Sanal Arkad'aşk'lıklar

 Sanal arkadaşlıklar giderek çoğalıyor! Yüzyüze görüşmeler, sıcak dostluklar, muhabbetler giderek yok oluyor.

    Klavyelerin arkasına saklanmış onca insan. Gerçek kimliklerini saklayanlar! Farklı fotoğraflar göstererek, hayatlar anlatarak kendini bambaşka yapan insanlar! Ne kadar acı bir olay. Gerçek dostlarımızı, arkadaşlıklarımızı kaybediyoruz böylelikle. Çünkü klavyenin ardına saklanarak saatlerimizi geçiriyoruz. Ve geçen her saat bir dostumuzu kaybettiriyor belki de...Arkadaşınız sürekli  "değiştin, az arar oldun, eskisi gibi konuşamıyoruz..."  derse, anlayın ki ona karşı ilginiz azalıyor. Çünkü klavyenin müptelası olmuş olabilirsiniz!

 Bilgisayar önünde ne kadar vakit geçiririz farkına varmayız! Ailelerimizle bu yüzden tartışmaya gireriz. Onlar bilgisayarın başında saatlerdir olduğumuzu söyler, fakat biz sanki birkaç dakikaymış gibi hissederiz. Çünkü karşımız daki 'sanal dosta' o kadar ilgiyle bağlanmışız ki, zamanın geçtiğinin farkına varmayız.

  Bilgisayarla tanışma yaşı giderek eksiliyor! Artık 6 yaşındaki bir çocuğun bile birçok sosyal hesap bulundurması, internetin detayına kadar her şeyini bilmesine şaşırmamak gerek! Gerçekten kötü bir durum. Bu yüzden ebeveynlerin mutlaka bilgisayarı iyi bilmesi, devletin bilgisyar yönelik eğitim kurslarını çoğaltması gerek. Çocuğunu akıllı sanıp kendini işine veren anne-babalar, çocuklarının bilgisayar başında çok masumca akıllı olduklarını sanarlar. Ve büyük ölçüde yanılırlar! Çocuk internetle geç tanıştırılmalı. Ve sadece işini bitirmesini, ilginç sitelerle ilgilenmemesi gerektiğini bilmeli!

   7-8 yaşlarındaki bir çocuk için Facebook, Twitter nedir? Bir eğlence aracı. Onları nasıl kullanacağını iyi bilebilir ama bu, böyle siteler bulundurması gerektiği anlamını taşımaz!  O yaşlarda bir çocuk hesabı açar ama pek fazla ilgilenmez. Ama hiç bulundurmama gibi bir tercihinin de olması gerektiğini anlamalı. Bunun farkına varabilmesi için, bilgisayarı nasıl, hangi amaçlar doğrultusunda kullanması gerektiğini bilmesi için, iş yine ebeveynlere düşmektedir. Bu yaşlarda çocuklar sosyal sitelere, biraz daha yaşı büyüdükçe 12-15 yaşlarında da ergenlik döneminin verdiği toyluk ve heyecanla ilginç sitelerde gezinme merakı beynini çelebilir. İşte tam bu noktalarda ebeveynler harekete geçmeli! Çocuğunun hangi tür içerikli sitelere girdiğini gözlemlemeli, çocuğun bilgisayar başında ne kadar süre kaldığını hesaplamalı, bilgisayardan kalktıktan sonra, çocuğunda olan hareketleri gözlemlemeli ve onunla sohbet etmelidir.Sohbet esnasında merakını hissettirmeden,  "Neye baktın?, Neler araştırdın?, Nasıl yerler keşfettin?, İlginç şeyler buldun mu?"  Tarzında sorular sormalıdır. Ama fazla sıkmamak şartıyla...

      Ben, bilgisayarla çok geç tanışmadım. Ama çok erkende tanışmadım. 10 yaşımda tanışmıştım bilgisayarla. Ve o zamanlar Facebook hesabım vardı tabi. Çok ilgili değildim. Annem ve babam bilgisayardan hiç anlamayan insanlardır. Bu yüzden nerelere girip baktım gibi kontroller yapamıyorlar. Çok şükür ki, ilginç meraklarım olmadı. Ailemin bu zayıflığını kullanarak kendime kötülük etmedim. Ama kendi akranlarımdan biliyorum, ilginç yerlere olan keşifler her geçen gün artmakta. Pek olumsuz bir şey gibi bakılmamalı aslında. Çünkü bir erkek için hele de tam ergenlik çağındaysa ilginç siteleri keşfetme merakı artacaktır. Ama bu, kendini bilen ebeveynlerle ve psikolojik eğitmenlerle kolayca aşılacak bir durum bence. Konuyu baya çarptırdım galiba. Sanal arkadaşlıktan bahsederken nerelere getirdim sizleri.

    Sanal arkadaşlıkların yanı sıra, sanal aşklarda mevcut maalesef. Bilmediğiniz bir kimlikte kendilerini tanıştırıyorlar, karşıdaki insan da hemen kanıp, kendini bırakıyor. Bunu yapan yetişkin birçok insan var. Artık onlara söyleyecek laf bulamıyorum doğrusu. Ama bunu yapan birçok çocukta var! Çok şükür ki, bunların önüne geçebilmek için hala geç kalınmış sayılmaz!

Önemli olan bilgisayarla geç tanışmak (Ki bu günden güne genişleyen teknolojiyle imkansız olacak) ve bir şeylerin bilincinde olan ebeveynlerin çocuğu doğru yetiştirmesidir. Sanal arkad'aşk'lıklarla yakında tüm çevrenizin gözünüden düşebilirsiniz.

   Geç kalmadan böyle bir alışkanlığınız varsa, geri dönün..Sıcak dostluklara, sevgi dolu muhabbetlere, ve birbirinizi her zaman görmeye...

http://meltemdemirm.blogspot.com


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BEN GELDİM Yaşam 14.04.2020
Tarihin İlk Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı, ilk Transeksüel E. W. Tarih 27.08.2017
Zarafetin Ve Mutluluğun Kadını Genel 18.08.2017
Şeref Yoksunu Darbeci Politika 17.07.2016
Adına Yazdıklarım Anı 04.04.2016
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Gizlenen Gökyüzü Sistemi Teknoloji / İnternet 16.10.2020
Bir Drone (Eleştiri) Teknoloji / İnternet 05.10.2020
MICROSOFT'TAN HAKSIZ KAZANÇ SAVIM Teknoloji / İnternet 27.09.2020
Teknoloji ve Dijitalizm Teknoloji / İnternet 18.08.2020
TEKNOLOJİ ve İLETİŞİM KİRLİLİĞİ Teknoloji / İnternet 25.03.2020

Yazıya yapılan bütün yorumlar

00.00.0000

Emeğinize sağlık sözlerinize içtenlikle katılıyorum güzel bir çalışma olmuş kaleminizden kaleminizin daim ve baki kalması dilekleriyle yazı hayattınızda başarılarınızın devamını dilerim her zaman.

00.00.0000

Teşekkür ederim. Umarım bu tarz olumsuzlukların önüne geçebilecek kadar, teknolojiden önce mantığımız ilerler.

Bu yazıya sizde kendi yorumunuzu yazabilirsiniz.