Kırk Haramiler

Babam bana Kırk Haramiler derdi. Kendince haklı sebepleri vardırdı. Sormadım hiç bana neden Kırk Haramiler dediğini. Asmak kesmek kelle uçurmak! Evet. Ben Kırk Haramiler idim.
Geçen, dört kişi bir yerden geliyoruz arabayla. İkisi çakal, birinden emin değilim, bir de ben. Tanrım! Neler öğreniyorum!
İnsanları anlıyorum tabii. Doğal olandan sıkılıyorlar. Veya, hiçbir algı kanalı açılmamış o yana, yani doğal olan tarafa doğru. Doğal olanın ne olduğunu biliyor bir kısmı. Diğer bir kısmı ise doğal olanı çağrıştıranın yanında, bulunduğu ortamda bir örtü, bir kompamzasyon mekanizması gibi görüyor.
Diğer bir başka ikisi fantazyalar aleminde geziyor. Şu ana kadar bahsettiğim, babam ve ben hariç dört kişi, belki biri olmayabilir, veya düz paracı, sürekli parasızlıktan sızlanan insanlar. Bu dört kişinin mal varlıklarını toplasak yaklaşık 2-3 trilyon ediyor.
Sonradan para görmüş kişilerin ortak özelliği midir nedir bilinmez, hepsi de nerde bir fakir var, mesela ben, erkek güzeli sefil ümit hoca, kullanmaya kalkma veya en azından bir örtü niyetiyle kullanılmak maksadıyla araç etmek gibi ortak özellikleri var. Sonradan para gören herkeste bu var.
Geçenlerde bir adam gördümdü, arabasının içinde. Yüz yaşına gelmiş, hala para peşinde koşuyor. Bu, çalışkanlık filan değil tabii. İnsanlarda tanrısallık vardır. Hiçbir insan tanrı olamaz tabii fakat özet niteliğinde birtakım özellikleri tanrısallığı çağrıştırır. İşaret eder. Kişi için para artık önemli değildir aslında. Onun, yani paranın, insana verdiği sonsuzu ele geçirme-sonsuza varma potansiyelidir insanı deli eden, insanlıktan çıkaran. Çok para çarpan çırpan insanları incelediğimde, kazandıkları-çaldıkları paralarla aslında bir şey yapmadıklarını görmekteyim. Yolda yürüyorsun ve güvercinlerin gözlerine bakıp mutlu olamıyorsun. Bakmıyorsun.
Zenginlik hırsıyla burada bir işyeri açan bir çift tanırım. Kadının gözleri içine geçtikçe geçiyor, değil bizlere kendine bile uzaktan ve derinden bakıyor gibi. Bir çukurdan bakar gibi.
5-10 çocuklu imamla evlenen kadının hikayesini duydum. Camii büyük olunca, kadının arkasındaki hırsız hısım akraba böyle bir iş geliştirmişler. Para insanı nasıl ki dinden imandan çıkarırsa, aynı şekilde sokar da dine imana. Bilinmez, insanın nere girdiği.
Babam bana niye “Kırk Haramiler” derdi?.. Pek fazla hırsım yoktu çoğu insanın hırslarına benzer. Bu ona bir nevi tembellik gibi görünürdü. Hem tembel hem sürekli sessiz ve yemek yiyen... Fakat benim aldığım proteini, minerali de kimse almamıştır.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teşekkürler Yoldan-daş Genel 12.03.2019
Didim, Pompei olur mu? Sosyal 02.03.2019
O ayaklar iyi ayaklar değil- Mikrop-iyolojik incelemeler Anı 25.02.2019
İnsan 4.0 Genel 13.02.2019
Çete çeteye girmiş- Koko-Bonzo-Fetö Genel 09.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019
Doğu Türkistan'da Yaşam. Benim Hayatım, Yaşananlar ve yasaklarlar Anı 18.01.2019
32 Yaşımdan 32 Öğüt Anı 10.12.2018
geçiyor mu Anı 07.12.2018

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.