E-POSTA :
ŞİFRE :
Şifremi Unuttum
AHMET HAMDİ ÇINAR
EY İNSANLAR! NEREYE GİDİYORSUNUZ?
10/4/2015 | Edebiyat
Dicle Deniz
siverek devlet hastanesi
10/4/2015 | Sağlık
Numan Kurt
PAŞA AMCA ve DİĞERLERİ
10/4/2015 | Edebiyat
Mehmet Şener
İsa Kayacan İçin Anma Programı
10/4/2015 | Yaşam
Abdullah Camcı
SİYASETE YOLCULUK
10/4/2015 | Siyaset
Oğuzhan Sandıkcıoğlu
STARBUCKS TERCİHLİ KIZ İLE TÜRK OCAĞI GENCİNİN BİR GÜNL...
10/4/2015 | Edebiyat
Büşra ESEN
Gurur Ve İnat
10/4/2015 | Edebiyat
Elif Leyla
Birbirimizin Hakkına Hürmet
10/4/2015 | Yaşam
Cem Murat
Pazar Latifesi
10/4/2015 | Mizah
Yüksel Yılmaz
HAKİKATİ BULMAK YETMEZ
10/3/2015 | Felsefe
AHMET HAMDİ ÇINAR
YILGIN CÜMLELER
10/3/2015 | Şiir
Şükrü Kahraman
GARİPLER
10/3/2015 | Felsefe
Tarih : 3/19/2008
Kategori : Sağlık
Yazarı şikayet et
Sigarayı Bırakmanın Püf Noktaları
15 yaşında başladığım sigarayı, 25 yaşımda bıraktım. DUMANINI YEL ALDI, PARASINI EL ALDI. :-) Sağlık kısmına girmek bile istemiyorum. Dilek olay tam 10 yıl sigara içtikten sonra bırakmak TUHAF BİR DUYGU. Bugün 27 yaşındayım ve yaklaşık 2 yıldır SİGARA İÇMİYORUM.

Ne bir ilaç tedavisi, ne bir elektronik sigara yani tamamen ZİHİNSEL BİR KONTROL ile bunu başardım.

Bugün sizlere NASIL? SİGARAYI BIRAKTIĞIMI ANLATACAĞIM... Umarım bu deneyimim sizlere IŞIK olur.

Sevgili dostlar, sigarayı bırakmadan önce zaman zaman sigarayı bırakmam gerektiğini düşünüyordum. Hatta bırakma teşebbüslerine de girişmiştim. Bu bırakma teşebbüsleri ve sigarayı bırakamam beni bir hayli üzüyor, moralmen çöküntüye itiyordu. Ama SİGARAYI BIRAKMALIYDIM...!

Önceki birkaç BİLİNÇSİZ DENEME ve sonrasında gelen başarısızlık, aslında bir yerlerde hata yaptığımı gösteriyordu. Öyleydi de.

BAZI BİLMENİZ GEREKEN ÖNEMLİ BİLGİLER:

Öncelikle SİGARAYI BIRAKAMAMA NEDENLERİni bilmeniz gerekiyor. Benim başarısızlığımın nedenleride bu kısımla ilgiliydi. Sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız EN ÖNEMLİ NOKTA bu nedenlerdir. Bakınız aşağıya:

1. Çevrenizdeki kişilerin zihninizi kontrol etmesi.
2. Ortam Faktörüne Yenilmeniz.
3. Ben Bırakamam Psikolojisi
4. Egonun Tatmin Edilmesi.
5. Erteleme.

Sigarayı bırakmaya karar verdiniz ve bunu en yakın arkadaşlarınıza söylemeye başladınız. Çevrenizdeki sigara için kişilerden gelecek ilk tepki şudur... BEN ÇOK GÖRDÜM SENİN GİBİ DİYENLERİ... BIRAKAMAZSIN... SEN BIRAKIRSIN AMA O SENİ BIRAKMAZ... :-) gibi birçok örnek üretebiliriz.

TAVSİYE -1- Asla başkasının dediklerine kulak asma ! Başlangıçta kimseye bir şey söyleme!

Ortam faktörü çok önemlidir. Misal arkadaş grubunuzla sigara içilen bir yerdeyseniz veya işyerinizde sigara içiliyorsa ya da kısaca sürekli sigara içilen bir yerdeyseniz sigarayı bırakmanız güçleşir.

TAVSİYE -2- Böyle yerlerden uzak durmaya çalışın ve konumunuzu ona göre belirleyin !

Sigarayı bırakamamanın en önemli nedenlerinden biri psikolojinizin hazır olmaması ve asla SİGARAYI BIRAMAYACAĞINIZI düşünmenizdir.

TAVSİYE -3- Kendinizi SİGARAYI BIRAKMAYA hazırlayın ! Bunun için kendinize SİGARAYI BIRAKACAĞIM! Gibi telkinlerde bulunun.

Nefsine düşkün zayıf karakterli kişiler EGOLARININ KURBANI olurlar. Egonun muhakkak tatmin edilmesi gerekir. Buda sigara olunca kaçınılmaz oluyor.

TAVSİYE -4- Sabırlı olmanız gerekiyor ! Sigarayı bıraktığınızda çevrenizdeki kişilerin size karşı oluşacak bakış açılarını düşünün !

Bugün içeyim, yarın bırakırım... Paket bitince bırakacağım... Sigarayı ne zaman bırakıyoruz? Evlenince bırakırım... Razamazan'da bırakırım :-) gibi birçok BAHANE HER ZAMAN VARDIR. ARTIK BAHANE ÜRETMEYİN!

