Kuduz Veli

Değişen bir şey yok aslında. Bakışlarımız hariç. Kendine dönmeyen hiçbir şey yok. Kafamız döndüğü için bizden bağımsız bir değişim algısı yaşıyoruz kuvvetle muhtemel.
Kepçeleri seyrediyorum sınıfın penceresinden. Dördüncü kat. Kepçe seyretme ekipleri her yerde var. Dün okuldan çıkıp belediyeye doğru giderken de gördüm kepçe seyretme ekiplerini. Askeri lojmanların karşısında bir kepçe Caterpıllar beyaz kayalı kahverengi topraklı bir arsayı kazıyordu.Temel için.  Bir teyze bir de amca yan yana durmuşlar huşu içinde seyrediyorlardı. Teyzenin elleri dua eder gibi açılmıştı. Yüksek motivasyon. Hipnoz. Sarkaçlı hipnoz bize işlemez. İlla bir kepçe lazım. Iğğğn. Iğnn. Çotanak!. Immm! Yüksek motivasyon.
Kaç kere diyorum, el hareketleri yapmayın birbirinize, diye. Dönemin  başından beri herkesi ellemeyi seven bir çocuğa rast geliyorum. Türlü vakalardan biri de bu. Geçenlerde dudağını patlatmışlar. Kardeşi de bugün biriyle kavga etti. Hatta geçenlerde babası da gelmiş, saydırıp gitmiş.
Bu olay üzerine kendi sınıfıma da uyarı yapma gereği hissettim. El kol hareketleri yapmamaları konusunda. Sonra bir zaman geçti, yine dolaşıyordum koridorda, yine o çocuğu gördüm. Bu sefer gözüne daha iri bir başka çocuğu kestirmiş yine elleşip duruyordu.
Burada, bizim okulda veli profili biraz düşüktür. Öyle ki iki öğrencinin “sıramdan kalk” gibi basit bir tartışmasından sonra bile fert sayıları 40' ları 50'leri bulan ailelerin birbirlerini öldürecek seviyelere geldiğini gördüm... Elbette ki son derece olumlu özellikli veliler de var fakat ağır basan veli tipi ortalaması diplerde geziyor.  Kazan dairesinde  konuşuyorduk arkadaşlarla bir teneffüste. Bu “veli “ kelimesini değiştirme lafı dolandı. Yani “veli” kelimesi kökeni itibarı ile çok tasavvufi bir anlam taşıyordu. Fakat her meczuba da veli denemezdi. “Deli” kelimesini tarttık... Sonra “Neli” lafı geçti. “Peli” vb kelimeler de geçti. Pek bir sonuca varamadık. Ben bazen sıfatla işi çözme önerisi getiriyorum. Mesela “Kuduz veli” diyorum.
Bazı isimler, bazı sıfatlar insanlara fazla geliyor sanırım. Yani, kelimelerin de bir ruhu olduğunu düşünen benin isimlerin ise daha ağır yüklü olduğunu düşünmemesi için bir sebep yok.
Kuduz veliler her zaman olur.. fakat burada çoklar.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Eğitim Ve Öğretim Eğitim 05.09.2019
İHA kurs bilgilendirme (İHA Course of in the formal) Eğitim 21.08.2019
İHA kurs bilgilendirme (İHA Course of in the formal) Eğitim 20.08.2019
İHA kurs bilgilendirme (İHA Course of in the formal) Eğitim 19.08.2019
Budalalık mı? Ahmaklık mı? Eğitim 26.07.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.