Pilli Mehdi

Gelen yoğun istek üzerine mehdiler konusunda birkaç kelime dahi olsa yazmak istedim. Aslında istek bir kişiden geldi fakat ben o arkadaşın isteğinin yoğunluklu olduğunu hissettiğim için yoğun istek dedim yoğun isteğe.

Birazdan da bir film başlayacağı için alelacele yazıyorum. İki de aforizma attık mı yazıya, tamamdır.


Hemen araştırmaya koyuldum. Youtube'u açıp mehdi kelimesiyle arattırma yaptırdım. Düdük kelimesini gördüm. Yüzümü balkon kapısına çevirip düşündüm. Çocukken düdük yapardık söğüt dalından. Fakat uygun nemde ve şekilde olmalıydı söğüt dalı ki güzel ötsün hem de arkadaşlara nispet yapma vesilesi olsun. Ne yalan söyleyeyim benden iyi sipsi yapan arkadaşlarım vardı. Sipsi dediğimiz şey düdüktü yani. Dal, biraz daha uzun tutulup üç beş delik açıldı mı.. ona sipsi denirdi aslında fakat kısa, 4-5 santim uzunluğunda da yapardık. Kısa olsa da uzun olsa da düdüktü yani. Onun kulağına bunun kulağına öttüre öttüre dolanır durur, vakit geçirirdik böylece.

Düdük kelimesini Youtube'da tek başına görmedim tabii. Şeytanın Düdüğü şeklinde geçiyordu Düdük kelimesi. Muhterem Fettullah hocafendi, benim çok kıymet verdiğim Adnan bey'e düdük diyordu. Ne de olsa insanın burun,ağız gibi hava alma verme boşlukları da varken düdüğe benzeyebilirdi bir insan. Şeytan da gelir, işte bakın şu Adnan'ın ağzı burnu delikli öttüreyim der ve öttürür, demeye de getiriyordu. Kelam fıkıh bilgilerim çok yüksek olduğu için hemen anladım ne demek istediğini.

Arkadaşımın yoğun isteğinden önce, Pilli Mehdi aklıma gelmişti. Ne çok mehdi vardı. Demek ki bunlardan biri hariç diğerleri pilliydi. Şaka maksatlı pilli fareleri salarlar ya ortalığa. Herkes de onları gerçek fare zanneder, onun gibi. Pil dediğimiz şey tabii, daha uhrevi bir pil anlamında pil. Soyut pil, soyut bir enerji kaynağı. Duracell gibi de düşünülebilir. Diğer piller biter fakat Duracell dur durak bilmez, takıldığı trampet çalan ayıcığı maksatsız gibi görünen bir şekilde oradan oraya oradan oraya dımdırı dımdırı dolandırır durur.

Şeytanın düdüğü ifadesi hiç hoşuma gitmedi. Pilli Mehdi bence daha güzel. Dımdırı dımdırı.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teşekkürler Yoldan-daş Genel 12.03.2019
Didim, Pompei olur mu? Sosyal 02.03.2019
O ayaklar iyi ayaklar değil- Mikrop-iyolojik incelemeler Anı 25.02.2019
İnsan 4.0 Genel 13.02.2019
Çete çeteye girmiş- Koko-Bonzo-Fetö Genel 09.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Mehmet Ali Timur Yaşam 15.06.2019
Munzur Dağlarında Gülabioğulları - İbrahim Sevindik Yaşam 06.06.2019
Maya Tutmuş Yaşam 30.05.2019
Mutlu olmak için çok sebepler var :) Yaşam 24.05.2019
Nasıl mutlu olurum ve çevremdeki insanları nasıl etkilerim ? Yaşam 19.05.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.