E-POSTA :
ŞİFRE :
Şifremi Unuttum
Ömer Yusuf Arslan
YirmiDokuzTemmuzİkibinOnDört-
2/27/2015 | Edebiyat
Oğuzhan Sandıkçıoğlu
Sıkıntı ve Çözüm Arasında Karamsar Bir Toplum
2/27/2015 | Genel
Ersoy Yıldız
SELEF DEVLET-HALEF DEVLET AÇISINDAN SÜLEYMAN ŞAH ÜZERİN...
2/27/2015 | Siyaset
Musa SELİM
SİYASETİN VE SİYASETÇİNİN DİLİ
2/27/2015 | Siyaset
yazılarım
HERŞEY PARA İLE ,AMA SEVGİ ALLAHTAN
2/27/2015 | Yaşam
Ümit Sönmez
Medusa'nın Laneti
2/27/2015 | Anı-Günce
Yağmur Düz
KALPTEKİ BURUKLUK
2/26/2015 | Edebiyat
Hüseyin Münir COŞAR
Facebook BIÇAK Gibidir...
2/26/2015 | Genel
Mustafa Nevruz Sınacı
İÇ GÜVENLİK PARANOYASI VE PUSUDAKİ İHANET
2/26/2015 | Yaşam
Samed Doğan
NECDET ÖZEL PAŞA İLE KAHRAMANSIN TÜRK ORDUSU
2/26/2015 | Siyaset
Büşra Aşcı
Öldürdüm Sevdalımı
2/26/2015 | Şiir
Kıvılcım Kalay
Başka
2/26/2015 | Edebiyat
Tarih : 10/19/2012
Kategori : Yaşam
Yazarı şikayet et
Hatayı Yüze Vurma
Toplumumuz içinde yayılmış bir hastalık var. İnsanların hatalarını, ayıplarını aramak. Bulduğumuz hata ve ayıpları da ilk fırsatta yüzüne vurmak. Çoğu insanın başına gelmiştir. Birinin insanların ortasında yaptığınız bir yanlış yüzünden sizi küçük düşürmesi tabiri caizse rencide etmesi. Küçük düşürülen için ve küçük düşüren için ne kadar kötü bir durum. Küçük düşürülen hem rencide oluyor hem de olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Düşünsenize sizi biri sürekli veya ara ara insanların arasında hatalarınızı yüzünüze vurarak küçük düşürüyor. Ne hissederdiniz? Küçük düşürülen kişi utancından insanların yüzüne nasıl baksın bir daha. Onu anti sosyalleşmesine neden olursunuz. Kişilik sorunlarının oluşmasına neden olabilirsiniz. Küçük düşürene bakalım. İçinde bir gram bile Allah korkusu olmadığı aşikar. Eğer Allah korkusu olsaydı, kimse kimsenin hatasını yüzüne kötü bir şekilde bir de insanların yanında vurmazdı. Hatayı yüze vurmak ne insanlıkta ne de Müslümanlıkta yoktur. Zamanımızda Müslüman olmak çok kolay olmuş(!) İslamiyetle alakası olmayan her şeyi yap sonra ben Müslüman?ım. Herhalde şaka yapıyor olmalılar.

İnsanların üzerinde baskı kurarak, yüzlerine hatalarını kırıcı yıkıcı şekilde vurarak kendilerini tatmin etmeye çalışan insanlarda daha çok görülmektedir. Bu bir hastalıktır. Kişiliksiz hastalığı. Kişilikli bir insan uygun bir dille yalnızken - kardeşim bak yanlış anlama ben senin iyiliğin için söylüyorum şu şu hareketlerin var dikkat edersen mutlu olurum ? şeklinde olursa kimse kırılmamış olur. Dedik ya sorsan herkes Müslüman, Bu hastalığı bu illeti toplumumuzdan atmalıyız. Biz hoşgörülü bir toplumuz ama son dönemlerde kimsede hoşgörü kalmamış. Direk yapılan yanlışı kişinin yüzüne vuruyoruz hem de kırıcı şekilde. Toplum nereye gidiyor anlamak zor.

Hz. Peygamber (S.A.V), kusuru bulunan bir kimsenin başkaları yanında küçük düşmesini istemez, yanlışlarını yüzüne vurarak utandırmazdı. Bir kimsenin menfi bir davranışını görse onu yüzüne vurmazdı. Bu durumlarda: ?İnsanlara ne oluyor ki şöyle şöyle söylüyorlar? Bazıları neden böyle yapıyor?? gibi genel ifadelerle o hatayı dile getirir, hoşnutsuzluğunu belirtir ve muhatabı uyarmaya çalışırdı. Yani genelleme yaparak hem o insanı üstü kapalı kırmadan uyarmış olurdu hem de aynı yanlışı başkalarının da yapmasını engellemiş olurdu. Yaradan bu kodu da şöyle emretmiştir; ??Müslümanların ayıplarını(ve gizli şeylerini) araştırmayın??(Hucurat 49/12).

Resulullah(A.S.M) konu ile ilgili Hadisleri;

Birbirinizin özel ve mahrem hayatını araştırmayın(Müslim birr ve sıla 30).

Her kim bir Müslüman kardeşinin ayıp ve kusurlarını, kimsenin görmediği ve görmesini istemediği şeyleri örterse, Allah?u Teâlâ da kıyamet gününde onun ayıplarını örter.

Her kim Müslüman kardeşinib meydana çıkmasını istemediği bir şeyini ortaya çıkarır ve dille verirse; Allah da onun ayıplarını, kimsenin bilmesini istemediği hallerini meydana çıkarır. Bu suretle kendi evi içinde de olsa onu rezil eder. Müslüman kardeşinin ayıplarını örten, bir ölüyü diriltmiş gibidir(Buhari, Mezalim 3; Müslim, Birr 58; Tizmizi, Birr ve Sıla 85).

Din kardeşini bir suçundan dolayı ayıplayan kimse, o suçu(günahı) kendisi de işlemedikçe ölmez(Tirmizi,Kıyame 53)Bu kadar ayet ve hadis yeter sanırım daha fazlasını araştırırsanız bulursunuz. Siz de ayıp ve hataları yüze vurmanın ne kadar insanlık dışı olduğunu gördünüz. Umuyorum toplumumuzun içine girmiş bu hastalığı söker atarız.

E-mail:mehmetsarr@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/MehmetSarBu yazı 2235 kere okundu.
Yazıya yapılan yorum bulunmamaktadır.
* Ad/Soyad Yazınız:
* E-mail Adresinizi Yazınız:
* Yorumunuzu Giriniz:
2000 karakter yazabilirsiniz.
Numarayı Giriniz
Not: Yorumunuz, yazar tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.
Yazarlarımızın hergün sadece bir yazısı yayımlanır. 23:59'a kadar kaydedilen yazılar ertesi gün 00:01'de yayına girer.
© Copyright 2012 Yazarport