Renge dönen gölgeler

Sigara paketini ortaya koyardık. “(Aslında sıkıldım bu sözlerden.)” Demek ki o zamanlar sigara paketini ortaya koyan insanlar vardı; şimdi ise yok. Değişmeyen birkaç kişi de olsa olması bilindik bir mekana varmak gibi. Konuştuk bunu.
Öğretmen arkadaşlara takılıyorum bazen. Bir sene boyunca bir türlü kalem bulamayan öğretmen arkadaşlara. Hemen de bahaneleri hazır:” kayboluyor kendiliğinden.” Öğrenciler de öyle. Ben verdiğim kalemlerin peşine düşerim. Hatta işi ileri götürür, bir öğrenciye şu okulun ne verip ne veremediğini bile ölçmeye kadar götürürüm işi. Genelde kalemleri geri getirmezler. Öyleyse biz bir şey veremedik bu çocuklara, derim.
“Aramızda, herkesten çok ders ücreti almasına rağmen hiç kalemi olmayan arkadaşlar var,” diyorum bazen. Korkutucu olan, ki öğrenciler de için de geçerli bu, bunu bir hesap kitapla yapmamaları. Boş vermişlik bütün kötülüklerin anasıdır, diyerek devrim niteliğinde bir söz söylediğimi düşünüyorum. Boş veren insan, en az kendine ettiği kadar başkalarına da kötülük eder. Kötülük kelimesini sevmiyorum. Başka basit anlamlar yüklediler bu kelimeye. İyilik kelimesini de sevmiyorum. Boş vermişlik bütün kötülüklerin ve bütün iyiliklerin anasıdır. Olan, olandan türeseydi daha iyiydi. Olan, olmayandan türeyince huylanıyor insan.
Bizim bu topluluksal sorunlarımız, ki bu “sorun” dediğimiz şeylere dinamikler diyebilseydik iyiydi, basitleştirmekten kaynaklı da diyebilirim. “Basit” kelimesi yerine “sığ” kelimesini kullanmak konusunda bir eğilim görüyorum kendimde. Çünkü sığır kelimesini daha çok çağrıştırıyor sığ kelimesi. Fakat küfür ettiğimi düşünmenizi de istemem çünkü kendime de çok rahat sığ diyebilirim veya sığır. Sonucu basitleştirmek yerine, sonuçları oluşturan: sonuçları ortaya çıkaran dinamikleri basitleştirmeye- sığlaştırmaya çalışmamız önemli bir sorun. Düşünün; koskoca bir gün başlamış; su döngüleri, atom döngüleri, börtü böcek döngüleri, hava döngüleri, ışık fotosentez döngüleri ve daha bilmediğimiz bir çok görünmeyen devasa döngüler...sonuçlar basittir. Yatarsın bir kumsalda güneşin alnına. Basit olduğunu varsayarak yaparsın bunu. Güneş vardır. Evet vardır. Bu döngüler içinde bir insan, neyi döndürdüm diye niye hiç düşünmez. Sigara paketini ortaya koymadım ve muhabbete fon duman parası çıkmadı cebimden. Bu; döngüden kaçmaktır. Sigara mı daha tehlikelidir yoksa sigara vermeyen-sigara paketini ortaya koymayan mı? diye sorsanız elbette sigara paketini ortaya koymayan derim. Kişiye günahını bile vermemek anlamına gelir bu. Ben Hasan'a sigara vermedim çünkü ben kendimi zehirleyeceğim bir sigara daha fazla. Hasan burada geçici karakter.
Biriktiricilik. Aldığınız şeyler var. Fakat vermedikleriniz daha fazla. Hiç olmadık yerlerde kovadan boşalırcasına sular iniyor gökten. It's raining cats and dogs. Türkiye'nin her yeri hidroelektrik santrallerle doldu. Barajlar, bildiğiniz üzere, suyu biriktirirler. Meseleye toptan bakınca olayda bir biriktiricilik görüyoruz. Su. Gerisinde insanın biriktiriciliği. Tetikleme mekanizmalarına bakar mısınız. Göller kurudu. Nere gitti bu su. İnsana da olan budur. Kovayla su boşaltıyoruz örneğin Hasan'ın tepesinden aşağı. Fakat psikolojik sosyolojik olarak. Psikolojik su. Hasan.  Hasan burada geçici ıslak karakter. Soğuk espriler yapıyorum ki su sıcak günlerde biraz ferahlayabilelim.
Elbette ki doğa daha akıllıydı bizden. Hatta dedim bak bu akıllılığı öyle açık yapıyor domatesin rengini kırmızı yapıyor dedim. Ceviz nasılda beyne benziyor, dedi o da. Sarımsağın yakıcı bir kokusu vardır çünkü gerçekten yakar. Asker gibi de düşünebiliriz sarımsağı, dedim. Fakat çok daha özel bir birlik. Gidip savaşmaz, yakar dedim. En uç burçlara çıkmış düşmanı, ki bu bir savaşta kötü bir durumdur, gider yakar dedim. Bak üzüm. Bak akciğerler salkım salkım. Bilim de zaten, doğa bildirdiği için bilir, dedim. Lokman'ın düştüğü ırmak sizin oradan mı geçti dedi. Baban oradan su mu içti? dedi. Bırak dedi git dedi ne yaparsan yap germe beni dedi git yat dedi uyu dedi, of dedi.
***
Gölgeler renkli olsa kararır mıydı her şey?


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KİMSE YOK MUUUUU!? Anı 27.08.2019
Yaşlı Amca Ve Kur'an Öğrenme Anı 14.07.2019
hayırlısı:) Anı 05.07.2019
Yeni Yol Anı 25.04.2019
Bir Özlem Ancak Bu Kadar Yakabilirdi İçimi.. Anı 08.04.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.