Unutulmaya Yüz Tutmuş Bir Alametifarik Harika

 Eski şarkılar, türk sanat musikileri, türküler...Ne de huzur verici yahu. Kendimi saflığın kollarına bırakmış gibi hissediyorum. Duru, dinlendirici, bolca da düşündürücü şarkılar. Her nakaratta farklı bir anlam çıkarıyorum. Çok başka yerlere sürüklüyor beni..

 

Eğer kendinizle başbaşa kalmak, kendinizi dinlemek istiyorsanız mutlaka eski bir şeyler de yanınızda olsun. Bi türkü, bi anı, bi eşya..İnsan kendinin farkına daha cok varıyor o zaman.

Bir yazımda, 'kendinize vakit ayırdıkça, kalp kendi şarkısını besteler ve söylemeye başlar' demiştim. İşte tam da söylemek istediğim şey bu cümle. İnsan yalnız kalınca, kalabalık ardında tenhalaşınca anlar kendini, görür gerçekleri, hisseder birçok şeyi tüm çıplaklığıyla. Anılarınız, belki hislerinizi anlatan bi şarkıdır bu. Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın, Fikrimin İnce Gülü, Unutamam Seni, Radyoda Bir İnce Saz, Ey Büt-i Nev Eda ya da bir başkası.

Ben eskileri düşününce, beynimde şekillendirdikçe daha çok seviyorum o zamanları. Yaşanmışlıkları hayal ettikçe daha duygu yüklü geliyor her şey. Biz nesilce giderek içeriye gidiyoruz, geriliyoruz. Eskilerin daha çok değer kazanması gerekirken, oldugumuz anlara çeşitli kılıflar uydurarak unutulmaz kılmaya çalışıyoruz. Yalancı efsununa kapılıyoruz. Bir zaman sonra pişman oluyoruz, düşünüyoruz ama sanki mecbur gibi efsuna sürüklüyoruz kendimizi. Halbuki biraz soluklanmak ne kadar iyi gelecek. Bunu da ruhumuzu dinleyerek başarabiliriz. Hayattan soyutlaşmak iyi gelir bazen. Yeni bir pencereden bakarsınız hayata. Başka bir gözle incelersiniz yaşamı.

Eskiler unutulmaya yüz tutmuş! Aslında hayatın tek alametifarik harikası eskiler!

Nesilce kendimizi geliştiriyoruz, ilerliyoruz. Ama artık insan olmaya o kadar değer verilmiyor. Göz ardı ediliyor. Bir bakın çevrenize! İnsanların tek odak noktası hırs, başarı, para, rahat yaşam, diploma, üstünlük olmuş. Kimsenin umrunda değil kendinden başkasını gözlemlemek, insan olmak..

- Halbuki eskileri düşünmek, anmaktır asıl rahatlık.  Unutmuyorsanız unutulmazsınız!

- Duvarda asılı olan diplomalar insanı insan yapmaya yetmez. Ancak layığınla, empatiyle yaptıgında kazanç getirir sana.

- Söz uçar yazı kalır. Bir şeyler bırakın ardınızda. Birkaç cümle. Belki benim gibi ilham bekleyen birçok insana umut ışığı olursunuz iki kelimeyle.

- Başkalarından değil, bir önceki gününüzden farklı bir şeyler yaparsanız başarılı olursunuz.

- Menfaatçi olmadan yapılınca bir şeyler, işte o zaman başarı gelir.

 

    Yaşam biçiminiz ve'lerle olsun daima! Bunu gerçekleştireceğim ve başarı getireceğim gibi. Olaya tek yerden bakılınca sadece yaşam olur. Ama bir şeyler eklenince biçimlenir hayat. Daha güzel gelmeye başlar. Oldugumuz zamana bakarsak, daha güzel değil de daha sabrettirici gelir desem daha iyi olur sanırım.

 

Kısası özü, eskilerden feyz alarak, yaşam biçiminizi parayla değil de duyguyla kaliteleştirmek istiyorsanız eskilerle bağınız olsun. Arada bir ziyaret etmek iyi gelecek, ruhunuzu ve bakış açınızı genişletecektir...

 

 Hayırlı ramazanlar diler, daha nice günlere gelmemizi temenni ederim.

Sevgilerimle...

twitter.com/demirr_meltem

meltemdemirm.blogspot.com.tr/

Belki hislerinize tercüman olabilirim, bir göz atın :)  https://www.ttnetmuzik.com.tr/#/album-Babamin_Sarkilari_Ve_Ince_Saz-306780


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BEN GELDİM Yaşam 14.04.2020
Tarihin İlk Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı, ilk Transeksüel E. W. Tarih 27.08.2017
Zarafetin Ve Mutluluğun Kadını Genel 18.08.2017
Şeref Yoksunu Darbeci Politika 17.07.2016
Adına Yazdıklarım Anı 04.04.2016
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Türkiye CENNET Vatan da Biz Layık Sakinler Değiliz Yaşam 02.07.2020
Hayat Hiç Adil Değil Yaşam 24.06.2020
SAYIN VALİM Yaşam 17.06.2020
Neredesiniz Bana Kin Nefret Duygusu Uyandırmışlar? Yaşam 29.05.2020
KORONALI GÜNLER Yaşam 25.05.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.