Seyrimin Defterleri 26 KuramÎ Günler

Öğrencilere şu soruyu sordum:
Sizin bildiğiniz, çift ve tek sayı türünde sayılar dışında sayı türleri de var mıdır? Ondalıklı sayıları kastetmiyorum; çünkü sonuçta ondalıklı sayılar da ya tekliği ifade eder ya da çift'liği. Unutmamak da gerekir ki matematik bir  tanımlama-bilimdir. Varsayılan bir tanımdan yola çıkılır ve diğer tanımlamaların çıkartıları yapılır. Çıkan şeylere de kural, sembol, formül vs. denir.
Soruyu sorarken şunu da belirttim: Ben  bir ispat bulmanızı şart koşmuyorum. Tek veya çift.. bunlardan farklı bir sayı türü olabileceğini  az da olsa işaret edebilen bir model sunabilirseniz sizi ödüllendireceğim.
1 hafta sonra dersin birinde konu açıldı tekrar. İlginç sonuçlara ulaşıldı. Kuantum fiziğinin lafı geçti.. Işık hızının lafı geçti...
Işık hızı bir sınır ise ve aynı zamanda algılanabilir düzlemde-düzlemden zihnÎ-sonsuz ıraksaması da yapıyorsa, ışık hızına bindirilmiş bir sayı da ne tektir ne çifttir...gibi tuhaf bir şeyler çıkardık ortaya.  “(Biz bu sayılara matematik aleminde fırıldak sayılar diyoruz...)”
Akşam evde düşündüm... Işık hızında bir fotona binebilsem, ışık hızında şiir okusam sürekli; sesimi aşkımı kim bulabilir? Gözünün önünden geçerim de bilmezsin. Bütün akşamlarını, bütün gecelerini, bütün sabahlarını yaşarım. Bilmezsin.

***

Rüzgarlar güzel esiyor burada. Her rüzgar güzel eser aslında yeri ne olursa olsun. “Güzel” kelimesi içi boş bir taslak kelimedir. Rüzgarda durunca, rüzgarın duvar dibi, insan yanları rüzgarları, sözler söyleyen rüzgarları... Onlar güzeli doldururlar. Senin saçlarına mutlak değmiştir.

***


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Teşekkürler Yoldan-daş Genel 12.03.2019
Didim, Pompei olur mu? Sosyal 02.03.2019
O ayaklar iyi ayaklar değil- Mikrop-iyolojik incelemeler Anı 25.02.2019
İnsan 4.0 Genel 13.02.2019
Çete çeteye girmiş- Koko-Bonzo-Fetö Genel 09.02.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Mehmet Ali Timur Yaşam 15.06.2019
Munzur Dağlarında Gülabioğulları - İbrahim Sevindik Yaşam 06.06.2019
Maya Tutmuş Yaşam 30.05.2019
Mutlu olmak için çok sebepler var :) Yaşam 24.05.2019
Nasıl mutlu olurum ve çevremdeki insanları nasıl etkilerim ? Yaşam 19.05.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.