Kuduz Veli

Değişen bir şey yok aslında. Bakışlarımız hariç. Kendine dönmeyen hiçbir şey yok. Kafamız döndüğü için bizden bağımsız bir değişim algısı yaşıyoruz kuvvetle muhtemel.
Kepçeleri seyrediyorum sınıfın penceresinden. Dördüncü kat. Kepçe seyretme ekipleri her yerde var. Dün okuldan çıkıp belediyeye doğru giderken de gördüm kepçe seyretme ekiplerini. Askeri lojmanların karşısında bir kepçe Caterpıllar beyaz kayalı kahverengi topraklı bir arsayı kazıyordu.Temel için.  Bir teyze bir de amca yan yana durmuşlar huşu içinde seyrediyorlardı. Teyzenin elleri dua eder gibi açılmıştı. Yüksek motivasyon. Hipnoz. Sarkaçlı hipnoz bize işlemez. İlla bir kepçe lazım. Iğğğn. Iğnn. Çotanak!. Immm! Yüksek motivasyon.
Kaç kere diyorum, el hareketleri yapmayın birbirinize, diye. Dönemin  başından beri herkesi ellemeyi seven bir çocuğa rast geliyorum. Türlü vakalardan biri de bu. Geçenlerde dudağını patlatmışlar. Kardeşi de bugün biriyle kavga etti. Hatta geçenlerde babası da gelmiş, saydırıp gitmiş.
Bu olay üzerine kendi sınıfıma da uyarı yapma gereği hissettim. El kol hareketleri yapmamaları konusunda. Sonra bir zaman geçti, yine dolaşıyordum koridorda, yine o çocuğu gördüm. Bu sefer gözüne daha iri bir başka çocuğu kestirmiş yine elleşip duruyordu.
Burada, bizim okulda veli profili biraz düşüktür. Öyle ki iki öğrencinin “sıramdan kalk” gibi basit bir tartışmasından sonra bile fert sayıları 40' ları 50'leri bulan ailelerin birbirlerini öldürecek seviyelere geldiğini gördüm... Elbette ki son derece olumlu özellikli veliler de var fakat ağır basan veli tipi ortalaması diplerde geziyor.  Kazan dairesinde  konuşuyorduk arkadaşlarla bir teneffüste. Bu “veli “ kelimesini değiştirme lafı dolandı. Yani “veli” kelimesi kökeni itibarı ile çok tasavvufi bir anlam taşıyordu. Fakat her meczuba da veli denemezdi. “Deli” kelimesini tarttık... Sonra “Neli” lafı geçti. “Peli” vb kelimeler de geçti. Pek bir sonuca varamadık. Ben bazen sıfatla işi çözme önerisi getiriyorum. Mesela “Kuduz veli” diyorum.
Bazı isimler, bazı sıfatlar insanlara fazla geliyor sanırım. Yani, kelimelerin de bir ruhu olduğunu düşünen benin isimlerin ise daha ağır yüklü olduğunu düşünmemesi için bir sebep yok.
Kuduz veliler her zaman olur.. fakat burada çoklar.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teşekkürler Yoldan-daş Genel 12.03.2019
Didim, Pompei olur mu? Sosyal 02.03.2019
O ayaklar iyi ayaklar değil- Mikrop-iyolojik incelemeler Anı 25.02.2019
İnsan 4.0 Genel 13.02.2019
Çete çeteye girmiş- Koko-Bonzo-Fetö Genel 09.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
İyilik ve Doğruluk Eğitim 20.05.2019
İyilik Doğruluk ve Dürüstlük Eğitim 11.05.2019
Allah Kainat ve İnsan Eğitim 04.05.2019
Kainat Niçin Yaratıldı ? Eğitim 01.05.2019
TEKNOLOJİYE ESİR OLMA,HAKİM OL! Eğitim 13.03.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.