Anarşist, Kaos ve Karmaşa

Anarşist, varolan bir sistemi kendine göre düzenleme çabasında olan kişidir.  Toplumsal otoritenin, hiyerarşinin tüm biçimlerini bertaraf eder. Hangi şekilde olursa olsun otorite ve düzenin yenilenmesi gerekli olduğunu ileri süren siyasî doktrin veya akım. Bireye ve onların bireyselliğine zararlı olan tüm hiyerarşik kontrol biçimlerine karşı hareket. Baskısı hisseden ve buna başkaldıran mücadeleci. Her çeşit otoriteye, yöneten güce yada yerleşik düzene isyan eden kişiler. Anarşist akımların değişik olması nedeniyle birbirlerinden çok farklı ve hatta bunlar karşı olabilirler.

 Kaos, düzene girmeden önceki, biçimden yoksun, uyumsuz ve karışık durumu. Düzensizlik hâli. Anlaşılmayan düzensizlik. Düzensizlik yaymak isteyen güç. Denetlenemeyen, öngörülemeyen düzensizlik. Olaylar zinciri.

Kargaşa, kışkırtma ve karışıklık yoluyla toplumda ortaya çıkan düzen bozukluğu. Kalabalık, düzensizlik vb.nin yol açtığı karışıklık. Bir toplumda otorite düzenin bulunmaması.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Batı Emperyalizmi ve Türkiye Politika 17.06.2020
El Altından Duyurmak Basın Nerede? Anı 15.06.2020
İhanet Projeleri -3 Politika 05.06.2020
Neredesiniz Bana Kin Nefret Duygusu Uyandırmışlar? Yaşam 29.05.2020
AKP ve Kapitalizm Politika 21.05.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

00.00.0000

Emeğinize sağlık Abi yine çok içten güzel bir çalışma olmuş kaleminizden sözlerinize içtenlikle katılıyorum kaleminizin daim ve baki kalması dilekleriyle yazı hayattınızda başarılarınızın devamını dilerim her zaman.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.