Goolf

Britanya Golf Turnuvasını seyrediyorum... Seyircilere bakıyorum çoğunlukla. Baya bir seyircisi var. Golfun üzerinde fazla durmadığımı hatırlıyorum hemen. İlgimi çeken bir şey değil, diye es geçmişim hep. Sabrımı esas duruşu geçirip izliyorum golfu.
Aslında biraz dikkat kesilince, hoşlanabileceğim bir spor olduğu kanaatine yaklaşıyorum. Çünkü içinde çok farklı  disiplin anlayışları var. Fiziksel disiplin, sürekli bir akıl yürütme ve dahası fiziksel disiplinle akıl yürütmelerin koordineli olması –ki bu da çok farklı bir disiplin- , öte yandan seyirciler açısından da düşündüm. Onlar da aslında oradaki sporcularla bir eşgüdüm halinde yaşıyorlar müsabakaları.
Futbolda böyle değildir olay. Futbolda, esas öğe, seyircilerin meraklı bekleyişidir. Neyi bekler seyirciler futbolda? Kestiremezlik, fiziksel hareketlerin seyirciyi yakalaması, dans, bir enerji atımı.. bunlar ağır basar. Bunlar da tabii ki bir çeşit eşgüdüştür fakat ritmik olmayan dalgalanışlar sergiler olay ve bu da kişiyi-seyirciyi bir çeşit deşarja götürür. Akli disiplinleri pek ortaya çıkmaz seyircinin. Bu açıdan baktığımızda golf, futbola göre daha üst seviye bir oyundur-spordur.
Futbolda geliş gidişler vardır. İki boyutludur olay. Seyirci için bu aslında bulunduğu zihinsel mekanları terk edememesi anlamına da gelir. Yer bellidir. Sınırlar bellidir. Bu da seyirciye güven verir. Golfda ileri doğru bir gidiş vardır. Her ne kadar sıkıcı gibi görünse de geri planında yer alan farklı disiplinleri düşündüğümüzde zihinsel faaliyetlerden bilerek zevk alan kişiler için bu yüksek bir zevk anlayışıdır.
Fizik, derken fen sahasındaki fiziği de kastediyorum. Atış açıları, zeminin şekli, rüzgarın hızı. Bilimsel öğeler daha çok ağır basıyor.
Delik var golfde. Sabit bir delik. Aslında futbolda da delik vardır, yalnız bu hareketli bir deliktir. Bir forvetin, ki becerisi ne derece yüksek olursa olsun, kaleciyle karşı karşıya geldiğinde yaptığı bir çeşit kumardır da. Yazı turaya çok benzer bu. Hareketli bir deliğe top sokmanın, sabit bir deliğe top sokmaktan daha az bilimsel olduğunu söyleyebilirim. BU noktada, seyirci açısından  bir şey daha var: bilinemezlik seviyesi futbolda daha yüksek olduğu için kendi bilinemezliklerinin yarattığı gerginlikleri atmayı bu sporda daha çok severler. İyi ya da kötü, deşarj olur seyirci. Bu, duygusal-hazcı bir deşarjdır. Kendi takımının yenilmesi veya kazanması psikolojik sahada seyirci için aynı etkiyi yapar. Dışarıya bunu farklı gösterirler süper-egoları gereği.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KİMSE YOK MUUUUU!? Anı 27.08.2019
Yaşlı Amca Ve Kur'an Öğrenme Anı 14.07.2019
hayırlısı:) Anı 05.07.2019
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.