Bir fincan köpüklü kahveye ne dersiniz?

"Gönül ne kahve ister, ne kahvehane! Gönül sohbet ister, kahve bahane! " sözleriyle kahvenin insanların sevdikleriyle içtiği değerli anları olduğunu ortaya çıkarıyor...

 

Kahve, benim yaşamımda vazgeçemediklerimden.

Nasıl olur diyenleri duyar gibiyim. Garanti kahveyi sevmeyenler ve kokusunun gizemli etkisinde kalmayanlardır.

 

Kahve şarkılara bile konu olmuştur;

"Bir fincan kahve olsam


Dün akşam yolda gördüm, seni yıllardan sonra
Bir yabancı gibiydin, dönüp bakmadın bana
Bunu senden ummazdım, çok kırıldım ben sana

Bir fincan kahve olsam kırk yıl hatırım vardı ...

Ömrümü sana verdim, dönüp baksan ne vardı?"

diye devam ediyor şarkının sözleri...

Ben kahve konusunda biraz ukalayım galiba. Herkesin yaptığı kahveyi içemiyorum.içemiyorum. İçtiğim kişiler özel( sevdiğim, kızım, oğlum, dostum) ve özel anlarım(keyifli) olmalı.

Kahve yapmak ve sunmak sanattır, bana göre.

Sanatın birinci evresi taze ve ince çekilmiş kahveyi almakla başlıyor.

Sonra sabırla ve sevgiyle pişirilmesi gerekiyor.

Daha sonra ise sevdiklerinize çok şık bir sunum, yanında çikolata veya lokumla. İllaki damağınızdaki önceden yediğiniz yiyeceklerin tadını temizlemek ve ağzınızda yalnızca kahvenin aromasının kalacağı tadı elde etmek için SU...

Ve karşınızda sevdiğiniz veya sevdikleriniz, sizin değerlileriniz.

Kahve aynı kahvedir köpüğüyle, rengiyle, dumanıyla  ama içilen kahveler ruhunun süzgecinden geçer ve tadları değişir...  Bence sevdiklerinizle...Ne dersiniz

Ben daha 7 yaşındayken, mahallemizin ablalarına ve teyzelerine kahve yapardım. Yaklaşık 43 sene evveline geliyor. Bir düşünün, o zaman yanında çikolata veya lokum sunmayı bilmiyordum. İnanabilirsiniz farkında olmadan saf ve temiz sevgi ile pişiriyordum. Sevgiyle pişirmediğiniz kahve ne kadar iyi olursa olsun köpürmüyor.

Teyzeler eve gidince gelinlerine ve kızlarına gidinde kahve nasıl yapılıyormuş çocuktan öğrenin diye, beni anlatırlarmış. Ondan sonra çok dile geldiğim için nazarlanırdım ve keyifsizleşirdim. Daha sonra ki yıllarda kahve karaborsa olduğunda en çok özleyeni ben oldum...

Mide, migren ve diğer rahatsızlıklarım için bir çok yasak getirilidi. Sigara, kızartma, mayalı hamur işleri, asitli içecekler, vs hepsine uydum ve dikkat ettim.

Ama kahveye gelince burda kötü örnek olabilirim ama kahve engelini sevgim ve tutkum yüzünden başaramadım...Hala mutfak dolabımın en üst köşesinle özenle yerini alır.

Kızıma öğrettim iyi kahvenin nasıl pişirileceğini.  Şu an kızımın  sevgisi ile pişirdiği kahveyi yudumluyorum...Ne güzel tadı biliyor musunuz?

Öff bu saatte canımız kahve çekti diyenleri duyar gibiyim, ya da ben pişirmeyi çok fazla bilemiyorum, olmuyor diyenlere bir tarif benden...

Püf noktası karanlık ve nemsiz ortamda içinede kesme şeker atarak muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabına gerek yok.

 

Sularımız klorlu ve kireçli olduğu için köpürmeyi ve lezzeti etkileyebiliyor. Kaynayıp dinlenmiş su ve hazır sularla yapılabilir.

Ölçünüz her zaman bir kave fincanı kahve için, 1 kahve fincanı su, 2 çay kaşığı tepeleme kahve ve arzuya göre şeker. Az şekerli içmek isteyenler için 1 çay kaşığı şeker yetiyor. Çok şeker katarsanız kahvenin lezzetin alamayabilirsiniz. Az şekerli olanı makbul.

Bu malzemeyi cezvenin içine katıp bir güzel karıştırın ve kısık ateşe koyun. Bundan sonra karıştırma olayınız bitmiştir. Kaşık elinizde hassas hareketlerle üstte oluşmaya çalışan köpüğü havalandırıp fincanınıza almaya başlayabilirsiniz. Köpük alma olayı bittiğinde kalan kahveyi yavaşça fincana boşaltıp. Sunumuna geçebilirsiniz.

Mutlaka 1 bardak su ve evde çikolata veya lokum hangisi varsa servise hazır demektir...

Sevgiyle ve sevdiklerinizle ağız tadı ile kahve içmeniz dileğimle...

Sevgiyle kalın...kahvesiz kalmayın...


 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Köpekler ezan sesine neden uluyor? Genel 26.09.2013
Engelli çocuğun annesine mektubu! Genel 25.09.2013
Sinop cezaevinde yatan ünlüler! Genel 02.08.2013
Tavuk soslama... Genel 31.07.2013
Zannettiklerim... Şiir 30.07.2013
Başlık Kategori Yayın Tarihi
RENKLER KAÇ TANE? Genel 19.08.2019
NEFSİ BİR HASTALIK HALİ : RİYA Genel 16.08.2019
SİGARA VE ZAM Genel 15.08.2019
Kurban Bayramı Genel 15.08.2019
KURBAN VAHŞETTİR! Genel 14.08.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.