Seyrimin Defterleri 26 KuramÎ Günler

Öğrencilere şu soruyu sordum:
Sizin bildiğiniz, çift ve tek sayı türünde sayılar dışında sayı türleri de var mıdır? Ondalıklı sayıları kastetmiyorum; çünkü sonuçta ondalıklı sayılar da ya tekliği ifade eder ya da çift'liği. Unutmamak da gerekir ki matematik bir  tanımlama-bilimdir. Varsayılan bir tanımdan yola çıkılır ve diğer tanımlamaların çıkartıları yapılır. Çıkan şeylere de kural, sembol, formül vs. denir.
Soruyu sorarken şunu da belirttim: Ben  bir ispat bulmanızı şart koşmuyorum. Tek veya çift.. bunlardan farklı bir sayı türü olabileceğini  az da olsa işaret edebilen bir model sunabilirseniz sizi ödüllendireceğim.
1 hafta sonra dersin birinde konu açıldı tekrar. İlginç sonuçlara ulaşıldı. Kuantum fiziğinin lafı geçti.. Işık hızının lafı geçti...
Işık hızı bir sınır ise ve aynı zamanda algılanabilir düzlemde-düzlemden zihnÎ-sonsuz ıraksaması da yapıyorsa, ışık hızına bindirilmiş bir sayı da ne tektir ne çifttir...gibi tuhaf bir şeyler çıkardık ortaya.  “(Biz bu sayılara matematik aleminde fırıldak sayılar diyoruz...)”
Akşam evde düşündüm... Işık hızında bir fotona binebilsem, ışık hızında şiir okusam sürekli; sesimi aşkımı kim bulabilir? Gözünün önünden geçerim de bilmezsin. Bütün akşamlarını, bütün gecelerini, bütün sabahlarını yaşarım. Bilmezsin.

***

Rüzgarlar güzel esiyor burada. Her rüzgar güzel eser aslında yeri ne olursa olsun. “Güzel” kelimesi içi boş bir taslak kelimedir. Rüzgarda durunca, rüzgarın duvar dibi, insan yanları rüzgarları, sözler söyleyen rüzgarları... Onlar güzeli doldururlar. Senin saçlarına mutlak değmiştir.

***


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.