TAVSİYE -5- Kendinize asla yalan söylemeyin ! Çünkü kendi kendinizi kandırmak SİZE HİÇBİRŞEY KAZANDIRMAZ.

Sigarayı neden bırakamadığınız konusunda bilgiler verdikten sonra şimdide ikinci aşamaya geçerek sıra SİGARAYI BIRAKMA NEDENLERİNİZİ belirlemeye geliyor.

Kendim sağlığım için
Ailem (anne-baba-eş-çocuk gibi) için
Dost ve Akrabalarım için
Örnek bir insan olmak için
Egonuza yenilmemek için
Maddi Sıkıntılarımı gidermek için gibi birçok maddeyi sıralayabiliriz.

Ben AİLEM KISMINI çok düşündüm. Onların sağlığı benim için çok önemliydi. Egoyu yenmek, örnek bir insan olabilmek HEPSİDE ÖNEMLİYDİ. Sizin için ne kadar önemli?

Bırakamama ve Bırakma Nedenlerini öğrendikten sonra 3. aşamaya geçebiliriz.

Üçüncü Aşama, HAZIRLIKLARIN TAMAMLANMASI aşamasıdır.

1. Tanıdığınız her insanla GÖRÜŞTÜKÇE sigarayı bırakacağınızı söyleyin. Çevrenizdeki herkes bunu bilsin. ASLA OLUMSUZ TEPKİLERE ALDIRMAYIN...Sigarayı bıraktıktan sonra İÇME İHTİMALİNE KARŞI eğer içersem elalem ne der? Dürtüsü ... sizi uyanık tutarak içmemenizi sağlayacaktır.
2. Şartlanın! Kendinize sürekli telkinde bulunun. SİGARAYI BIRAKACAĞIMI BİLİYORUM gibi kelimeleri tekrar tekrar içinizden söyleyin.
3. Bu işlemleri tamamladıktan sonra TARİH BELİRLEYİN. En güzeli 1 gün sonra başlamaktır.

FİNAL AŞAMASI. Bu aşamada sadece UYARICI YAZILAR yazarak görebileceğiniz yerlere asın. Evde, işyerinde, çantanızın içine vb. her yere olabilir. Ben evimdeki panoma SİGARAYI BIRAKIYORUM diye kocam bir yazı yazdım ve her gün için BİR ÇİZİK ATTIM. Bu bir ay sürdü.

BAŞLIYORUZ... :-)

İLK GÜN SENDROMU

Sabah uyandığınızda Yüce Rabbimize dua edin ve O'ndan "Utandırmamasını" isteyin. 5 dakika sesli olarak "SİGARAYI BIRAKTIM" şeklinde KENDİ KEDİNİZE telkinde bulunun. Bu kendinize olan GÜVENİNİZİ PEKİŞTİRECEKTİR. Bu tarihi NOT olarak KAYIT EDİN. Bugün sizin için tarihi bir gün. [ALTICIZILI]Başaramayacağım! Kelimesini lügatınızdan SİLİN ![/ALTICIZILI]

Sürekli [ALTICIZILI]OTOKONTROL[/ALTICIZILI] sistemini kullanın. Yani Bırakma Nedenlerinizi düşünün ve GÜÇLÜ OLUN. Bırakamama Nedenlerinizi Düşündüğünüzde GÜÇSÜZ BİRİ OLMAMANIZ gerektiğini hatırlayın. [ALTICIZILI]SİZ BASİT BİR İNSAN DEĞİLSİNİZ. Bunu BAŞARACAKSINIZ![/ALTICIZILI]

[ALTICIZILI]İlk Gün ÇOK ZORDUR. [/ALTICIZILI]Sonraki 2-3 günde ZOR geçer ama HER GEÇEN GÜNLE bu zorluklar geride kalır ve ZAFERE DOĞRU YÜRÜRSÜNÜZ.

Özellikle ilk gün ve sonraki 2-3 gün benim içinde çok zor geçmişti. Ben hep SEVDİĞİM İNSANLARI DÜŞÜNDÜM... Egomu kontrol altına almam gerekiyordu ve ÖRNEK BİR İNSANIN asla kötü bir alışkanlığı OLMAMALIYDI. Beyninizin sağ lopunu kullanarak HAYAL KURUN ve KENDİNİZİ MOTİVE ETMEYE ÇALIŞIN ;-)Bu benim görüşüm. Sizde uygulayabilirsiniz.

SONUNDA ZAFER SİZİN OLACAKTIR! :-) YETER Kİ İSTEYİN ;-)

Selam ve Dua ile...


Muhammed Mustafa İslamoğlu - 17 Mart 2008 - Pazartesi
Web: http://stratejiksiyaset.blogcu.com
E-Mail: osmancelebi81@mynet.com


Bu yazı 5595 kere okundu.
Yazıya yapılan yorum bulunmamaktadır.
* Ad/Soyad Yazınız:
* E-mail Adresinizi Yazınız:
* Yorumunuzu Giriniz:
2000 karakter yazabilirsiniz.
Numarayı Giriniz
Not: Yorumunuz, yazar tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.
Yazarlarımızın hergün sadece bir yazısı yayımlanır. 23:59'a kadar kaydedilen yazılar ertesi gün 00:01'de yayına girer.
© Copyright 2012 Yazarport