E-POSTA :
ŞİFRE :
Şifremi Unuttum
Osman Ateşoğlu
El olma bana, el ol!
7/3/2015 | Genel
Seydo Turğut
Devletin Camisinde Namaz kılan Kürtler
7/3/2015 | Siyaset
Erkam Doğan
Soykırımın Gölgesinde : Doğu Türkistan
7/3/2015 | Dünya
Osman Aydemir
SİYASET = ZEHİR Mİ?
7/3/2015 | Siyaset
bircan
Aşk
7/3/2015 | Genel
Musa SELİM
YENİLENMEK
7/3/2015 | Edebiyat
SUSO
Basın Ahlakı ve Medya Dili
7/3/2015 | Genel
Ümit Sönmez
Pek Kıymetli Hanımefendi,
7/3/2015 | Anı-Günce
Mustafa ULUIŞIK
Türkiye'den ne isteniyor ?
7/2/2015 | Siyaset
Volkan P. Demiröz
DOĞU TÜRKİSTAN YALANI.
7/2/2015 | Genel
Hikmet Toprak
YARI(NI)M
7/2/2015 | Edebiyat
Deniz Erdinç
Kadınlar Mecliste
7/2/2015 | Siyaset
Tarih : 10/25/2010
Kategori : Ekonomi
Yazarı şikayet et
EMEKLİ OLAMAYAN KİŞİNİN ÖDENMİŞ PRİMLERİ GERİ ALINABİLİR Mİ?
Sosyal güvenlik mevzuatına göre sigortalıların emekli olabilmeleri için; prim gün sayısı, yaş şartı ve/veya sigortalılık süresi olmak üzere üç temel koşulun gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu koşullardan herhangi birinin gerçekleşmemesi durumunda kişi emekli olamamaktadır.

Peki, bir süre sigorta pirimi ödediği halde aylık bağlanmasına hak kazanamadan ölen, veyahut sağ olmakla birlikte çalışamayacak duruma gelen ve emekliliğe de hak kazanmayan kişilerin ödenmiş pirimleri SGK'dan geri alınabilir mi?

A-Ölüm Halinde

Sigortalının ölümü halinde, öcelikle hak sahiplerine aylık bağlanıp bağlanamayacağına bakılır.

Eğer ölen sigortalının ilk sigortalılık süresi ile ölüm tarihi arasında beş yıllık bir süre varsa ve ölen kişinin borçlanma süreleri hariç 900 gün veya borçlanma süreleri dahil 1800 gün tamamlanmış hizmeti varsa, ölen sigortalının hak sahiplerine eş ve varsa çocuklarına aylık bağlanır.

Borçlanma kapsamında olmakla birlikte ölen sigortalı tarafından borçlanılmamış olan askerlik, yurtdışı çalışması...vs. sürelerin katılması halinde aylık bağlanma koşuları gerçekleşiyorsa, bu durumda borçlanma işlemi hak sahipleri tarafından sonradan yapılarak yine aylığa hak kazanılabilir.
Eğer sigortalının ölüm tarihi itibariyle yukarıda belirtilen aylık bağlanma şartları hiçbir şekilde gerçekleşmiyorsa, bu defa hak sahiplerine tek seferde pirim iadesi yapılır. Sosyal güvenlik hukukunda buna "toptan ödeme" adı verilir.

Hak sahiplerine iade edilecek pirim miktarı, sigortalının kendi adına bildirilen malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin her yıla ait tutarının, primin ait olduğu yıldan itibaren yazılı istek tarihine kadar geçen her yıl için güncelleme katsayısı uygulanarak hesaplanır. Yani pirimlerin bugünkü değeri üzerinde hesaplama ve ödeme yapılması esastır.

Sigortalının ödediği pirimlerden sağlık sigortasına ait kısmı iade edilmeyip sadece emeklilik pirimleri (malullük, yaşlılık, ölüm aylığı pirimleri) iade edilir. Zira sağlık sigortası pirimleri, kişinin salığında yararlandığı sağlık hizmetlerinin bedeli sayılır..

B-Yaşlılık Halinde

Sosyal güvenlik sistemimizde, emekli olamadan ölen kişilerin dışında belli bir yaşa geldiği halde emekli olamayan kişilere de, kendi adlarına ödenen malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortası pirimlerinin iadesi (toptan ödeme) imkanı getirilmiştir.

Buna göre, sigortalının yaşlılık nedeniyle toptan ödemeye hak kazanabilmesi (ödenen malûllük yaşlılık veya ölüm sigortası primlerini geri alabilmesi) için;

- Herhangi bir nedenle çalıştığı işten ayrılması (kendi adına bağımsız çalışıyorsa işyerini kapatmış olması),
- Erkek ise 58 ve kadın ise 60 yaşını doldurmuş olması,
- Mevcut prim gün sayısı itibariyle herhangi bir şekilde malûllük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamaması
gerekmektedir.

İlk defa 30.04.2008 tarihinden sonra sigortalı olup da 58 veya 60'tan daha yüksek bir yaş şartıyla emekli olacak sigortalıların ise, toptan ödeme (pirim iadesi) alabilmek için de bu yeni sistemdeki emeklilik yaşını doldurmaları gerekmektedir

Yaşlılık nedeniyle yapılan toptan ödemenin kapsamı ve hesaplanma yöntemi de, tıpkı ölüm nedeniyle yapılan toptan ödeme gibidir. Ancak bu ödeme sigortalının hak sahiplerine değil, doğal olarak bizzat kendisine yapılır.

C-Toptan Ödeme İle Tasfiye Edilen Sürelerin Tekrar İhyası

Yukarıdaki hükümlere göre yaşlılık nedeniyle toptan ödeme yapılarak hizmetleri iptal edilmiş bulunanlardan, yeniden sigortalı olarak malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olanlar, yazılı olarak müracaat etmeleri halinde, aldıkları toptan ödemenin güncel miktarını ödemeleri koşuluyla bu hizmetler ihya edilerek şartlar oluşmuşsa aylık bağlattırabilirler (5510 / m.31).

Benzer şekilde, ölüm nedeniyle toptan ödeme yapılarak iptal edilmiş süreler de, borçlanılarak veya yurt dışı hizmetleri birleştirilerek ya da sonradan hizmet tespiti yoluyla aylık bağlanma şartlarının tamamlanması halinde, hak sahiplerinin yazılı isteği ve aldıkları toptan ödemenin güncel miktarını iade etmeleri şartıyla aylık bağlanması sağlanabilir.Bu yazı 3528 kere okundu.
Yazıya yapılan yorum bulunmamaktadır.
* Ad/Soyad Yazınız:
* E-mail Adresinizi Yazınız:
* Yorumunuzu Giriniz:
2000 karakter yazabilirsiniz.
Numarayı Giriniz
Not: Yorumunuz, yazar tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.
Yazarlarımızın hergün sadece bir yazısı yayımlanır. 23:59'a kadar kaydedilen yazılar ertesi gün 00:01'de yayına girer.
© Copyright 2012 Yazarport