Sipsi Çalan Başbakan

 

Herkesin mutlaka düşündüğü şeydir bu. Biraz daha dar kapsamlı da düşünür herkes fakat zaman geçtikçe lafı dolandırır başbakan olmaya kadar getirir. Kim hangi saha ile ilgiliyse o saha ile ilgili bakan olmayı mutlaka düşünmüştür. Ben de düşündüm tabii. Örneğin, bakan olursam, ki ne bakanı?, milli eğitim bakanı, ne yaparım? diye zaman zaman kafa yormuşumdur. Milli Eğitim Bakanı, eski adıyla Maarif bakanı, Ümit SÖNMEZ. Üç dil biliyor: İngilizce, Kuş dili, bilimum hayvan dilleri.. bir sayılırsa toplamda üç ediyor. Türk iken de aslında sayı dörde çıkabilir. Türkçe de bilir.

Yarı şaka bir yana, kimin-nasıl birinin bakan olması gerektiği konusunda soru sorulacak olursa, ben derim ki bir meslek öğretmeni bakan olsun. Elbette, yönetim-eğitim yönetimi konusunda da eğitim almış olmalı. Her zıkkımı bilmesine gerek yok. Bir felsefesi olsun ilk başta, sonrası gelir. Milli eğitim bakanı, attığı her adımda mini mini çocukları hatırına getirmeli mutlaka; yoksa her işi yarım olur. Bakın mesela eski bakanlardan Çelik'e; insan düşmanı gibi; insan sevgisi namına tek bir zerre ışık bile göremezsiniz yüzünde. Ayağına MEB armalı çorap giyebilecek kadar sevgi sinmiş bünyesine. Ya, işte böyle bakanlar gördük.Hal böyle olunca, hiç aklına gelmezin bile aklına gelir, bakan olmak. Ajdar bile düşünmüştür bakan olmayı ki olsa ben onu desteklerim; dobra dobra konuşuyor. Bizim, eşşeklik olarak algıladığımız şeylerde bile bir samimiyet arayıp bulunca insan gönül de Ajdar'ı gönül rahatlığıyla bakan yapar tabii.

Hayal bununla sınırlı kalmıyor tabii. Bir başbakan olursam ne yaparım? Nasıl yaparım? Görevimin ilk gününde yaptığım şeyler çok önemli olur.

Bütün sülalemin listesini çıkarır ortaya koyarım. Kimin neyi var neyi yok bunu herkes bilir. Başbakanlığım süresince nerde ne artış-gelişme olmuş yine herkes görür.

Zırhlı tüm araçları sattırırım. Lada Samara alırım. Bir şöforüm elbette olmalı. İki tane emir eri konumunda görevli yeter. Getir götür işlerine bakarlar. Fakat ben de mutlaka silah isterim. Barabellum ve bir tane de Sivas bıçağı. Yeter bunlar. Arada bir evimin bahçesindeki söğüt dallarından sipsi filan yaparım. Neden önemli sipsi yapmak? İnsanın çocukluğunu unutmaması lazım. Fakat bazen de galiba bazı kişilerin çocukluklarını unutması lazım.

Taahhütlerime devam edeyim...

Ülkede ajan majan komam, bilinmesini isterim. Ajan, babam bile olsa asarım.

Herkes nerden yemek yiyorsa ben de orada yerim. Tabldot mu tabldot. Porselen morselen gerekmez. Bağırsaklarım sonradan görme değil, altın kaplama değil.

Herkes, afedersiniz, eşek gibi çalışacak.

Kimse, ben başbakanı tanıyorum manıyorum deyip ordan burdan ihale, kayırma, yağlama, vb şerefsizlikleri yapamaz.

Göremediğim her şeyi vatandaş bana bildirmekle yükümlüdür. Sonradan farkedilir de , vatandaşın da bunu bildirmediği anlaşılırsa veya bunu ben anlarsam o vatandaşın da vay haline.

Çocuklarım olursa, gidip normal okullarda okurlar. Nüfus kaydım neredeyse oradaki okullarda okurlar.

Benim oğlum benim kızım benim karım, benim adımı kullanmaya kalkarlarsa onları idam ederim. 

...

Hayali bile güzel. Çocukça bir hayal kurmak istedim herkes gibi. Bir de gerçek olsa. Şaka da değil aslında. Bu kadar çok boş adamın bakan olduğu bir ülkede, hani olmaz ya, ben bile bakan olurum.
Olur mu olur! Bu sözlerin şaka olmayan bir yanı da var. Dedim ya; olur mu olur; herkes olabiliyor... Düşünebiliyor musunuz? Oğlum bak git diyen bile bakan olabiliyor.

Olursam bu sözlerimin bana hatırlatılmasını, ki zaten hatırlarım, arz ederim.

Güzel bir hayal. Sipsi yapıp öttürmek gibi.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Sosyal Medya, İşsizlik mi? Özgürlük ve Mutluluk mu? Yaşam 15.09.2019
GEZİ Olayları'ndaki 3 Ağaç, Türkiye ORMANLARI'nın Yakılması, PKK ve Susanlar Yaşam 11.09.2019
Bu ilk ölüşüm değil Yaşam 09.09.2019
HAYAT SOĞUK Yaşam 08.09.2019
KENDİMİ ÇIPLAK HİSSEDİYORUM.... Yaşam 07.09.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.