Seyrimin Defterleri- 10- Eşeğin HAYBEsine Yazı

Seyrimin Defterleri- 10- Eşeğin HAYBEsine Yazı
KÜrt Tarihi .. diye bir dergi gördüm. Yarın bir gün alırım. Dolaylarımdaki insanlar şunu da soruyorlar Kürtçülere: "Türklerden daha fazla zamandır bu topraklardasınız da neden bir devlet bile kuramadınız?.." bu soru prokovatif bir soru gibi görünmesine rağmen.. öyle değil. Beri yandan, "genetik üstünlükle-alçaklıkla" da alakası yok bu durumun. Onusu bunusu derken pek çok öğe ile birleşke -hatta bileşim- bir kültür birikimi ile alakalı bir durum bu. ..(..) Atatürk'ün de dediği gibi, "Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür."... de, hangi kültür?.. Kültür, sabit bir şey midir?.. Kültürler başka "kültürleri" sindirebilir mi? Her kültür, "iyi" bir kültür müdür? ; başka kültürleri yükseğe veya alçağa çekebilir mi?.. Daha önce de sorduğum gibi: "Mesela, aranızda Hititli olan var mı?"


***

Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi... yenilenebilir bir enerji kaynağı daha buldum: tüm yurt sathında geveze kız öğrencilemizin çenelerine bisiklet dinamosu takmak. Değil sadece okulun, tüm yurdun elektrik enerji ihtiyacı giderilir. Nükleer santral yapmaya filan gerek kalmaz.


***

"Çirkinlik" kavramını "güzellik" kavramının karşısına koyup incelemek bizleri onulmaz hatalara götürebilir. "Çirkinlik"; her şeyden önce, bir öz-tamamlama-oluştur. Oluş, kendini gerçekleştirmek eğiliminde olduğu-olacağı için bunun karşısına "güzel"liği koyamayız. Çünkü, çirkin-lik, güzelliğe rağmen-koşut oluşmamıştır. Varoluş sebebi sebebiyle "var"dır. Bu kavramsal yaklaşımlar, bizi öz ve nesnelerin mutlak bilgisine götürmesi bakımından daha bütüncül bir düşünceye sevk edecektir.


***


... O konudan hiç konuşmadık. Sonra.. yine konuşmadık. Dündü. En son. Farklı yerlerdeyken, konuşmadığımız konu aklımızdaydı. Kalbinin temiz olduğunu düşünüp, iyilikler diledim onun için. O da aynı şeyi düşünmüş olacak ki hiç bahsi açılmamış ve hiç konuşulmamış o konudan, ki sonra da konuşmayacaktık hiç, hatta birbirimizden uzaktayken de o konuyu bilmediğimizi hayal edip, karar verip, bugün soğuk davrandık birbirimize. Hiç konuşulmamış gibi. Zaten hiç bahsi açılmamış konuyu.


***

Bazı insanların, her sessiz insanı aptal zannetmek gibi deruni aptallıkları olabiliyor; sessizlik derken bu sessizliği ağızdan bir şey çıkmaması olarak değerlendirmemek gerek. Ummadığınız akılların yakıtını karşılayan bir tek kelime olarak da kel'm'edilmiş olabilir, kendinizi iki "ve " bağlacı arasına sıkışmış bulabilirsiniz iki çift lafın içinde ayaküstü hasbelkader bir akşamüstü bir uykuya dalmak üzereyken camınıza yakın yoldan geçen huzursuz bir mobiletin susturucusuz buji gürültülerinin kulaklarınızda bıraktığı huzursuzlukta bir yerlerdeyken siz üst komşunun yatağında okumaya çalıştığı kitabın 189.sayfasında dört-beş yerde veya daha fazla bir yerlerde hem de aynı gürültüler onun kulaklarında da tırmık çekerken kulak kıkırdak dokularının helezonik betonlarına. Evet.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Tek bir şiir- Şiir 12.09.2019
Terkibat Günlüğü- Bir faşistin anatomisi Sağlık 06.09.2019
Kısa Öykü - Tüh Edebiyat 03.09.2019
Gereksiz sözler Evrensel 01.09.2019
Faşo Versiyon 4.0 Evrensel 28.08.2019
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Sosyal Medya, İşsizlik mi? Özgürlük ve Mutluluk mu? Yaşam 15.09.2019
GEZİ Olayları'ndaki 3 Ağaç, Türkiye ORMANLARI'nın Yakılması, PKK ve Susanlar Yaşam 11.09.2019
Bu ilk ölüşüm değil Yaşam 09.09.2019
HAYAT SOĞUK Yaşam 08.09.2019
KENDİMİ ÇIPLAK HİSSEDİYORUM.... Yaşam 07.09.2019

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.