acısı Hali Genel 24.05.2019
Merhaba Yazarport Ailesi, Yeniden Aranızdayım Genel 09.05.2019
Başkan Gürkan'ın Projesine sahip çıkalım Genel 30.06.2014
Başlık Kategori Yayın Tarihi
ADNAN MENDERES’İN AÇILIŞINI YAPTIĞI KÖPRÜYü SATTILAR Kültür / Sanat 18.05.2020
KONFORMİZMİN DÜŞÜNCE İKLİMİMİZ ÜZERİNDEKİ ERKİLERİ... Kültür / Sanat 29.12.2019
Ben İstanbul'um Kültür / Sanat 18.11.2019
Asimilasyon Kültür / Sanat 15.11.2019
Mafya Kültür / Sanat 14.11.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.