Pisagorun AŞKI hipotenüs.!!

       Bazen tüm koşullar uygunken bile insan nefes alamayabilir.Tüm kelimelere ilginç bir düşmanlık besleyebilir insanoğlu.Sonra düşünür,neden bu düşmanlığım kelimelere diye? Bir bakar ,meğer o sevdiğimi,sevdamı anlatabilecek hiçbir kelime yokmuş der..Ve öyle zamanlarda hiç kimseler anlamaz bizleri.Çünkü onların gördükleri,yani bizim gördüklerimiz sadece yanağımızdan dökülen yaşlardır. Lakin içinde boğulduğumuz gizli bir umman,gizli bir deniz vardır.İşte insanın içinde boğulduğu bu gizli denizin adı gayrımeşru muhabbet denizidir.!! Öyle dönemlerde,özellikle haram sevdaların insanın içine işlediği yoğun dönemlerde,anlatmamıza rağmen insanlar bizi anlayamamış.Ve bir vaveyle,bir veryansın ederiz.Benim damarlarıma kadar işlemiş bu sevda,ama beni kimse anlamıyor deriz.Halbuki,damarlarımıza kadar işlemiş bu haram sevdaya mukabil,bize şah damarından da yakın olduğunu söyleyen Yüce Allah'ı,acaba biz anlamıyor olabilirmiyiz?
      Hak etmediği muhabbeti,bütün mahbuplara teker teker vermişizdir ve hak edilmeyen muhabbeti verdiğimiz için,bu işlerin neticesinde merhametsizce tokatlar yemişizdir.Kalbimize soralım;ben içimi açtım baktım,Allah'ın sevdasından,muhabbetinden hari, içimde ne kadar sevdanın olduğunu gördüm..Kalbimi açtım sordum! Acaba onun önüne neyi koydum diye.Kalbimde her şeye yer vermişim,ama her yerde acaba,Rabbime muhabbete yer vermiş miyim?İşte burası işin çıkılmaz noktası..Ama,bu haram sevdaların bu dünyada da karşılık bulduğunu unutuyoruz.Özellikle bu dünyada bazen o kadar ciddi bir karşılık geliyor ki insanın haram sevdaları,yani başta çok güzel geliyor her şey.Aşkın gözü pembe lenslidir diyoruz ve pembe panjurlarla haram sevdaya bakıyoruz!Ama bakarken,timsahı çanta yapan bu kadın,acaba beni ne hale sokar diye düşünmüyoruz.!!Ve daldıkça dalıyoruz,öyle bir hale geliyoruz ki madem çevrede herkesin haram sevdası varsa benimde olmalı diyoruz.Kardeşim;ama Rabbin sana bu şekilde emretmiyor demene rağmen lisanı halinle diyorsun ki ‘'Rabbimin benden istediğinin ne ehemmiyeti var! Görmüyormusun tüm sokaklar haram aşklarla çevrilmiş?" benimde olmalı,bende yaşayacağım diyoruz,değil mi?Bu haram aşkların hiçbir yerde tutar tarafı yok.

       Matematikte PİSAGOR  teoremi vardır;bilmeyenimiz nadirdir.Bir dik üçgende dik açının,karşı kenarına HİPOTENÜS  deriz değil mi?kim bu HİPOTENÜS? Gerçekte pisagorun hanımı,eşi! İlk defa mı duydunuz? Düşünebiliyor musunuz adam asrın teoremini yapıyor.evde nasıl bir bıdı bıdı  yaptıysa hanımı ,tamam hanım o kenara senin adını vereceğim,kafamı ütüleme  diyerek vermiş o kenara adını.düşünsenize bir otomobil fabrikanız var Toyota,yeni bir versiyon üretiyorsunuz vede bir haram aşkınız var,modelini hülya diye çıkartıyorsunuz.. bir İskoç erkeğisiniz,o haram aşkınız etek boyunuza karışıyor.. Yani haram aşkların hiçbir yerde tutar yönü yok.  O haram aşklar ,heyecan ve aşk yüzünden,kız kulesine bayan kulesi dedirtir bazende. 500tl'ye boğazda balık yersiniz öküz olursunuz,bir simidi ikiye bölersiniz romantik olursunuz..ne garip değil mi? Sanırım genetikte problem var değil :)?Kalp sevmek için mi bahşedilmiştir bizlere? Damarlarımıza kan itekleyen bir pompa görevi vardır aslında kalbin.kalp sever mi? Peki neydi bu,seven ve sevdiren? Demek ki bize sevmeyi ve sevilme kabiliyetini veren yaratan bir zat olmak zorunda.Acaba böyle bir sonsuz sevme kabiliyetini benim içime koyan zat,sınırlı ve sonlu şeyleri sevmem için vermiş olabilir mi? Peki,sonsuz sevme kabiliyeti verilen kalp damarlarına ve kalp yollarına sınırlı bir sevgi bağlanabilir mi? Acaba,bu azapların sebebi nedir?Acaba,gerçektende gayrimeşru muhabbetin neticesi merhametsizce azap çekmekmidir?
       İnsan,Yüce Yaratanı tanımazsa ve ona tevekkül etmezse o vakit insan,o kadar aciz,muhtaç,ihtiyaç sahibi oluyor... ..Evet dostlar,o kalp sevmek için verilmiştir bizlere..,Sonsuz sevmek için verilen kalp yapımızı,fani geçici sevdalara verdiğimizden dolayı,gayrımeşru muhabbetin neticesi MERHAMETSİZCE AZAP ÇEKMEK oluyor.!

                     selam ve dua ile dostlar...


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Uzun aradan sonra Şiir 13.02.2018
Varsa yoksa BAŞKANLIK.... Politika 13.02.2016
Ölüm.!! Azrail sadıktır randevusuna.... Genel 30.09.2015
Celladın seni bekliyor haberin yok!! Politika 21.09.2015
aklıyla düşünen için bu seçimde BARAJ yok.. Politika 08.06.2015
Başlık Kategori Yayın Tarihi
TEKNOLOJİYE ESİR OLMA,HAKİM OL! Eğitim 13.03.2019
asdf Eğitim 09.02.2019
Merkezi yerleştirme ile yatay geçiş ATATÜRK ÜN.VE ATATÜRK ÜN.AÇIKÖĞRETİM F.BAŞVURUSU Eğitim 31.01.2019
Dünaya'da Kaliteli Eğitim Sıralaması Eğitim 28.01.2019
Peygamberim (Hz. Muhammed (s.a.v.)) Eğitim 27.01.2019

Yazıya yapılan bütün yorumlar

ahmet 28.10.2018

lütfen saçmalamayın. hipotenüs latince altında uzanan anlamına gelir ki latince bir terimdir hypo ayrıca yüksek anlamı taşır pisagorun karısı Crotonlu Teno (Theano of Crotone)

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.