Kürk Mantolu Madonna

      Daha önce asik oldu mu Raif Efendi? Hayir.Hatta aska zerrece inanmayan biriydi o.Neyin ne getirecegi bilinmez ve en zayif noktanizdan vurulursunuz ya..Iste en zayif ve hiç beklemedigi bir yerinden ve beklemedigi bir zamanda vuruldu Raif Efendi! Yüreginden vuruldu bir anda.Ama bu öyle bir etkilenme degil..Daha baska,çok farkli bi büyüydü..Defter açilir anlatici tarafindan...

        Babasi Almanya'ya gitmesini ve orada sabunculuk isiyle ilgili egitim almasini istemisti.O da bir hayli sevinçle gitti..Tipki küçük      bir çocugun bir çikolatadan aldigi büyük mutluluk gibi...Almanya'da bir gün dolasirken,bir resim sergisi gördü.Ve hemen ilisti dükkana.Ve gezmeye basladi..Gezdi gezdi ve gezdi..Ve bir anda bir portreye takildi gözü.Sanki bir yerlerden asinaligi varmis gibi,tanidik bir ifadeyle bakti ama çikaramadi.Tanidigi biri degildi.Çok farkli bir duyumdu bu."Asik" olmustu Raif..ASIK..Ama bir türlü inanamiyordu ve ben asik olmam dedigi için hazmedemiyordu iste.Lakin asikti..Neredeyse her gün gidiyordu o resmi görmek için.

       Ve bir gün hiç beklemedigi hatta inanamadigi bir sey oldu..Onu gördü...Portrede ki,Kürk giymis olan o kadini...Kürk Mantolu Madonnam demisti ona,ilk gördügünde...Gözlerine inanamadi.Takip etti kadini.Ve kadin bir kerhaneye girdi.Orada sarki söylüyormus meger.Sonra kadin Raif'in yanina gitti ve o günden sonra arkadas oldular.Kadinin ismi Maria'dir.Öyle cilveli kadinlardan degildir.Biraz erkek gibidir hatta..Ama ne yaparsin Raif sever bu kadini.

        Daha sonra Maria'da askini söyler Raif'e.Ve aralarinda kopulmaz bir bag olusur...Sonra bir gün memleketten Raif'in babasinin öldügü haberi gelir ve Raif apar topar gitmek zorunda kalir.Maria'da Puder eyaletine,annesinin yanina gider ve sunlari söyler: "Nereye çagirirsan gelirim.Ben hep bekleyecegim seni." Der ve ikisi de ayri yolculuklara gider...

        Uzun süre mektuplasirlar..Ama bir gün Raif'in gönderdigi mektuplara cevap gelmemistir..Oysa Maria durmadan mektuplarinda ona bir sürprizi oldugunu ama bunu gelince söyleyegini yazar.Raif ne kadar israr etse de söylemez.Ve bu merakin üzerine bir de mektuplasmalar kesilince iyice kötü olur Raif...Ve aradan on yil geçer..Hatta daha fazla..

        Ve Raif evlenir bir baska kadinla.Ankara'ya yerlesir ve çocuklari olur.Bir gün disari çikmistir dolasmaya.Ne olduysa o gün olur.Yolda Almaya'da kaldigi otelin sahibiyle karsilasir.Ve kadinin yaninda da sekiz yaslarinda bir kiz çocugu vardir.Raif fazla bakmaz küçük kiza..Sonra otelciden Maria'yi sormaya çalisir,dili döndügünce.Ve ögrenince beyninden vurulmusa döner..Maria hamile kalmis uzun yillar önce ve dogururken de komaya girmis,ölmüstür.Sonra da trene binerek küçük kizla oradan uzaklasir...Raif epey kötü olmustur..

           Demek Maria'nin ona "sürpriz" dedigi sey trene binen küçük,masum kiz çocuguydu.Oysa hiç ilgilenmemisti küçük kizla fazla da bakmamisti..Uyusuk sekilde eve gider.Hastadir ve iyice fenalasir Raif Efendi.

   Ve o gece hayata gözlerini yumar...

   Ve kara kapli defter böylece kapanir...

    "Umarim begenmissinizdir Kürk Mantolu Madonna'yi..Sabahattin Ali'nin güzel eserlerinden biri.Bende

     tavsiye de bulunmak için ve kendi aklimdakilerle özetlemeye çalistim."

                                                                                                               meltemdemirm.blogspot.com


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BEN GELDİM Yaşam 14.04.2020
Tarihin İlk Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı, ilk Transeksüel E. W. Tarih 27.08.2017
Zarafetin Ve Mutluluğun Kadını Genel 18.08.2017
Şeref Yoksunu Darbeci Politika 17.07.2016
Adına Yazdıklarım Anı 04.04.2016
Başlık Kategori Yayın Tarihi
PEMBE GERÇEK AŞK MEKTUBU Edebiyat 05.08.2020
ADAM OLMAK (MASAL) Edebiyat 06.07.2020
ÇAĞIN GARİP DRAMI Edebiyat 25.05.2020
Ev Edebiyat 19.05.2020
KOCAMAN ADAM Edebiyat 17.05.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.