Somya ile mülahazalar

Kanepeler de bir nevi somya aslında. Yayları var fakat somyadaki kadar ağlı mağlı değil. Onun için her kanepeye somya olarak bakmamda sakınca yok. Somyalar artık yok.
Güzeldi somyalar. Üzerlerine örtü örtülmeyince, sünger atılmayınca dev bir böceğe  de benziyorlardı. Pası örtüye süngere iz yapmasın diye karton da serilirdi.  Oyun alanımız da oluyordu. O zamanlar trambolin de yok. Nerde hoplayıp zıplayacaksın. Hele de kış ayları ise her somya trambolin idi her evde.
Bilmiyorum, başka yörelerde de aynı isimle mi anılır, bir oturgaç daha vardı. Mahat. Tahtadandı bu oturgaç. Şimdiki kanepeler gibi eklemli,açılır  kapanır türden değildi.  Mahat. Mahat; yine üzerine  örtü filan serilir, fakat somyanın üzerine konulan süngerlere göre daha az yumuşak minder vb şeyler  serilirdi.  Kıçı pek olanın aklı da pek olur, diye bir icat mı çıkarmışlardı nedir? Mahatlar sanki daha çok düşünmeye sevk ederdi insanı. Somya gibi rahatlık vermezlerdi insana. Dizin biri bükülür yatırılır, diğeri de bükülüp dikilirdi mahatlarda. Yani sohbetlerde kullanılırdı bir bakıma. Akıl da pekken.
Hatırladım. Pek, pekleşmek. Sertleşmek anlamına da kullanılıyordu. Örneğin; ekmeğin pekleşmesi.
Somyaları severdim. Fakat şimdi pek yoklar. Somyalar şimdi olsa, yani mesela çıkıp gelseler, otur deseler oturmam. Neden? İnsanı rahata sevk ediyorlar. Uyunmak içindi aslında somyalar.
Bizim zamanımızda pek çok çocuk somyaların altına da girmiştir. Gerek oyun olsun diye, gerek sopa yememek için. Oyun maksatlı saklanmaları, kişinin anne rahmini özlediği tahminimle düşünmek aklıma geldi.Biraz mantıklı geliyor bu bana. Buna Freudcu bir yaklaşım diyemesek de, Früdcü yaklaşım diyebiliriz. Eksik gedik, aşağı yukarı, galiba.
Somya ile ne çok mülahazalara dalmışım.
Şimdi, gazetelerde dergilerde broşürlerde konsept konsept oturgaçlar görüyorum. Acaba insan psikolojisini düşünerek mi tasarlıyorlar bu oturgaçları?  Çocukların, üzerlerinde zıplayabilirliklerini hesaplıyorlar mı? Ayrıca, çoğunun açılıp da içine girilebilir mekanik düzenekleri olduğu için bir çocuğun içine girmesi biraz zor gibi. Kapandığı zaman kim açacak? Senin geldiğin rahmin doğduğun yerdir artık, daha da gelme konsepti.
Artık gelmese de olur, olmasa da olur somyalar. İşim gücüm yok da bir de somya mı arayayım . Aklımdan çekilebilirsin somya.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
SEVGİLİ DEDEM: HALI YIKAMA MAKİNESİ SAÇMALIĞI (ÖYKÜ) Edebiyat 06.09.2019
EYLÜL MÜ HÜZÜN MÜ? Edebiyat 05.09.2019
KABRİSTAN Edebiyat 29.08.2019
EY SEVGİLİ Edebiyat 22.08.2019
Kendi Kendime Konuşuyorum.... Edebiyat 06.08.2019

Yazıya yapılan bütün yorumlar

00.00.0000

Yazının adını görünce önce bir yanlışlık mı oldu dedim. Sonra yazıyı okuyunca gülmekten kendimi alamadım. Somya ile Mülahazalar en nükteli yazı olarak 2013'ü kapatır. ''Aklımdan çekilebilirsin somya.'' Teşekkürler Ümit Sönmez.

00.00.0000

Rica ederim.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.