Bayram Havası...

Her ne kadar özenmesem de değişken havalar gibi oldum: Bir öyle, bir böyle. Ne zaman güneşin çıkacağını ya da ne zaman havanın bulutlanacağını kestiremez oldum, gitti. Allah'tan çıkıp hava tahmini yapmıyorum, artık insanların akıbeti ne olurdu kim bilir...

Nereden geleceği belli olmayan hava akımlarına nazire edercesine, değişkenlik göstermekte ruh halim. Hafif bir meltem tatlı tatlı eserken, bir de bakmışım ki; karayelin etkisiyle hava kışa dönüyor, parçalı bulutlu bir gökyüzünün eşliğinde kısa süreli de olsa ani sağanaklar bastırıyor. Eh, durumu kestiremeyince gel-git duyguların azizliğine uğramak da oldukça kaçınılmaz.

Öyle ki, her daim şemsiye taşımayı da sevemedim gitti. Ne var ki; bir elimde şemsiye bir elimde kağıt mendil turlamaktayım hayatı.

An geliyor, mutluluk gözyaşları hasıl oluyor, an geliyor kocaman bir gülümseme yüzümde sıcak güneşin altında.

Bir de bayram havası eklendi mi, değmeyin keyfime.

Aslında fazla sevmem bayramları. Eskiden böyle miydi bayramlar: Kalabalık aile, eş dost derken harala gürele geçerdi bayram günleri. Sevdiğim sevmediğim kim varsa bir araya gelirdik. Öyle ki, sevginin esaretinde hiç haz etmesem de bazılarından, hepsi güzel ve sevgi dolu gözükürdü gözüme. Gerçi şimdilerde; kim melek kim şeytan rahatlıkla ayırt edebiliyorum ama yine de bayramın hatırıyla, çoğu şeyi görmezden geliyorum.

En azından, geçici süreliğine de olsa; insanları mutlu görmek keyif verici. Tüm olumsuz duyguları geride bırakmışçasına, sergilenen mutluluk tablolarını seyretmek oldukça hoş doğrusu. Ötelenmişçesine tüm sorunlar ve tüm dertler, herkes alabildiğine mutlu. Madalyonun öteki yüzünü göremezsek de; içimden dualar ediyorum hayatın kıyısında kalmış kim varsa, hasta, aciz ve mutsuz öyle ki onlar bizden çok hak ediyor bayram neşesini ve coşkusunu.

Keşke her gün böylesine güler yüzlü, insancıl ve neşeli olabilsek. Aslında, mutluluğun tek ilacı kendinle ve tüm insanlarla barışık olmak: Kim olursa olsun ama: Tanıdık, tanımadık, dost ya da düşman...

Aslında hala umudum var insanlardan yana. Hayatı yaşanılır kılan duygularla dolu olduk mu, mutlu olmamak mümkün değil. İnanç başta olmak üzere sevgi ve umut da geldi mi ardından, hayat daha bir güzel. Yine Polynna'nın etkisinde miyim ne; öyle ya yaşadığım onca olumsuz şeyden sonra, şimdi yine iyimserlik havamdayım. Hayatın onca külfetine katlanmak adına varsın hala düş kurayım...

Selamı, sabahı, sevgiyi esirgemediğimiz sürece birbirimizden, hala inanıyorum ki; bunun tezahürü inanılmaz olacak. Maneviyatımızı da kattık mı işin içinde, hayat daha yaşanabilir bir konuma gelecek.

Yakınımda, uzağımda kim olursa olsun; iyilikler ve sıhhat diliyorum.

Nice güzel, mutlu bayramlara...


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Olgun Başaklar Gibi Kadın Kadın / Aile 09.03.2019
Ve Kadın Şiir 08.03.2019
Yazmanın Acı Veren Yanı mı? Edebiyat 21.02.2019
Yalanım Varsa Kalemim Çarpılsın Edebiyat 20.02.2019
Penaltı Edebiyat 19.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Sosyal Medya, İşsizlik mi? Özgürlük ve Mutluluk mu? Yaşam 15.09.2019
GEZİ Olayları'ndaki 3 Ağaç, Türkiye ORMANLARI'nın Yakılması, PKK ve Susanlar Yaşam 11.09.2019
Bu ilk ölüşüm değil Yaşam 09.09.2019
HAYAT SOĞUK Yaşam 08.09.2019
KENDİMİ ÇIPLAK HİSSEDİYORUM.... Yaşam 07.09.2019

Yazıya yapılan bütün yorumlar

00.00.0000

Emeğinize sağlık Abla güzel bir çalışma olmuş kaleminizden sözlerinize büyük içtenlikle katılıyorum kaleminizin daim ve baki kalması dilekleriyle yazı hayattınızda başarılarınızın devamını dilerim her zaman.(bende sizin bayramınızı en içten dileklerimle hayırlara vesile olmasını diler sağlıklı,sıhhatli ve huzur dolu Nice Bayramlara dilerim)

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.